Vai es drīkstu balsot Saeimas vēlēšanās, ja man ir tikai ID karte?

Maija Kuzņecova

Autors: Maija Kuzņecova

Bez Tabu žurnāliste un digitālā satura redaktore

8 komentāri
Vai es drīkstu balsot Saeimas vēlēšanās, ja man ir tikai ID karte?

13. Saeimas vēlēšanas nav aiz kalniem. Savas balsi par izvēlēto partiju varēs atdot vēlēšanās, kas norisināsies 6. oktobrī, taču ko darīt, ja vienīgais personu apliecinošais dokuments ir personas ID karte un pasi šobrīd nav iespējas atjaunot? Vai balsot varēs arī ar ID karti?

Kā zināms, vienīgais personu apliecinošais dokuments, kas derīgs savas balss nodošanai, ir Latvijas Republikas pilsoņa pase. Ar pasi, kurai beidzies derīguma termiņš, piedalīties vēlēšanās nevar. Atjaunot pasi iespējams jebkurā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajā nodaļā neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas. Pasi izsniedz 10 darba dienu laikā vai paātrinātā kārtībā – divu darba dienu laikā (neskaitot dokumentu iesniegšanas dienu).

Valsts nodeva par pases izsniegšanu 10 darba dienu laikā ir EUR 28,46, par izsniegšanu divu darbdienu laikā – EUR 56,91.

“Bet ko darīt, ja pasi šobrīd nav iespējas iegūt?” – vaicā “Bez Tabu” skatītāja Santa.

Santa
vaicā “Bez Tabu”

“Gribētu iet uz vēlēšanām, bet man ir tikai ID karte, ne pase. Kad būs izdomāta kāda alternatīva, vai jau varbūt ir, tikai nezinu, lai var uz vēlēšanām iet ar ID karti? Kāpēc arī ar ID karti nevar vēlēt un mani piereģistrēt elektroniski, ka esmu jau nobalsojusi un nākamajā iecirknī, piemēram, mēģinot otrreiz nobalsot, parādās, ka jau esmu?”

Ar šādu jautājumu “Bez Tabu” devās pie Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Arņa Cimdara, kurš norādīja, ka tuvākajā laikā tikai ar ID karti nebūs iespējas nobalsot.

Arnis Cimdars
Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs

“Tā nav tehniska rakstura problēma, tā ir politiska izšķiršanās, taču, lai atvieglotu situāciju cilvēkiem, kuriem pieejama tikai ID karte, nobalsot ir iespējams, izņemot vēlētāju apliecību, tajā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajā nodaļā, kur izsniegta ID karte.

Vēlētāju apliecību dalībai 13. Saeimas vēlēšanās varēs saņemt no 2018. gada 24. septembra līdz 5. oktobrim tajā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajā nodaļā, kur izsniegta personas apliecība. Vēlētāja apliecību iespējams saņemt arī citā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajā nodaļā, par šo vēlmi rakstiski informējot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi līdz 2018. gada 24. septembrim.

Kā apgalvo Arnis Cimdars, 2022. gada Saeimas vēlēšanās varētu būt ieviesta elektroniskās balsošanas sistēma, izmantojot ID kartes.

Aicinām sekot līdzi pirmsvēlēšanu norisēm Skaties.lv projektā “Līderu debates 2018”!

TOP komentāri

 • ivars jesuns
  +7 +7 0

  ivars jesuns

  Drīz ID kartes bus obligats visiem. Tikai rodas jautaums,kapec man vajag 2dokumentus?
 • Kristina Liepa
 • Girts Krumbergs
  +4 +3 -1

  Girts Krumbergs

  ID karte jau ir 6 gadus. Uz iepriekšējām vēlēšanām pirms 4 gadiem bija tādi pati problēma. Vai tiešām 4 gadu laikā nebija iespējams ieviest elektronisko sistēmu ID karšu lietotāju reģistrēšanai? Tas ir izdarāms 2 dienu laikā un iecirknī ir vajadzīgs tikai dators, vai planšete vai pat mobilais talrunis ar interneta piespēgumu. Man tagad ir jātērē savs laiks lai dotos uz PLMP kura atrodas 80km atālumā lai izņemtu kaut kādu vēlētāja apliecību. Tas ir pilnīgs absurds.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl