Bīstams baltkrievu “spiegs” sit kanti latgalietēm! Dagdas pusē dzīve uz nedēļu gaisā kājām

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

12 komentāri

Latgalē ilgstoši uzdarbojas baltkrievu “spiegs”, kuram garšo mūsmāju āboli un Latvijas “meitenes”. Iespējams, Dagdas puses iedzīvotāji nenojauš par bīstamību.

Jābūt uzmanīgiem, jāvēro un jāziņo par aizdomīgām darbībām, parādībām pierobežā – tāds ir aicinājums Latvijas iedzīvotājiem vienmēr, arī laikā, kad notiek Krievijas un Baltkrievijas militārās mācības “Zapad”.

Bez Tabu komanda ierodas Baltkrievijas pierobežā, Dagdas novada Bērziņu pagastā, kur jau nedēļu klīst Baltkrievijas “spiegs”. Žurnālistu komanda, bruņojusies ar nopietnu ekipējumu, cenšas izvilināt “spiegu” no slēpņa.

Pazīmes: meklēto klāj tumšs, biezs apmatojums, ir liela auguma un, kas interesanti, prasmīgi staigā uz četrām kājām. No slēpņa izmānīt viņu var vicinot kādu drānas gabalu, vājība – Latvijas meitenes.

Atklāta “spiega” identitāte!

Dagdas novada iedzīvotāji mierina: panika ir nepamatota, meklētais “spiegs” ir baltkrievu nacionālais dzīvnieks un simbols Sumbrs. Latviju ik pa laikam apciemo šie ciemiņi, kuri vismaz Dagdas pusē sagādā neaizmirstamus mirkļus un jautrību, nevis galvassāpes.

“Man piezvanīja kaimiņš un prasīja, ko darīt ar zvēru, kurš pieklīdis manam ganāmpulkam. Es teicu, ka jāpaskatās, kas tas par zvēru. Izrādās tas nav nekāds briesmonis. Viņš apstaigāja manus aplokus, kuros gotiņas visu dienu pavadīja manā teritorijā.

Sākotnēji man bija satraukums, bet pēc tam sapratu, ka viņš ir miermīlīgs dzīvnieks. Mums no viņa bija vairāk bail nekā viņam no mums. Bet mēs sākām viņam tuvoties. Piebarojām ar āboliem, miltiem. Viņš labprāt tos ēda.” stāsta Andris, Bērziņu pagasta “Jaunkalnu” saimniecības īpašnieks.

Sumbrs ilgstoši aplidojis “Jaunkalnu” govis, stāvēdams elektriskajam nožogojumam otrā pusē. Turpat ēdis zāli, un atpūties. Baltkrievijas lepnums viesojies arī kaimiņu pagastos.

“Viņš nobaudīja arī ābolus no ābelēm. Protams, ka viņam garšoja. Izskatījās, ka nesteidzīgi bauda rudens dabu. Nesteidzīgi staigāja šurpu turpu,” stāsta apkaimes iedzīvotājs Ainārs.

Sumbrs ļāvis pietuvoties apkaimes iedzīvotājiem. Labprāt pieņēmis dažnedažādus labumus, ko ēdis, cilvēkam stāvot pavisam netālu. Dzīve ar ciemiņu iemūžināta daudzos video un foto materiālos.

Dienā, kad Dagdas pusē viesojas Bez Tabu komanda, sumbrs esot jau paguvis atgriezties dzimtenē. Tomēr dienu vēlāk dzīvnieks atkal esot redzēts Latvijā, atstāstot sarunu ar Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvjiem, informē Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns.

“Spiega” izcelsme

Kā stāsta eksperts M. Lielkalns, sumbrs, visdrīzāk, ieradies no Baltkrievijas. Aptuveni 40 kilometru attālumā no Latvijas robežas ir zinātniski praktiskais pētniecības centrs, kur sumbri sākotnēji tiek turēti nožogojumā, pēc tam palaisti brīvē aprast ar apkaimi, lai jau vēlāk varētu pielāgoties savvaļai.

Pētniecības centram veicies labi ar sumbru pavairošanu: no sākotnējiem 20 dzīvniekiem skaits audzis līdz aptuveni 60 sumbriem. No tiem aptuveni 40 sumbri palaisti savā vaļā.

Māris Lielkalns
Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis

Acīmredzot, tā kā labi savairojušies, sumbri Latvijā ieceļos aizvien biežāk.

Esi uzmanīgs!

Lielkalns stāsta, ka dzīvnieks ļāvis pietuvoties, jo iepazinis cilvēkus jau iepriekš. Tomēr komunikācija ar dzīvnieku var būt bīstama: “Ja sumbram būs slikts garastāvoklis vai nodomās, ka viņa eksistence ir apdraudēta, viņš var uzbrukt.

Atrodoties tālu, cilvēks var mēģināt aizmukt, bet, ja dzīvnieks cilvēku ir pielaidis pavisam tuvu, tad iespējas aizbēgt ir mazas. Dzīvnieks var uzskatīt, ka tiek apdraudēts, ja viņam noslēdz atkāpšanās ceļu.

Tad viņš aizstāvēsies. Ja dzīvnieks ir ievainots, bet cilvēks domā, ka var palīdzēt, savvaļas dzīvnieks centienus palīdzēt uzskatīs par agresiju. Šādos brīžos, kad viņš ir ievainots, dzīvnieks reaģē nervozāk. Arī māte ar mazuļiem centīsies aizstāvēt savus pēcnācējus.”

Zooloģiskā dārza pārstāvis iesaka netuvoties sumbram un citiem savvaļas dzīvniekiem. Arī klusa pielavīšanās ir nepieņemama, jo dzīvnieks redz vāji, bet, kad ir iztraucēts, var uzskatīt, ka tiek apdraudēts. Pareizā rīcība, sastopoties ar sumbru, ir paziņošana balsī par savu klātesamību.

“Nevajadzētu vicināties kājām un rokām. Jāsaglabā miers. Būtu ļoti svētīgi par ciemiņu paziņot Dabas aizsardzības pārvaldei,” iesaka M. Lielkalns.