Bērzkrogā iznīcina putnu ligzdas, soda naudās var nākties maksāt pat pusotru miljonu

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

67 komentāri

Andris svētdienas rītā devās garām Bērzkrogā esošajam Bērziņu dīķim. Vīrieša aizraušanās ir putnu vērošana, tādēļ zināja, ka Bērzkrogā ligzdo lielie ķīri. Liels bija viņa pārsteigums, kad pusastoņos no rīta pamanīja vīrieti, kurš ar SUP dēli aizbraucis līdz ligzdošanas vietai un ar airi rosās gar ligzdām.

Lai labāk saprastu, ko vīrietis dara, Andris paņēmis tālskati. Redzētais viņu šokējis – vīrietis ar airi esot nīcinājis ligzdas. Putnu vērotājs nolēma notiekošo iemūžināt ar mobilo telefonu, lai šādai darbībai saglabātos pierādījumi. Pēc tam Andris centies sabļauties ar vīrieti, tomēr viņa atbildes nav bijušas saprotamas.

Andris
aculiecinieks nežēlīgai rīcībai

Divu minūšu video fragmentā var redzēt, ka tika aizmesta 21 ligzda. Pavadot tur desmit minūtes, vērtējums ir tāds, ka tika izpostītas 100 ligzdu. Viņš ar airi uzcēla ligzdu, ielidināja ezerā. Vai ligzdā bija viena vai vairākas olas, tādā detalizācijā ir grūti komentēt. Tas ir cietsirdīgs, necilvēcīgs pāri darījums dabai. Mednieki ir vienojušies, ka nedara pāri dzīvniekiem, kas ir kopā ar mazuļiem, arī makšķernieki atlaiž atpakaļ zivis ar ikriem, bet šeit…

Dabas draugs par notikušo vērsies gan Dabas aizsardzības pārvaldē, gan ar iesniegumu Valsts policijā. Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti ar laivu devās apraudzīt ligzdošanas vietu. Lielais ķīris ir aizsargājama suga. Likumdošana aizliedz iznīcināt jebkura putna ligzdošanas vietu, par to pienākas administratīvā atbildība.

Sintija Martinsone
Dabas aizsardzības pārvaldes speciāliste

Par ligzdas iznīcināšanu paredzēta atbildība – 700 eiro. Vēl jārēķina zaudējumu atlīdzība par katru indivīdu, jo lielais ķīris iekļauts īpašos Ministra kabineta noteikumos. 5000 eiro par katru indivīdu. Viens indivīds ir viena ola. Ja mēs pieņemam, ka vienā ligzdā ir trīs olas, spriežot pēc iesnieguma, iznīcinātas apmēram 100 ligzdas, varam parēķināt, kāds ir zaudējumu apmērs.

Zaudējumu summa var sasniegt pat pusotru miljonu eiro. Šobrīd dabas draugi apkopo informāciju, ko iesniegs likumsargiem. Lielais ķīris Bērzkrogā uzturas tikai ligzdošanas laikā, ņemot vērā šo putnu īpatnību – ligzdot lielā barā, to izmanto arī citi putni, lai to tuvumā veidotu ligzdas. Šī jūrasputna populācija Latvijā ar katru gadu samazinās.

67 komentāri