Vēzis plosa jaunu sievieti, desmit gadus veca bērna mammu! Tuvinieki lūdz palīdzību

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

208 komentāri

Jaunu sievieti, 10 gadus veca bērna mammu, plosa audzējs – dzemdes kakla vēzis. Kamēr Latvijas dakteri var piedāvāt paliatīvo aprūpi, sievietes tuvinieki cer uz brīnumu Vācijas Integratīvās medicīnas klīnikā. Tuvinieki lūdz Latvijai finansējumu ārstēšanās procesam Vācijā, tomēr mūsmāju mediķu konsīlijs to atsaka.

31 gadu vecā Sanita ir modele, piedalījusies vairāku pašmāju uzņēmumu reklāmās, vislielākā viņas laime ir 10 gadus vecais dēls. Sanita ir pilna laika mamma, jo ļoti mīl savu dēliņu, stāsta sievietes mamma Judīte. Judīte atminas, ka 2016. gada vasara bijis viens no laimīgākajiem periodiem meitas dzīvē, jo varējusi pavadīt daudz brīvā laika kopā ar dēlēnu siltajās zemēs. Šis periods bijis kā sapnis, kurš diemžēl beidzās.

Tajā pašā gadā Sanitai atklāja audzēju, diagnoze – dzemdes kakla vēzis. Tika nozīmēta operācija, taču Sanita meklēja alternatīvas iespējas ārvalstu klīnikās. Viņa ārstējās ar saudzējošām metodēm, lai maksimāli attālinātu un varbūt pat izvairītos no operācijas.

Tomēr vēlāk Sanitas stāvoklis pasliktinājies, pašmāju dakteri konsīlijā secinājuši, ka valsts var piedāvāt vien paliatīvo aprūpi, jo kardināla ārstēšana vairs nelīdzēšot. ”Viņi piedāvāja tikai paliatīvo aprūpi, teica, lai nolaižamies no mākoņiem. Es, protams, to tā neatstātu,” saka Sanitas mamma Judīte.

Kad pašmāju dakteri vairs cerības nedeva, pie darba ķērās Vācijas dakteri Vācijas Integratīvās medicīnas klīnikā, kur nodrošina gan konvencionālajā (tradicionālajā) medicīnā pielietotās metodes, tādas, kas netiek piemērotas tradicionālajā medicīnā.

Sanitas mamma Judīte pateicas visiem līdzcilvēkiem, ar kuru ziedojumu palīdzību labdarības portālā ”Ziedot.lv” izdevās uzsākt ārstēšanos klīnikā Vācijā. Vācijas Integratīvās medicīnas onkoloģiskā klīnika piedāvā Sanitai saudzējošu, organisma pašatveseļošanās spēkus stiprinošu terapiju kopā ar ķīmijterapiju. 41 dienas kurss izmaksā 25 575 eiro.

”Šī klīnika bija vienīgā, kas viņu pieņēma ar ļoti zemu svaru. Veica lokālo ķīmijterapiju. Klīnikas ārsti teica, ka ir uzlabojumi,” stāsta Judīte.

Lai gan ārsti nesola brīnumainu atveseļošanos, tomēr esot ieteikuši turpināt ārstēties klīnikā. Tomēr turpmākajam ārstēšanās procesam Vācijā ar saziedotajiem līdzekļiem nepietika.

Sanitas ģimene līdz pēdējam nav atmetusi cerības, ka meitai tiks piešķirta S2 veidlapa, dokuments, kas apliecina personas tiesības citā valstī saņemt no valsts budžeta apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus. Saņemts atteikums – onkologi Latvijā joprojām piedāvā vien paliatīvo aprūpi.

”Paliatīvā aprūpe ir palīdzība nomirt. Es uzskatu tā: ja viņi [Latvijas ārsti] nevar, tad jāļauj darīt tiem, kuri to var,” ar nožēlu pauž Judīte.

S2 veidlapu izsniedz Nacionālais veselības dienests, pamatojoties uz ārstu konsīlija lēmumu. Nacionālais veselības dienests S2 veidlapu izsniedz, ja ir izpildījušies šādi nosacījumi (atbilstoši MK noteikumos noteiktajam): persona ir apdrošināta Latvijā; personai nepieciešamais veselības aprūpes pakalpojums ietilpst valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu klāstā; iesnieguma izskatīšanas laikā neviena ārstniecības iestāde, kas sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, nevar nodrošināt personai nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu, un par to ir saņemts pamatots ārstniecības iestādes atzinums; veselības aprūpes pakalpojums personai ir nepieciešams, lai novērstu dzīvības funkciju vai veselības stāvokļa neatgriezenisku pasliktināšanos, ņemot vērā personas veselības stāvokli izvērtēšanas brīdī un paredzamo slimības attīstību; personai nepieciešamais plānveida veselības aprūpes pakalpojums netiek sniegts klīnisku pētījumu ietvaros, kā arī tam neizmanto eksperimentālu ārstniecības tehnoloģiju.

Kā liecina informācija “Ziedot.lv” mājaslapā, nepieciešamie līdzekļi ārstēšanas turpināšanai savākti, tomēr Sanitas mamma Judīte bažījas, ka ar tiem nepietiks, tāpēc lūdz līdzcilvēkus turpināt ziedot. Par ziedošanas iespējām viņa lūdz sazināties sociālajā tīklā “Facebook”. Sanitas mammu tur var atrast kā Judīte Inkena Pitkeviča.

Komentējot faktu, ka Sanita savulaik atteicās no operācijas, Veselības ministrijas galvenā speciāliste onkoloģijā Dace Baltiņa, kura vēl pirms neilga laika bija galvenā onkoloģe Latvijas Onkoloģijas centrā stāsta, ka ārsta pienākums ir ne vien informēt pacientu par piemērotāko ārstēšanas metodi, bet arī izskaidrot, kāpēc tā ir labākā. Plašāku D. Baltiņas viedokli varat noskatīties zemāk.

Foto

 

 

208 komentāri