“Cepas saulē ar niecīgu ūdens daudzumu!” Priekuļu nomocītajiem lopiem atkal draud briesmas?

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

1 komentārs

Šī gada sākumā Priekuļu novada saimniecībā ”Jaunauduļi” novārdzinātie daudzi desmiti lopu pirms vairākiem mēnešiem pārvietoti uz citu saimniecību. Tur šķietami paglābušies no slāpēm un bada, kas bija 10 govju nāves iemesls ”Jaunauduļos”. Tomēr arī jaunajā mājvietā lopiem draud briesmas, uzskata norūpējusies dzīvnieku aizstāve.

Šā gada janvārī Bez Tabu jau stāstīja par cietsirdību pret dzīvniekiem Priekuļu novada saimniecībā ”Jaunauduļi”. Tur, iespējams, bada un slāpju nāvē miruši aptuveni 10 govis. Vēl sešus lopus nācies iemidzināt, jo tie neglābjami novārdzināti. Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) izdevies vienoties ar 80 gadus veco ”Jaunauduļu” saimnieci par pārējo 60 lopu pārdošanu citam saimniekam turpat Priekuļu novadā.

Kamēr Valsts policija kriminālprocesa ietvaros izvērtē saimnieces vainu lopu nāvē, ar Bez Tabu sazinās sieviete, kura uztraukusies par dzīvnieku likteni arī jaunajā mājvietā:

”Tie lopi stāv aplokā. Iedomājieties, kā tagad ir saulē, kur nav ne ēnas, nekā. Un maza ūdens vannīte uz 60 lopiem. Tur tai kopējai arī daudz citu lopu. Kā tiem tur dzīvojas? Saimnieks dzīvo Dobeles pusē. Vai viņa maz iedod visu barību lopiem? Viņa tur ņemas viena pati ar tiem lopiem. To fiziski nevar vienatnē izdarīt.”

Kopēja pārmetumus noraida

No nāves paglābtie lopi dzīvo saimniecībā Priekuļu novada Mārsnēnos, 10 kilometru attālumā no ”Jaunauduļiem”. Kopēja Ieva labprāt ved Bez Tabu komandu apraudzīt govis un noraida pārmetumus par labturības pārkāpumiem:

”Viņiem ir viss. Tagad ganās zaļā pļavā, dzeramā arī netrūkst. Tie, kas viņus redzējuši no malas, iespējams, nesaprot, kādā kritiskā stāvoklī govis šeit nogādāja. Tagad viņas izskatās kā deviņus mēnešus vecas. Bet īstenībā viņām ir jau divi gadi. Viņas ir riktīgi nomērdētas. Ja grib viņas izaudzēt par kārtīgām govīm, ir jābaro. Viņas nevar dažos mēnešos palikt resnas. Tās bija nomērdētas govis. Viņas bija ļoti vājas, knapi kājas vilka.”

Ūdens dzeršanai tiekot iegūts no netālās upītes, liels ūdens trauks regulāri tiekot piepildīts, barības un to piedevu netrūkstot. Tāpat kopēja Ieva teic, ka saimnieks, lai gan ikdienā dzīvo Dobeles pusē, visu nepieciešamo sagādājot. Ganāmpulkam ir arī pieaugums. Lai gan dažas govis ir atguvušās no mocībām teju pilnībā, ir tādas, kurām vēl ceļš ejams līdz apmierinošai kondīcijai.

”Varbūt kādam šķiet, ka novārgušus lopus var uzreiz barot intensīvi ar spēkbarību, bet tas bieži vien var novest pie sliktām sekām, ja dzīvnieks nav pieradis pie tādas barības, kas īpaši attiecas uz atgremotājiem. Pie tādas barības ir jāpierod. Lēnā garā lopus var atkopt. Dzīvniekam jānodrošina tādi apstākļi, lai viņš var brīvi paēst, padzert un pasargāties no nelabvēlīgiem laikapstākļiem,” dzīvnieku aizstāves pārmetumus komentē PVD Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis.

Vai ir pārkāpumi? Izlemt labturības uzraugiem

Lopu kopēja Ieva Bez Tabu komandai demonstrē arī nojumes, kas izbūvētas tieši novārgušo jaunpienācēju vajadzībām. PVD pārstāvis M. Ulmanis informē, ka dzīvnieku labturības uzraugi konkrētajā saimniecībā veikuši pārbaudes pērn, pirms vājie lopi tur nogādāti, kā arī pēc tam, un pārbaudēs ”netika konstatēts nekas tāds, kas liecinātu, ka viņi nevar rūpēties par dzīvniekiem.”

Lopkope Ieva atzīst, ka par jaunpienācējiem un pārējiem lielās saimniecības lopiem rūpējas vien pati un dēls:

”To ir reāli izdarīt divatā. Ko tad daudzi darīs ap tām govīm? Ganos nav jāiet. Tikai uzliek elektrisko ganu un sakārto aplokus. Ja elektriskais gans ir, tad jau viss kārtībā.”

PVD Ziemeļvidzemes vadītājs M. Ulmanis neuzskata, ka ar diviem cilvēkiem lopu kopšanā ir par maz. Eksperts atminas ”Jaunauduļu” saimniecību, kur strādnieku bija vairāk, taču viņi nespēja parūpēties par dzīvniekiem.

Foto

TOP komentāri

  • Ss
    +3 +2 -1

    Ss

    Tās govis ir normāla paskata! Muļķa "dzīvnieku aizstāvji" kuriem pašiem nav ne mazākās ajēga kādos apstākļos govis dzīvo. Aizbrauc uz laukiem, paskaties cik tās govis baigi ēnā tusē vai ūdeni dzer.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl