Baisi! Saimnieka bezatbildības dēļ nāvei nolemti simtiem trušu!

16 komentāri
Baisi! Saimnieka bezatbildības dēļ nāvei nolemti simtiem trušu!

Simtiem trušu, sasirguši ar neārstējamu slimību, gaida drīzu nāvi – realitāte trušu pilsētiņā Bauskas novadā. Eksperti norāda, ka pūkaino zvēriņu pāragrajā nāvē vainojams saimnieks, kurš bezatbildīgi atteicies nodrošināties pret nelaimi.

Mokošā nāve

Trušu pilsētiņā Codes pagastā, kas mēdza apmeklētājus priecēt ar mazākiem un lielākiem trušiem, nu vairumā dzīvnieku mājiņu valda apātija. Truši gaida neizbēgamo un drīzo nāvi. Tūska uz sejas, aizpampušas un iekaisušas acis, galvas, ausu, ārējo dzimumorgānu apvidū bumbuļveidīgi izaugumi.

Baisais skats paveras teju katrā trušu namiņā. Eksperti sit pie trauksmes zvana: pūkaiņi sasirguši ar ļoti bīstamo infekcijas slimību miksomatozi, ko vairumā gadījumu izplata insekti-asinssūcēji.

Baiba Reinika, veterināre iepazīstina ar skaudro patiesību

No visa tā ganāmpulka, neko nedarot, varētu nomirt 90 procenti trušu!

Neaizsargātu radību likteni izlemj cilvēks

Slimības inkubācijas periods – dažas dienas. Ārstējošu medikamentu nav. Nāve labākajā gadījumā ir dažu dienu jautājums. Kā norāda veterinārārste un Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) eksperts, vienīgais veids, kā nodrošināties pret nelaimi, – vakcinēt dzīvniekus divas reizes gadā.

Bet trušu pilsētiņas saimnieks Ojārs Narvils vaļsirdīgi atzīstas – nekad nav vakcinējis dzīvniekus savas pārliecības dēļ. Trušu pilsētiņas saimnieks pauž savu nostāju, kuras dēļ, iespējams, bojāejai pakļauti neaizsargāti dzīvnieki.

Ojārs Narvils, trušu pilsētiņas saimnieks

Es vakcīnām neticu. Vakcīnas iedarbība ir ļoti švaka. Vakcīnas ir tīrs bizness. Es pat tikko slauktu kazas pienu dzeru no dažādām kazām, ko ārsti neiesaka darīt. Bet, kā redzat, esmu vēl vesels.

Foto

Šādu viedokli noliedz dzīvnieku dakteri.

Baiba Reinika, veterinārārste

Es viņam nepiekrītu. Tas ir ļoti daudzu gadu garumā pārbaudīts, vakcīna ir pārbaudīta. Ja agrāk to izgatavoja PSRS, par ko varēja būt šaubas, tad tagadējā čehu vakcīna ir uzticama. Vakcinētus trušus var turēt mierīgāk, jo viņus neapdraud asinssūcēji!

Ineta Kupča, PVD Dienvidzemgales nodaļas priekšnieka vietniece

Tā ir bezatbildīga rīcība. Ja cilvēks rīko izstādi pie mājas vai ved rādīt citur, viņam dzīvnieki būtu obligāti jāvakcinē. Nāk apskatīt ļoti daudz cilvēku, apmeklētāji nāk kopā ar saviem dzīvniekiem, kas nozīmē, ka var izplatīt šo slimību.

Trušu saimnieks nepasargā savus dzīvniekus no saslimšanas. Izrādot saslimušus dzīvniekus, rīkojas neestētiski!

Savukārt trušu saimnieks O. Narvils liek noprast, ka viņu tik ļoti kā citus neuztrauc sasirgšana, jo bezrūpīgi teic, ka “izdzīvos spēcīgākie”. Viņš atzīst, ka slimības dēļ nāksies likvidēt aptuveni 100 no 250 trušu pilsētiņas iemītniekiem.

Bet speciālisti norāda, ka saslimušo skaits kļūs vēl lielāks – līdz pat 90 procentiem no ganāmpulka, jo saimnieks aizvien nav likvidējis daudzus trušus, vairākos namiņos kopā dzīvo slimie ar pagaidām veselajiem.

Ineta Kupča, PVD Dienvidzemgales nodaļas priekšnieka vietniece

Tas ir tikai laika jautājums, kad saslims pārējie. Jebkuras infekcijas slimības ārstēšanas noteikumi nosaka, ka slimos dzīvniekus nepieciešams izolēt, ārstēt vai likvidēt!

PVD pārstāve I. Kupča, piebilst, ka nāvei, visdrīzāk, nolemti ari vairāki mazie trusēni, kuri uzturas ar slimām mammām.

Baiba Reinika, veterinārārste

Man ir dusmas uz tik bezatbildīgu truškopi! Man pat negribas viņu tā saukt! Viņš nerūpējas par saviem dzīvniekiem. Ja esi uzņēmies rūpēties par viņiem, tad dari to līdz galam!

Truškopi pārsteidz garaušu masveidīgā sasirgšana, jo ko tādu pieredz pirmoreiz. Eksperti norāda, ka tas izskaidrojams ar to, ka šī vasara bijusi īpaši draudzīga insektiem. PVD sola uzsākt pārbaudi saimniecībā.

Video

TOP komentāri

  • Eva
  • Aino
    +6 +5 -1

    Aino

    Tagad visi bļauj cik nežēlīgi. Cik atceros no apmeklējuma, tad sakoptības sajūtas tur nebija. Es vēl brīnījos, kā saimniekam nav kauns rādīt dzīvniekus un par to ņemt naudu, ja viss ir tik nesakopts. Visparastākajam saimniekam, kurš tur trušus gaļai, tīrība un kartība ir pavisam cita. Pati arī esmuturējusi. Bet te vēl ir arī bizness! Man tur otrreiz vairs negribējās iegriezties, pēc vienīgā apmeklējuma.
  • s

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl