Entomologs atklāj, ko ērces var sastrādāt šogad

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Komentāri

Ērces veiksmīgi pārziemojušas un meklē savus upurus, brīdina biologs. Mediķu statistika liecina par regulāriem ērču piesūkšanās gadījumiem. Pirmais kodums reģistrēts jau februāra vidū, kas ir anomālija, uzsver eksperts.

Raidījumā Bez Tabu vēršas skatītāji, kuri vaicā par ērču aktivitāti šopavasar un kāda tā būs vasarā. Atbildes sniedz Voldemārs Spuņģis, Latvijas Universitātes bioloģijas katedras vadītājs:

“Kā saulīte uzsilda, tā ērces ir aktīvas. Aktivitātes temperatūra sākas no četriem, pieciem grādiem, kad lēnām, bet var jau pieķerties. Ērces ir labi ziemojušas. Kā zināms, ziemā nebija bargu salu, tāpēc, domājams, ērces būs tikpat daudz, cik pagājušogad, jo arī šogad viņām ir labvēlīgi klimatiskie apstākļi. Interesanti ir tas, ka tagad ērces ir aktīvas ilgāk rudenī un agrāk pavasarī. Agrāk nebija iedomājams, ka ērce februārī piesūktos. Tādās dienās kā šopavasar ērces noteikti mēģinās sameklēt savu upuri.”

Šogad pirmais cilvēks ar piesūkušos ērci Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (turpmāk – slimnīca) stacionārā “Latvijas Infektoloģijas centrā” (LIC) ieradies jau 18. februārī, nākamais – 8. martā, kopš pirmdienas, 27. marta, katru dienu nes pa vienai ērcei. Pirmajām trim ērču encefalīta vīruss nav konstatēts, bet pārējām vēl nav pabeigtas pārbaudes, informē slimnīcā.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi atgādina, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai pret ērču encefalītu, tāpēc, lai neinficētos ar Laimas boreliozi jeb “Laimas slimību” un ērlihiozi, dodoties brīvā dabā (krūmājos, mežā, un garā zālē), ko arī var ierosināt slima ērce, eksperti iesaka iesaka:

  •  apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt – bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Ērces visbiežāk pieķeras garāmejošiem cilvēkiem potīšu augstumā (garākā zālē, arī augstāk), tādēļ, pat uz īsu brīdi iebrienot zālē, jānodrošinās, lai ērce nevarētu pakļūt zem apģērba;
  •  ieteicams valkāt gaišas drēbes, uz kurām ērces labi saskatāmas, lai pēc iespējas ātrāk tās varētu notraukt;
  •  kā papildus līdzekli vēlams izmantot arī repelentus (kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus) ērču atbaidīšanai, tomēr tie nepasargās, ja apģērbs nebūs pareizi pielāgots.
  •  pārnākot mājās no pastaigas, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces. Tāpat jāpārbauda bērni un mājdzīvnieki. Jāatceras, ka ērces mājās var atnest arī ar saplūktām puķēm un zariem.

SPKC atgādina, ka valsts apmaksāta bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu šogad notiek 27 Latvijas novados. Lai uzzinātu vairāk par vakcīnu saņemšanas kārtību, apmeklējiet SPKC vietnē!

Video

Lasi vēl