Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

8 komentāri

No pirmā marta līdz pirmajām jūnijam it kā ir aizliegts turēt laukā vistas. Kāpēc “it kā”? Bez Tabu pārliecinājās, ka atliek vien izbraukt ārpus Rīgas, laukos cilvēki par aizliegumu ir tikai dzirdējuši un to neievēro.

Apmēram 200 kilometru attālumā no Rīgas kādā saimniecībā laukā redzamas daudz vistas un arī vairāki gaiļi, mājputnu saimniece zina, ka noteikts aizliegums, bet pat nedomā to ievērot. “Ja tie putni būtu slimi, tad viņi jau tur būtu nosprāguši, piedodiet, tas, ko tagad izdomā, nav taisnība,” dusmojas saimniece, kura vēlējās palikt anonīma.

Turklāt saimniece uzskata, ka aizliegums rada vairāk ļaunuma nekā labuma, jo vistas nedrīkst nepārtraukti turēt kūtī.

“Ne man vienas olas būtu, tad gan viņas saslimtu,” uzskata vistu saimniece. Vietējais radio gan ziņojot, ka PVD inspektori tik tiešām veic pārbaudes.

Savukārt pilsētā sastapta vistu saimniece pirmajā brīdī pat neatminas par tādu aizliegumu, arī viņas pagalmā vistas tiek turētas laukā. Saimniece arī norāda uz vairākiem kaimiņiem, kuri arī ignorē noteikto liegumu.

Centība nevietā

Vides pētnieks Māris Olte arī uzskata, ka sājā gadījumā Latvijas likumdevēji nedaudz pārcentušies. Viņš uzskata, ka tam visam ir saistība ar Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu, un aizliegumu var skaidrot ar bailēm uzņemties atbildību.

Māris Olte

Māris Olte
Vides pētnieks

Bail pateikt – iespēja, ka putnu gripa tagad masveidā piemeklēs Latviju, ir tik par liela, kā skaidrā dienā, braucot pie stūres, mēģināt ietriekties kokā, kura tur neaug.

Olte vēl piebilst, ka lēmuma pieņemšanas brīdī neviens neko nevaicāja vienīgajam cilvēkam, kurš no putniem tiešām kaut ko saprot – ornitologam.

Māris Olte uzskata, ka tā ir centība nevietā. Viņš atsauc atmiņā gadījumu, kad esot noteikta Eiropas regula par to, ka lopu novietnēs vajadzētu būt slīpām grīdām. Latvieši bija vienīgie no visu Eiropas valstu pārstāvjiem, kuri pajautāja – cik grādu leņķī jābūt slīpumam?

Trīs mēnešu termiņš tiks pārskatīts

PVD ir saņēmis cilvēku ziņojumus par putniem, kuri iespējams ir inficēti ar putnu gripu, bet līdz šim visi izmeklējumu rezultāti bijuši negatīvi. Trīs mēnešu aizliegums tika noteikts saistībā ar pavasara gājputnu migrācijas periodu.

PVD pieļauj, ka Zemkopības ministrija trīs mēnešu nolemto termiņu pārskatīs, jo lielākā daļa gājputnu šo migrāciju jau ir noslēguši. Iespējams maijā varētu tikt atcelts liegums mājputnu turēšanai slēgtās telpās.

Šogad tiešām esot bijis augsts putnu gripas risks, jo martā te pat kaimiņos Lietuvā gulbjiem tika apstiprināta augsti patogēnā putnu gripa, un līdz šim tā ir tuvākā vieta Latvijai.

Līdz šim veiktas apmēram 400 pārbaudes, bet dienests nav bijis agresīvs ar sodu piemērošanu, pārsvarā noteikti termiņi neatbilstību novēršanai. Parasti purni tiek apsekoti saimniecībās, uz kurām kaut kādu apstākļu dēļ PVD jau bija ieplānojis doties. Pārsvarā visas pārbaudes, kas veiktas par putnu turēšanu, biodrošību ir bijušas saistībā ar iedzīvotāju sūdzībām.

PVD atgādina – ja kaut vienai vistai tiek konstatēta putnu gribu, tiek noteikta kā minimums 3 un 10 kilometru aizsardzības un uzraudzības zona, kurā tiek veiktas pastiprinātas pārbaudes. Ja skatās globāli, viena slima vista var radīt ekonomiskas sekas.

Importētāj valstīm ir tiesības piemērot importa liegumus. “Vienas tantes vienas vistas dēļ, ir apdraudēts eksports,” sarunu noslēdz PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga.

Foto

TOP komentāri

 • Politika
  +2 +2 0

  Politika

  Mums Eiropas Savienībā pieņema. nevis lai mēs esam savu produktu ražo.
 • Gundega
  +2 +2 0

  Gundega

  Nu ko, mēs Latvija.... Lietuvā Tikai vienu menesi nedrīkst turēt ārā.... un rekomendējams (nevis obligāti turēt iekšā
 • Kristīne
  +1 +1 0

  Kristīne

  Doma jau rakstam būtu laba, bet izpildījums!! Tik daudz kļūdu!! "Putnu gribu", "iebraukt kokā,kura tur neaug", "te pat kaimiņos Lietuvā"... vajadzētu pieņemt darbā cilvēku, kurš saprot, ko viņš raksta...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl