“Īstas lamatas vai kapiņš putniem!” Cik droši ir veikalos nopērkamie būrīši? Komentē speciāliste

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

0 Komentāru

Soctīklu lietotājs brīdina citus par lielveikalā nopērkamo putnu būrīti. Nedēļu pēc uzstādīšanas tas pārplīst un izveidojas milzīga plaisa. “Bez Tabu” dodas iepazīt putnu būrīšu klāstu lielveikalā un lūdz speciālistes komentāru par to, cik tie droši pašiem putniem.

Ornitoloģe, Dabas aizsardzības pārvaldes speciāliste (Monitoringa un plānojumu nodaļas vadītāja) Sintija Martinsone, aplūkojot fotogrāfijas, ir nepatīkami pārsteigta. Komentējot būrīti, kas pēc uzstādīšanas saplīsis, Sintija Martinsone norāda, ka tāda situācija ir nepieņemama.

Sintija Martinsone
Dabas aizsardzības pārvaldes speciāliste, ornitoloģe

Ja tā plaisa ir mazāka, tad pieaugušais putns, lidojot iekšā un ārā no būrīša, var savainoties, iesprūst vai pat aiziet bojā. Ja plaisa ir tik milzīga, kā mēs redzam fotogrāfijā, tad būrītī visu laiku ir vējš un nokrišņi, un apstākļi nav piemēroti mazuļa izbarošanai.

Būtiski putnu mājiņu izgatavošanai izraudzīties kārtīgi izžuvušus materiālus. Taču vēl skarbāks ir speciālistes viedoklis par būrīšiem, kas gatavoti no ēvelētiem un gludiem dēļiem, tādi veikala plauktos bija vairāki.

Sintija Martinsone
Dabas aizsardzības pārvaldes speciāliste, ornitoloģe

Tās ir īstas lamatas vai kapiņš putniem, jo mēs redzam, ka būrīša iekšējās sieniņas ir absolūti gludas. Putns pirms ligzdošanas nevar novērtēt, kā mazuļi izkļūs ārā, viņi vienkārši neizkļūst ārā, jo pieaugušie viņus neizceļ, viņiem pašiem ir jāuzrāpjas pa būra sieniņu līdz skrejai.

Sintijas Martinsones uzmanību piesaista vēl kāds eksemplārs, kas nezinātājam varētu šķist tīri atbilstošs putnu ligzdošanai. “Viena lieta, ka tam būrītim ir pienaglota grīdiņa no apakšas, un vēl pāri ir tādas maliņas, tas nozīmē, ka lietus ūdens krājas uz tās grīdiņas, un tā ātri nopūst un nokrīt,” komentē ornitoloģe.

Sintija Martinsone
Dabas aizsardzības pārvaldes speciāliste, ornitoloģe

Otra lieta, ka zem skrejas ir pienaglots kociņš, kas varētu būt domāts tam, lai strazds tur varētu uzmesties, bet strazdam šāds kociņš pilnīgi nav nepieciešams. Savukārt plēsējiem tā ir atvieglota iespēja, lai atbalstītos uz tā kociņa un ar ķepu ērtāk aizsniegtu būrī esošos mazuļus, un izvilktu tos ārā.

Nedrošu mājokļu uzstādīšana putnus drīzāk apdraudēs, nevis tiem palīdzēs. Turklāt jāņem vērā, ka dažādas sugas ligzdo dažāda izmēra būros. Ar precīzu un detalizētu informāciju var iepazīties Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā. (www.daba.gov.lv) Pavasarī un rudenī ik gadu visā Latvijā tiek organizētas putnu dienas. Tā ir iespēja vērot putnus, un arī piedalīties būrīšu darbnīcās. Ar šī gada putnu dienu pasākumiem arī var iepazīties Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā.

0 Komentāru