“Iztērē vairāk nekā 30 000 eiro, taču avārija notiek tik un tā!” Sūdzas par zvēru atbaidīšanas iekārtu nelietderību

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

5 komentāri

”Latvijas Valsts ceļi” Ventspils šosejas posmu aprīkojuši ar meža zvēru atbaidīšanas iekārtām, taču tās neattur meža zvērus no izskriešanas uz ceļa.

Autovadītājs Mārtiņš, braucot no Tukuma uz Rīgu, pārbrauca pāri notriektam meža zvēram. Briedi notrieca pa priekšu braucošā kravas automašīna. Mārtiņš zvēra mirstīgās atliekas pamanīja pēdējā brīdī, tādēļ nepaspēja no tām izvairīties.

Mārtiņš
Pārbraucis pāri briedim

Ievēroju, ka ceļa kreisajā pusē stāv vairākas mašīnas, kurām ieslēgtas avārijas gaismas. Arī pretī braucošie ”midžināja”. Uz ceļa bija notriekts briedis, pamanīju to pēdējā brīdī.

Par laimi, autovadītājs neguva traumas, arī automašīnai netika nodarīti būtiskii bojājumi. Pārbraucot pāri līķim, bojātas vien automašīnas plastmasas detaļas. Izkāpjot no automašīnas, Mārtiņš pēkšņi izdzirdējis skaņu, kas sistemātiski atkārtojās.

Mārtiņš
Pārbraucis pāri briedim

Aiz muguras dzirdēju dīvainu skaņu. Pie ceļa stabiņa pielikts dzīvnieku atbaidītājs, kas dod skaņas impulsus. Viņas pīkstienu izdveš. Ir arī oranža lampiņa. Tas tā interesanti, varbūt kāds kurls briedis gadījās. Nezinu.

Uz katra stabiņa redzama arī informatīva uzlīme. Dienas laikā iekārta nekaitīgi tikšķ, taču pilnvērtīgi darbojas tumsā. Mārtiņš notriektajam briedim pārbrauca pāri nedaudz pirms pieciem vakarā, kad jau krēsloja!

”Latvijas Valsts ceļu” pārstāvji tieši šo aptuveni septiņus kilometrus garo posmu izvēlējušies, pamatojoties uz avāriju skaitu, kuros iesaistīti meža zvēri.

Anna Kononova
”Latvijas Valsts ceļi” pārstāve

No jums ir saņemta pirmā sūdzība. Šajā posmā ierīces darbojas apmēram divus mēnešus. Par to, kā ierīces darbojušās, varēs spriest gada griezumā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu statistiku.

383 stabiņu un 300 ierīču uzstādīšana izmaksājusi 33 tūkstošus eiro. Šobrīd izsludināts iepirkums eksperimentālā kārtā ar šāda tipa ierīcēm aprīkot vēl 8 dažādu autoceļu posmus. Kopā iekārtu uzstādīšanai piešķirti 170 tūkstoši eiro.

Mednieku asociācijas priekšsēdis norāda, ka meža zvēri gana ātri adaptējas dažādiem jauninājumiem. Kaut pasaules prakse rādot, ka vietās, kur uzstādītas šāda tipa iekārtas, samazinās negadījumu skaits, apņēmīgi meža zvēri iekārtas var arī ignorēt.

Haralds Barviks
Latvijas mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs

Daudzos gadījumos viņi pilnībā ne uz ko nereaģē. Viņš zina, ka tās iekārtas ir nekaitīgas, ignorē to trokšņošanu. Meža dzīvniekus piesaista arī uz ceļiem izkaisītais sāls. Arī barošanās apstākļi. Ja no meža masīva ir jāpārvietojas uz turpat blakus esošu ziemāju lauku, loģiski, ka viņš nerēķināsies ne ar ko un uz šo lauku ies.

Kā krietni efektīvāks paņēmiens, lai atturētu meža zvērus no ceļu šķērsošanas, ir žogs, taču tā uzstādīšanai nepietiek līdzekļu.

5 komentāri