Ādažniek, nelegālajam dzīvnieku cirkam gatavs? Cirka izrāžu rīkotāji ”uzspļauj” Latvijas likumiem

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

27 komentāri

Kopš šā gada jūlija vidus Latvijā spēkā stājies likums, par kura pieņemšanu Saeimā tika lauzts ne viens vien šķēps. Aizliegums cirka izrādēs izmantot savvaļas dzīvniekus. Bet ir kāds šādu pasākumu rīkotājs, kuram ir vienalga.

”Vai Jums ir kāda informācija par “slavenā” “Mega” cirka turpinājumiem apiet šogad pieņemto dzīvnieku aizsardzības likumu. Viņi joprojām savās atrakcijās izmanto savvaļas dzīvniekus, tos acīmredzot pasniedzot kā mājdzīvniekus. Ādažu novadā 19. un 20. augustā ir paredzēta izrāde Gaujas ielas laukumā. Uz plakātiem kā šova sastāvdaļa ir norādītas jūras lauvas.”

Krokodils, kuru spārda ar kājām, pērtiķis, kuru izrādes laikā it kā piedzirda, un citas izdarības, kuras esot redzamas “Mega” cirka izrādēs. Lai arī Latvijā kopš šīs vasaras savvaļas dzīvniekus cirka izrādēs ir aizliegts izmantot, kādam šādu pasākumu rīkotājam par šādu likumu ne silts, ne auksts.

Katrīna Krīgere
biedrības ”Dzīvnieku brīvība” valdes locekle

SIA ”Silver show management” jau krietnu laiku ir mūsu redzeslokā. Mūsu biedrība bieži saņem sūdzības no apmeklētājiem, kuri bijuši uz izrādēm. Vienā lācis uzbruka dresētājam, citā ar līmlenti krokodilam bija aizsieta mute.

Pasākumu rīkotāji, ar kuriem sazināties neizdodas, šogad Latvijā ir rīkojuši jau vairākus pasākumus. Pārtikas un veterinārais dienests klātienē ir pārbaudījis divas izrādes. Dobelē un Liepājā.

”Abās izrādēs cirka programmā tika izmantoti savvaļas dzīvnieki. Par izrādi Dobelē rīkotājiem ir izteikts brīdinājums, jo tā bija pirmā reize, kad viņus pieķēra, par pārkāpumiem Liepājā vēl lēmums nav pieņemts. Diemžēl, bet mums ir jāievēro termiņi, kurus nosaka administratīvā pārkāpuma likums,” tā skaidro PVD pārstāve Mairita Riekstiņa.

Arī PVD ir problēmas sazināties ar izrāžu rīkotājiem. Uz telefona zvaniem tie neatbild, sastapt viņus varot tikai pasākuma laikā, ko inspektoriem izdevies vakar Saldus izrādē.

Bet jau nedēļas nogalē izrādes paredzētas Ādažos. Tur izlīmētās afišas vēsta, ka skatītājiem būs iespēja redzēt jūras lauvas, kuri nu absolūti nav mājdzīvnieki. Tās puses pagastvalde devusi savu atļauju rīkot publisko pasākumu, jo pēc likuma nav iemesla to neļaut. Domes izpilddirektors Guntis Porietis paskaidro, ka:

”Esmu izdevis rīkojumu, ka Ādažu pašvaldības policijai brīdī, kad pagastā ieradīsies pasākuma rīkotāji, ir jāpārbauda, vai viņiem nav aizliegto savvaļas dzīvnieku. Ja tā būs, policijai uzdots visu cirka trupu izraidīt no Ādažu pagasta teritorijas.”

Ādažu pašvaldības policija jau piemērojusi administratīvo sodu firmai, jo plakāti izlīmēti nesaskaņojot. Cik ilgi pasākumu rīkotājs spēlēsies ar uguni?

”Šim uzņēmējam ir jāsaprot, ka viņam nāksies ievērot likumu. Par katru konstatēto pārkāpumu viņam būs sods! Viņam jāatceras, ka sods ir ne vien naudas sods. Mēs (PVD) esam tiesīgi konfiscēt dzīvniekus. Ja pasākuma rīkotājs turpinās šāda garā, tas brīdis pienāks!”

Pirmajā reizē sods ir vai nu brīdinājums, vai soda nauda no 15 līdz 350 eiro, bet, ja pārkāpums ir atkārtoti gada laikā, tad soda nauda ir no 700 līdz 1400 eiro.

Foto