“Dzērumā brauc un medī ko grib!” Zvērīga “izklaide” – nošauj gulbi! Lietuvas pierobežas nežēlībā vaino vietējos medniekus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

14 komentāri

Nesen Latviju pāršalca vēsts par nežēlīgu “izpriecu” Saldus novada Rubas pagastā:  tika atrasts nošauts un uz lauka pamests gulbis. “Bez Tabu” tiekas ar vietējo lauksaimnieku, uz kura lauka tika atrasts aizsargājamais putns. Viņš ir pārliecināts, ka zvērību pastrādājis kāds no vietējiem medniekiem.

Rubas pagasta lauksaimnieks Intars stāsta, ka savā īpašumā vairākus gadus draudzīgi sadzīvojis ar gulbju pāri.

Intars
atrada nošautu gulbi savā īpašumā

Te piecus gadus mitinājās gulbju pāris. Audzināja mazos gulbīšus, tepat visi peldējās. Varēja vērot, kā lielie gulbji mazajiem māca ieskrieties un lidot. Interesanti noskatīties, kā tas viss notiek. Kādam nagi niezēja – nošāva vienu gulbi.

Nesen, uzrunājot gulbja slepkavu un policiju, Intara dēls fotoattēlus ar nošauto gulbi publicēja sociālajā tīklā ”Facebook”. Ieraksts izraisīja plašu rezonansi: lietotāji nosodīja šādu zvērību.

”Todien gulbju pāris smuki ganījās manā pupu laukā. Es migloju lauku līdz kādiem pulksten 12.00, tad laikapstākļu dēļ pārtraucu to darīt. 19.00 atgriezos darbu turpināt un ieraudzīju, ka kaut kas mētājas uz lauka. Izrādījās, ka viens gulbis uz lauka ir nošauts!” stāsta Intars

Sākotnējā vienaldzība

Pēc gulbja līķa uziešanas uz sava lauka sākotnēji Intars sazinājies ar vietējā Rubas medību kolektīva vadītāju. ”Izsaucu vietējo medību kolektīva vadītāju, lai apstiprina, ka gulbis nošauts. Vēlāko sarunu laikā izrādījās, ka vismaz divi medību kolektīva biedri pabraukuši garām nošautajam putnam, bet nav likušies ne zinis. Bija pilnīgi pie vienas vietas,” neizpratnē par vienaldzību ir Intars.

Vienaldzīgo mednieku vietā par nemedījamā putna nošaušanu vietējam policistam ziņojis Intars. Arī policista attieksme nepatīkami pārsteigusi. ”Vietējais inspektors lepni pateica, ka viņam ir brīvdiena un ka uz viņu tas neattiecas,” stāsta Intars.

Vēlāk vīrietis sazinājies ar citiem policistiem, kuri, lai gan ieradušies, kā stāsta Intars, arī nebijuši ieinteresēti un nolieguši acīmredzamo – aizsargājamā putna nošaušanas faktu.

Intars
atrada nošautu gulbi savā īpašumā

Policisti atbrauca, paskatījās uz nošauto putnu un pateica, ka tas nekādā gadījumā nav šauts. Principā, bija tā: sveiki un mēs laižamies prom! Es teicu policistiem, lai vismaz piefiksē faktu, nofotografē. Viņi pateica, ka neesot tādas aparatūras. Kad prasīju, vai nav telefonu, atbildēja, ka neesot. Bija skaidrs: visiem vienalga, gribēja atkratīties no tās lietas.

Vēlāk gan likumsargi atgriezušies un savākuši putnu. Intars uzskata, ka policistiem licis sarosīties dēla ievietotais raksts sociālajā tīklā, kurā uzrunāja arī likumsargus. Šodien Valsts policijā stāsta, ka gulbis patiesi nošauts.

Eduards Boļšakovs
Valsts policijas Saldus iecirkņa priekšnieks

Ir notikušas nelikumīgas medības. Uz doto brīdi, lai noskaidrotu apstākļus, policija uzsākusi administratīvo lietvedību. Latvijā gulbji nav šaujami, medījami. Nelikumīgās darbības ir sodāmas ar naudas sodu no 40 līdz 700 eiro, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanas rīku (ieroci), kā arī, ja nelikumīgi medījis mednieks, likums paredz arī medību tiesību atņemšanu uz trim gadiem. Mēs meklējam vainīgo personu.

Aizdomu ēnā

Tāpat kā Saldus iecirkņa priekšnieks Boļšakovs, arī Rubas pagasta lauksaimnieks Intars uzskata, ka, visdrīzāk, gulbi nošāvis kāds mednieks.

Intars norāda, ka pavisam netālu no vietas, kur tika atrasts nošautais gulbis, ir vietējā Rubas medību kolektīva māja, kurā mednieki parasti sadala medījumu. Intars uzskata, ka vainīgs varētu būt tieši kāds no vietējiem medniekiem.

Intars
atrada nošautu gulbi savā īpašumā

Paskatieties uz leņķi, kā iegājusi lode un izmētātas spalvas, tieši pretī mednieku namam. Es gribētu teikt, ka 99 procentu iespējamība, ka kāds no medniekiem to izdarīja. Mani biedē, ka mūsu vidū staigā cilvēki, kuriem kategoriski nedrīkstētu būt ierocis, šauj pa to, ko viņi ierauga. Kādas ir garantijas, ka nākamie nebūsim mēs, cilvēki? Tādiem ierocis ir jāatņem! Īstenībā, notiek tā, kā notiek. Viņi te braukā piedzērušies, medī, ierocis vienmēr mašīnā. Brauc un šauj ko grib, neskatoties uz liegumiem. Pilnīga patvaļa!

Bez Tabu Rubas mednieku mājā nevienu nesastop, bet pamana, ka pagalmā ir daudz alkohola pudeļu. Sazvanīts, medību kolektīva vadītājs noliedz pārmetumus.