“Kaķu slepkavas!” “Viņiem gatavo pēdējo poti!” Sabiedrību šokē klaiņojošo kaķu izķeršanas plāns Alojas novadā

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

2 komentāri

Sociālajā tīklā “Facebook” Alojas novada pašvaldība publicē paziņojumu par klaiņojošo kaķu izķeršanas operāciju. Tas momentāni rada apjomīgu viedokļu vētru. Brīžiem pat asajās diskusijās iesaistās ne tikai vietējie, bet arī citi kaķu mīļi, tostarp arī kāda rīdziniece.

Jeļena
mīl kaķus

Es tā domāju, ka vienalga, kur tu dzīvo – Rīgā vai Alojā, mēs visi kopā dzīvojam Latvijā, un tā [kaķi] ir vienāda problēma. Domāju, ka to vajag risināt kopā kā valstij, ne tikai pašvaldībās. Lai dzīvniekus atstātu brīvībā, lai darbojas programma noķer, sterilizē un atlaid. Lai nebūtu tā, ka viņi visi pēc tam… aizies bojā.

Pašvaldība tobrīd vēl neizlaboto paziņojumu par kaķu ķeršanu “feisbukā” ieliek vien divas dienas pirms lielās operācijas Alojā un arī Staicelē. Zem ieraksta momentā parādās komentāru jūra un līdzcilvēku jautājumi.

❗️ IEDZĪVOTĀJU IEVĒRĪBAI ❗️No 27. augusta līdz 29. augustam Alojas un Staiceles pilsētās notiks klaiņojošu kaķu…

Posted by Alojas novada pašvaldība on Tuesday, August 25, 2020

Daļa soctīklu lietotāju velta visai skarbus vārdus, nosaucot pašvaldību par kaķu slepkavām. Rodas arī jautājums, vai tik klaiņojošajiem kaķiem netiek gatavota pēdējā pote.

Alojas pilsētas bibliotēkas vadītāja atklāj, ka savulaik ar kolēģiem jau paglābuši viena murrājoša klaidoņa dzīvību. Tagad runcis vārdā Draudziņš ir grāmatu nama galvenā personība. Tomēr arī Frīdenfeldes kundzi, ieraugot pašvaldības paziņojumu sociālajos tīklos, pārņem satraukums.

Sarmīte Frīdenfelde
Alojas pilsētas bibliotēkas vadītāja

Jā, tas uzsaukums bija nelāgs – piesargājiet savus kaķus trīs dienas. Patiešām, noturējām kaķus iekšā mājās! Man ir divi kaķi, otrai darbiniecei – divi kaķi. Jā, komunikācijas veids uzreiz tāds izskan, ka notiks un būs kaut kas briesmīgs. Draudziņu mēs turējām iekšā.

Pašvaldība uz “feisbukā” publicētajiem cilvēku komentāriem atbild visai kūtri. Pieļaujot, ka pašvaldība varētu izvairīties arī no “Bez Tabu” uzdotajiem jautājumiem, nolemjam apmeklēt vietējo domi nepieteiktā vizītē.

pašvaldības darbiniece

Mums neviens [kaķis] neklaiņo.

Bez Tabu: Izķērāt visus jau, ja?

Jā!

Alojas novada domes priekšsēdētājs Valdis Bārda uzsver, ka novadā dzīvo cilvēki, kuriem klaiņojošie kaķi netraucējot, taču ir arī tādi, kuri regulāri ziņo par murrājošajiem “bomzīšiem”.

Valdis Bārda
Alojas novada domes priekšsēdētājs

Tad, kad iedziļinās tajā lietā un saprot, ļoti daudzi pārdomāja, kā viņi attiecas, un ļoti liela daļa sabiedrības tika iesaistīta – sākot ar vienkārši iedzīvotājiem un beidzot ar nevalstiskajām organizācijām, kas arī līdzdarbojās.

Līdzcilvēku iesaistīšanās aptur kaķu iespējamo “iemidzināšanu”

Tieši pēc saceltās ažiotāžas Alojas un Staiceles operācijai pievienojās vairākas biedrības, kas nolēma palīdzēt. Līdz ar to iemidzināšanas variantam uzreiz pārvelk pāri treknu svītru.

Inga Mauriņa-Kaļva
Alojas veterinārā servisa ”Būsi vesels!” īpašniece

Bija satraukums no dzīvnieku aizstāvju biedrībām, ka patversmēs, mēs ļoti labi zinām, var turēt [kaķus] 14 dienas un tad, ja nav saimnieka, tad diemžēl šiem dzīvniekiem ir eitanāzija. Un, protams, patversmes savu iespēju robežās vienmēr tur ilgāk, cik es zinu. Ja vien ir tas kaķītis jauns, veselīgs un foršs, meklē mājas.

Veterinārārste apliecina, ka neviens no Alojā un Staicelē notvertajiem 43 kaķiem netika nogādāts uz dzīvnieku patversmi “Mežvairogi”, ar kuru pašvaldībai iepirkuma rezultātā tika noslēgts līgums par konkrētās operācijas veikšanu.

Inga Mauriņa-Kaļva
Alojas veterinārā servisa ”Būsi vesels!” īpašniece

Tāpēc, ka pieslēdzās visi cilvēki [iedzīvotāji, soctīklu lietotāji, nevalstiskās organizācijas]. Es jau viņus šeit nevarētu uzturēt, 44 kaķus, kamēr atrod saimniekus. Pieslēdzās visas Latvijas dzīvnieku aizstāvji.

Bez Tabu: No vienas puses, ir labi, ka pieslēdzās?

Protams, ka labi! Šiem dzīvniekiem tika dota otra iespēja dzīvot un atrast mājas.

Daļa no 44 kaķiem pēc sterilizācijas un kastrācijas atgriezīsies vietā, kur tos noķēra, bet pārējiem tiek meklētas jaunas mājas. Tikmēr pašvaldība jau gatavojas nākamajai operācijai, tiesa gan, krietni humānākai.

Raidījumā “Bez Tabu” esam daudz stāstījuši par klaiņojošiem kaķiem un arī suņiem. Neatkarīgi no Alojas un Staiceles kaķu likteņiem visos gadījumos galvenais vaininieks tomēr ir cilvēki, kuri nerūpējas par saviem mājdzīvniekiem.