“Bāzē nav neviena zirgkopja ar izglītību!” Cik droši ir uzticēt savas atvases jāšanas nodarbībām?

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

32 komentāri

Netālu no Jelgavas atrodas Zirgkopības mācību centrs. Kāda māmiņa, kura savu bērnu uztic bāzē esošajiem treneriem jāšanas nodarbībām, ir nobažījusies. Un ne bez iemesla – viņa uzskata, ka nodarbības pasniedz treneri bez attiecīgās izglītības.

Bez Tabu komanda Zirgkopības mācību centrā ierodas dienas vidū, kad bāzē neizdodas sastapt ne vadību, ne trenerus. Tomēr izdodas sastapt sievieti, kuras pagātne cieši saistīta ar centru “Mušķi”.

“Pati esmu 20. gadus Zirgkopības mācību centrā strādājusi. Pirms diviem gadiem aizgāju prom, jo mainījās vadība. Esmu ar pedagoģisko izglītību, bet tur palika strādāt mana kolēģe, kurai izglītības nav.”

Satiktā sieviete stāsta, ka viena sertificēta trenere gan bāzē strādājot. Tiesa, viņa nodarbības pasniedz vien sestdienās, taču jaunie jātnieki mācību centrā ir katru vakaru.

Jāpiebilst, ka pat dienā, kad sertificētā trenere ir uz vietas, viņa savu uzmanību veltot vien “izredzēto lokam”, t.i., personām, kuras gatavojas sacensībām.

Absurdo treniņu procesu apstiprina arī kungs, kurš savulaik pats mācību centru uzbūvējis. Viņš pārliecināts stāsta, ka šajā brīdī bāzē neesot neviena izglītota zirgkopja.

Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta direktors Edgars Severs paskaidro, ka ir divas prasības, kas attiecas uz jāšanas nodarbību treneriem.

Edgars Severs
Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta direktors

Tā ir augstākā pedagoģiskā izglītība sportā vai C kategorijas sporta speciālists konkrētā sporta veidā. Šajā gadījumā jāšanas sportā.

Departamenta direktors piebilst, ka C kategoriju var iegūt tikai pilngadīga persona, kas ir saņēmusi Latvijas Jātnieku federācijas sertifikātu jeb atzinumu, kā arī Latvijas sporta federācijā ir nokārtojusi sertifikācijas eksāmenu.

Apgalvojumam, ka “Mušķos” treniņus pasniedz personas bez attiecīgās izglītības nepiekrīt mācību centra direktors Merabs Katamadze. Viņš labprāt Bez Tabu komandu iepazīstina ar treneru sertifikātiem.

Latvijas Jātnieku federācija izstrādājusi noteikumus, kuri treniņu procesā jāņem vērā ne tikai jaunajiem jātniekiem, bet arī treneriem. Lai gan to ir vairāki desmiti- izrādās, ka drošības elementi uz ķermeņa nepieciešami vien personām līdz 16 gadu vecumam.

Latvijas Jātnieku federācijas prezidija loceklis Juris Mežnieks stāsta, ka personām līdz 16 gadu vecumam veste un ķivere ir obligāts drošības elements treniņu laikā. Savukārt pieaugušie treniņu procesā var piedalīties arī bez ķiveres.

Lai gan situācija ir atrisinājusies un treneriem attiecīgā izglītība ir, šī situācija liecina par iespējamu komunikācijas problēmu starp vecākiem un mācību centra vadību.

TOP komentāri

 • Sanita Zaķe
  +8 +8 0

  Sanita Zaķe

  Mjā .kādreiz katrā otrā sētā bija pa zirgam tad papīru nevajadzēja jo bij īpašnieks kas pa visu atbildēja ,tagad pat rupji runājot "uz tualeti aiziet papīrus vajadzēs" treneris ir nepieciešams jauno jātnieku apmācīšanai, bet zirgus lai pabarotu -tur jau papīri nevajaga jo dara ko priekšnieks liek. Un ar darba drošību visās profesijas jāiepazīstas visiem obligāti. ... Vai ne tā?
 • Лера Цируле
  +8 +8 0

  Лера Цируле

  Kvalificēts zirgkopis? Tas kkas jauns, es vēl saprastu kvalificēts jāšanas treneris vai kvalificēts zirgu treneris, bet ne jau zirgkopis, kopt zirgu nav māksla ... 😂 😂 vai tgd lai nopirkt zirgu vajag profesiju? Un visi kam ir suņi ir suņkopi sertificēti? raksta un paši nesaprot par ko... 😂 😂
 • Juris Rozenbergs
  +6 +5 -1

  Juris Rozenbergs

  Interesanti kā tas āksts, kurš šādu jautājumu sāka kustināt, neuztraucas, ka saeimā vesela kaudze vēsi mauc ar vidējo izglītību... :D

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl