Iemaldījusies čūska bērnudārza teritorijā biedē vecākus un bērnus. Kā rīkoties šajā situācijā?

Maija Kuzņecova

Autors: Maija Kuzņecova

Bez Tabu žurnāliste un digitālā satura redaktore

96 komentāri
Iemaldījusies čūska bērnudārza teritorijā biedē vecākus un bērnus. Kā rīkoties šajā situācijā?
pixabay

Dobeles novada bērnudārza teritorijā iemaldījusies čūska, kas izbiedējusi audzēkņus un to vecākus. Kā “Bez Tabu” ziņojusi kāda audzēkņa mamma, vecāki palikuši neinformēti par jauno un acīmredzot bīstamo dārziņa teritorijas iemītnieku, turpretim bērnudārza vadība apgalvo, ka šāda situācija nav jaunums un viss tiekot kontrolēts. Kā rīkoties un vai čūska tik tiešām ir bīstama?

Kāda audzēkņa māmiņa steidz ziņot “Bez Tabu” un norāda, ka bērnudārza vadība esot pārsteidzoši mierīga, ņemot vērā, ka čūska šņācot un ne vienu reizi vien manīta bērnudārza pagalmā, kur bērni spēlējas.

Unda
satraukusies par bērnu drošību

”Dobeles novada Jaunbērzes bērnudārzā ”Minkuparks” jau vairākas reizes pie četrgadnieku grupas ir manīta čūska. Par ko netiek informēti bērnu vecāki. Bet tad, kad tiek nofilmēts, tad rodas jautājums – tas ir zalktis vai kāda cita čūska. Liekas, ka bērnudārza ”Minkuparks” vadību un audzinātājas tas pilnībā nesatrauc. Video ņemts no citas grupas, un daudzi par šo čūskulēnu pat nav informēti.”

Kopā ar bažu pilnu vēstuli “Bez Tabu” skatītāja nosūtījusi arī video, kurā redzams diezgan omulīgs zalktis.

Bērnudārza vadītāja Anita Dibrisone stāsta, ka pie vainas esot dārziņa izvietojums – apkārt ir daudz zaļās zonas – gan dobes, gan zāliens un pavisam netālu arī mežains apvidus. Itin bieži bērnudārza teritorijā iemaldoties pa kādam čūskulēnam, taču no tā nevajadzētu tik ļoti bīties. Lai arī zalktis ir lielākā čūska Latvijā, tā nav indīga.

Anita Dibrisone
“Minkuparks” bērnudārza vadītāja

“Mēs esam informēti par situāciju. Visas grupiņas ir informētas, un mēs tiešām pievēršam pastiprinātu uzmanību, mēs apsekojam teritoriju. Vienā vietā viņa mums ir parādījusies un tieši to vietu vairākkārt apskatām, un darīsim visu, lai šo čūsku noķertu un pienācīgi aizvestu uz mežu.”

Kā norādīja Dibrisone, drosmīgākie no vecākiem cenšas čūsku notvert un nogādāt kādā citā vietā, lai bērniem nebūtu nepatīkamu pārsteigumu. To bērnudārza vadītāja iesaka darīt arī citiem vecākiem tā vietā, lai filmētu nākamos sūdzību video rullīšus.

“Bez Tabu” sazinoties ar speciālistu, Rīgas zoodārza pārstāvi Māri Lielkalnu, pārliecinājās, ka video redzams zalktis.

Māris Lielkalns
Rīgas zoodārza pārstāvis

Izskatās pēc ļoti skaista zalkša. Ko dara bērnudārzā? Bērnudārzs ir tīri labi piemērota vieta zalkšu mājošanai, daudz stādītu krūmu, puķu dobes, gan jau ka mežs arī tuvumā. Vienvārdsakot, daudz paslēptuvju. Arī būvju padaudz, gan jau kaut kur atradīsies arī kāda sprauga, kur ielīst. Un viens priecīgs rāpulis ir atradis sev mājvietu. Ja zalktis traucē, tad acīmredzot jāsauc palīgā ugunsdzēsības un glābšanas dienests. Vasarā viņiem ir daudz darba saistībā ar čūskām, kas kaut kur manītas.

Zalktis ir Latvijas lielākā čūska, kas garumā var sasniegt pat 1 metru. Sāni un mugura tai ir tumši – pelēki vai melni, savukārt vēderpuse gaišāka. Raksturīgākā pazīme ir ”austiņas” – dzeltenas vai oranžas krāsas laukumiņi uz galvas pakauša daļā. Tā nav indīga. Pārbiedēta mēdz aizsargāties tēlojot mirušu, kā arī izlaiž smirdīgu šķidrumu.

Protams, zalktis var arī iekost, taču parasti no tā nekādas sekas nepaliek. Bet, ja nu tomēr iekodusi čūska (it sevišķi, ja vēl neizdodas saprast, kas ir kodējs), tad gan pret to vajag attiekties nopietni un meklēt ārstu palīdzību.

Zalktis vairāk izvēlas mitras vietas, kur kādas ūdenstilpes – dīķi, upes, baseini. Tur tad arī labprāt peldas, kā arī medī vardes, kādas lēnākas zivis un citus gardumus.

Šobrīd zalkši nav savairojušies. Tiesa, olas tie ir izdējuši, kādās siltās, pūstošās lapu kaudzēs vai tamlīdzīgās vietās un tad vasaras beigās no tām šķilsies mazie zalktēni.

Kā norāda Lielkalns, vislabāk tomēr būtu iemācīties nebaidīties no čūskām un sadzīvot ar tām. Jo tikai iepazīstot apkārtējos iemītniekus, mēs sākam no tiem nebaidīties. Un kā zināms, tieši panikas brīžos mēs mēdzam sadarīt daudz muļķību.

Bez tam zalktis senajiem latviešiem ir mājas svētības simbols. Savukārt, mēs, būvējot mājas mežos un purvājos, atņemam dzīvesvietu savvaļas iemītniekiem. Un gluži loģiski, ka dzīvojot blakus viņi ienāks arī teritorijā, ko cilvēks uzskata par savu privātīpašumu.

Foto

96 komentāri