“Bezspēcībā nomira kumeliņš, ko ļoti gaidījām!” Gaļas lopu ganāmpulks dzen izmisumā Rāznas zirgaudzētājus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

35 komentāri

Rēzeknes novada iedzīvotāji, kuri ilgstoši popularizē Latgali, satraukti, ka Rāznas nacionālā parka teritorijā lauksaimnieka ganāmpulks “nogalina” vietējo tūrismu un piesārņo nacionālā parka un visas Latgales lepnumu – Rāznas ezeru. Tāpat tiekot apdraudēta citu dzīvnieku dzīvība.

Jeļena un Kristīne Stašules, māte un meita, gadiem ilgi popularizē Latgali gan Latvijas mērogā, gan ārpus valsts robežām. Saimniecībā “Rudo kumeļu pauguri” Rēzeknes novadā, Rāznas nacionālā parka teritorijā, audzē retās “Latgales rikšotāju” šķirnes zirgus. Tūristiem piedāvā izjādes pa gleznainiem pakalniem, no kuriem paveras skaistas ainavas uz Rāznas ezeru, tīrumiem, lielākajiem apkaimes kalniem.

“Mums vienuviet ir visvairāk “Latgales rikšotāju”. Šie ir vietējie darba zirgi. Tie nav ne par matu sliktāki par ievestajiem dzīvniekiem. Mēs lepojamies ar Latgales dabu un dzīvniekiem! Esam ieguldījuši sirdi un milzu darbu tajā, ko darām!” asarām acīs teic Kristīne Stašule.

Šogad, kā stāsta saimnieces, rimtā dzīve beigusies, jo kaimiņš izdzinis ganībās aptuveni 50 gaļas lopu ganāmpulku pakalnā blakus “Rudo kumeļu pauguriem”.

“Ja agrāk cilvēki ieradās, lai lūkotos skaistās ainavas, tagad viss, ko te var vērot, ir izbradātās zemes, atstātie govju mēsli, govju trakā brēkšana,” sūdzas K. Stašule.

“Rudo kumeļu pauguru” pārstāves atminas, ka agrāk augsto pakalnu, kur tagad ganās govis un no kura virsotnes redzama apkārtnes ainava, klāja skaists zālājs, zemeņu “paklājs” un cigoriņš. “Tagad te vairs nav nekā, visur mēsli, viss izmīdīts!”

Kaimiņa saimniekošana “nogalina” tūrismu un apdraud dzīvniekus

Kopš pakalnā parādījušās govis, tūristu pieplūdums mazinājies un par notiekošo kaimiņos saimnieki no ceļotājiem saņem sliktas atsauksmes.

“Pie mums bieži brauc kungs no Anglijas, kuram te ļoti patīk. Arī pakalnu, kurā ganās govis, sauc Anglija. Viņš bija sašutis! Un viņu var saprast! Arī mājās skaistākajā istabā nebridīsiet ar dubļainiem zābakiem! Viņš teica, ka diez vai latviešiem patiktu, ja Anglijā kādu objektu nosauktu par Latviju un to piecūkotu!” par ceļotāju neapmierinātību stāsta K. Stašule.

Likums nosaka, ka Rāznas nacionālais parks jāsaglabā kā tūrismam un atpūtai draudzīgs, šeit jāsaudzē daba, ainava, šeit nedrīkst kropļot vai nonāvēt dzīvniekus. Taču kaimiņa izveidotajā stiepļu aplokā tiekot savainoti dzīvnieki. Par to oficiālā vēstulē Kaunatas pagasta pārvaldei un Pārtikas un veterinārajam dienestam ziņojusi Dabas aizsardzības pārvalde, nosaucot nožogojumu par bīstamu.

Kristīne Stašule

Mēs šogad no tās drāts izpinām savvaļas kazu. Palika dzīva, bet aizskrēja kliba. Gāja bojā mūsu kumeļš, kuram bija vien trīs dienas. Viņu mēs gaidījām trīs gadus.

Nelaist lopus mūsu teritorijā pie žoga mēs nevaram, jo jāapgana teritorija. Nožogojums ir slikti saskatāms. Dažviet garajā zālē, ja ir nenostiepts, to vispār neredz.

Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Sanita informē, ka “sugām un biotopiem tas [govju ganīšana] kaitējumu nenodara, noganīšana kā apsaimniekošanas veids ir videi un dabai labvēlīga”, tāpēc konkrētajā teritorijā atļauta šāda saimniekošana.

Šogad pirmoreiz vietām aizliegts peldēties Rāznā! Eksperts: Visdrīzāk, piesārņojums saistīts ar lopu mēsliem

“Rudo kumeļu pauguru” saimnieki satraukti arī par iesējamo Rāznas ezera piesārņošanu. Proti, šogad reizē ar govīm kaimiņos Kaunatas pagastā, pludmalē izvietots aizliegums peldēties, jo konstatēts, ka ūdenī zarnu enterokoki pārsniedz pieļaujamās normas. Bez Tabu pārliecinās, ka vēl pakalnā un tā pakājē izveidota meliorācijas sistēma, kas aizvada ūdeni līdz Rāznas ezeram.

“Govs mēsli ir ļoti šķidri. Tāpēc tādā lietainā vasarā, kāda bija šogad, tie izšķīst, un, tā kā nogāzes leņķis ir liels, mēsli notek līdz pat notekkomunikācijām un ietek Rāznā.”

Kamēr Dabas aizsardzības pārvaldē skaidro, ka lauksaimnieks ievēro likumu, proti, nepieļauj govju pienākšanu ezeram tuvāk par 500 metriem, tikmēr Veselības inspekcijas pārstāvis Normunds Kadiķis norāda, ka baktērijas Rāznas ezerā un notecējušie izkārnījumi “visdrīzāk ir sasaistāmi, jo baktērijas ir indikatori, kas raksturo fekālo piesārņojumu. Šīs baktērijas dzīvo jebkura siltasiņu dzīvnieka, tai skaitā cilvēka, zarnu traktā. Ar fekālijām tiek izvadītas apkārtējā vidē.”

Tāpat Veselības inspekcijas pārstāvis informē, ka šis ir pirmais gads, kad konkrētajā vietā konstatēts šāds piesārņojums. Līdz ar to nobažījušies iedzīvotāji uzskata, ka Rāznas ezeru piesārņo tieši konkrētās govis.

“Rudo kumeļu pauguru” saimnieki demonstrē Bez Tabu komandai citas milzu teritorijas, kurās būtu iespējams ganīt govis. Līdzenumos, kur esot govīm labvēlīgāki barošanās apstākļi un labāka barība. Tāpat pagaidām govis ganās tālu no novietnes.

Lopu saimnieki atsakās sniegt komentāru kameras priekšā, taču, kā telefonsarunā norāda Ingus, kurš piesaka sevi kā atbildīgo par lopiem, zeme, kurā ganās govis, ir iznomāta. Kamēr tur nebija lopu, “Rudo kumeļu saimnieki” pretlikumīgi esot izmantojuši šo īpašumu, nesaskaņojot ar īpašnieku, savām biznesa vajadzībām.

Taujāts, kāpēc govis nevar ganīt citviet, īpašnieku pārstāvis stāsta, ka pakalnu esot apgrūtinoši pļaut ar tehniku, tāpēc zāles ēšanai ielaistas govis.

35 komentāri