Albīnu bums! “Pavisam balta grauza čiekuru! Ļoti skaista vāverīte!” Latvijā turpina iemūžināt dabas brīnumus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

Daugavpiliete piemājas mežā iemūžinājusi albīnu vāveri, šāds dzīvnieks ir liels retums un pārsteidz daudzus.

Nesen “Bez Tabu” stāstīja par alni albīnu, kas vairākkārt iemūžināts Viļakas puses mežos. Vairāk lasi šeit. Stāsts par Latgales alni albīnu izraisījis plašu rezonansi, to redzējusi arī daugavpiliete Helēna, tāpēc tvērusi pēc telefona, lai video iemūžinātu abīnu vāveri, kas pavisam nesen novērota Daugavpilī, Stropu mikrorajona meža masīvā.

Helēna
sajūsmā par albīnu vāveri

Apstājos un nolēmu pafilmēt. Stāvēju, filmēju, viņa nebaidījās. Grauza čiekurus. Tāda pūkaina bija. Pavisam balta, astīte ļoti kupla, arī austiņas ļoti skaistas. Ļoti skaista vāverīte. Padomāju: ”Neko sev! Tikko par alni albīnu stāstīja, bet te uzreiz redzu baltu vāveri!”

Albīnisms ir reta parādība, tas sastopams visās dzīvnieku sugās, stāsta Latvijas Dabas muzeja pārstāve Una Bērziņa.

Una Bērziņa
Latvijas Dabas muzeja pārstāve

Piemēram, Rīgas zoodārzā ir albīna čūska. Arī sikspārņu vidū novēroto albīni.

Arī Latvijas Dabas muzeja ekspozīcijā apskatāms albīna jenotsuņa izbāzenis. Tāpat internetā iemūžināti dažnedažādu sugu pārstāvji albīni: žirafes, šimpanzes, delfīni, krokodili u.c.

Una Bērziņa
Latvijas Dabas muzeja pārstāve

Piemēram, šī iemūžinātā abīnā vāvere ir labāk redzama visiem plēsējiem, īpaši mūsu bezsniega ziemā ir kā uz paplātes. Ja viņa dzīvo pilsētā, visticamāk, plēsīgie putni var apdraudēt, var uzbrukt kāda ieklīdusi cauna. Var apdraudēt ikviens, kam nav slinkums paskriet. Balta vāverīte izskatās interesanti, bet pašai no tā nav nekāda labuma. Albīnisms ietekmē arī redzi.