“Tāda sastāvējusies, veca lauku tualete”; Babītes iedzīvotājus nomoka kodīga smaka

Dārta Rasa Ozola

Autors: Dārta Rasa Ozola

3 komentāri

Babītes iedzīvotājiem siltās, saulainās vasaras dienas traucē izbaudīt nepatīkama un kodīga smaka. Pie vainas esot netālu esošā dūņu krātuve “Vārnukrogs”, no kuras nākošā dvinga iedzīvotāju mieru traucējot jau vairākus gadus.

Vietējā iedzīvotāja Lidija stāsta, ka nespēj sadzīvot ar smaku – uzturēties pagalmā esot neiespējami. Tāpat arī logus atvērt nevarot, jo mājās ielaužoties briesmīga smirdoņa. Lidijai piekrīt arī citi iedzīvotāji – smaka liedzot no rītiem nesteidzīgi baudīt kafiju uz balkona un bieži nākoties žāvēt veļu iekštelpās.

Babītes iemītnieki pagājušajā vasarā pierādījuši, ka, apvienojot spēkus, iespējams šim vājprātam pielikt punktu. Babītes ilggadēja iemītniece Valentīna stāsta, ka savākti vairāk nekā 100 paraksti, kas nodoti Valsts Vides dienestam, un smaku izdevies izskaust. Kopš pagājušās vasaras tā par sevi nav atgādinājusi, taču atkal uzradusies šī gada maijā.

Valentīna
Nevar izturēt smaku

“Tāda sastāvējusies, veca lauku tualete. Nevis svaigs, bet tāda veca, sastāvējusies smaka. Un viņa, ziniet, ir tāda vienmērīga!”

Valentīnas vīrs Vitolds nobažījies, ka smaka, visticamāk, pavisam neizzudīs, bet cer, ka tā varētu mazināties. Iepriekš cīņā ar smirdoņu talkā nākusi vietējā pašvaldība, tāpēc arī šoreiz iedzīvotāji vērsušies pie domes nekustamā īpašuma apsaimniekošanas daļas vadītāja Jāņa Ozoliņa, taču atsaucību neesot guvuši.

Babītes novada domes priekšsēdētājs Aivars Osītis aicina iedzīvotājus nepieciešamības gadījumā nevis zvanīt, bet gan vērsties pašvaldībā ar oficiālu iesniegumu, kas mudinātu aktīvākai un ātrākai rīcībai. Viņš norāda, ka pietikšot ar viena iedzīvotāja iesniegumu, lai Valsts Vides dienests iesaistītos, lai varētu nonākt pie risinājuma, kā problēmu labot.

Valsts Vides dienestā problēma labi zināma – pie vainas esot dūņu krātuve “Vārnukrogs”, kurā saimnieko SIA “Rīgas ūdens”. Pēdējo nedēļu laikā gan sūdzības par smaku Babītes apkārtnē neesot saņemtas.

Kalvis Avotiņš
Valsts Vides dienesta pārstāvis

“Izsniegtajā atļaujā ir paredzēts, ka uzņēmumam, lai novērstu šīs traucējošās smakas, ir jāuzstāda traucējošu smaku ierobežojošā iekārta, attiecīgi izsmidzinošs līdzeklis, izsmidzinoša līdzekļa sistēma. Esam veikuši arī pārbaudes dūņu laukos, kur esam konstatējuši šīs te sistēmas neesamību, respektīvi noteiktajā laika posmā, kad šai sistēmai bija jābūt. Šis pārkāpums ir fiksēts, ir ierosināta lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā.”

Lai gan ar nokavēšanos, iekārta ierīkota pagājušajā nedēļā! Ēterisko eļļu izsmidzināšanas ierīces uzdevums ir nomākt nepatīkamās smakas, taču tās dūņu krātuves tuvumā nāsīs cērtas joprojām.

SIA “Rīgas ūdens” pārstāvis Romāns Neilands stāsta, ka tiek izsmidzināta speciāla ķimikālija, kas veic piesārņojošo vielu – gāzu, suspendēto vielu, baktēriju, vīrusu – savākšanu. Pārstāvis stāsta, ka, izcērtot tuvumā esošos mežus, smakai ļauts izplatīties arvien tālāk. Sevišķi tā jūtama gada karstajā laikā. Tāpēc tiekot meklēts jauns risinājums, kā dūņu attīrīšanas iekārtas padarīt cilvēku deguniem draudzīgākas.

Bioloģiskās attīrīšanas stacijas “Daugavgrīva” vadītājs Māris Zviedris mierina iedzīvotājus, atklājot, ka uzņēmumam plānā grandiozi finanšu plāni attiecībā uz tehnoloģijām, kas tikšot ieviestas Daugavgrīvas objektā un atrisināšot dūņu uzkrājuma problēmu Vārnukrogā. Šobrīd ritot projektēšanas stadija. Pārstāvis sola, ka jau tuvāko pāris gadu laikā smakas problēma varētu tikt atrisināta. Pagaidām aicina iedzīvotājus būt iecietīgiem, taču, jāatzīst, ka tas ir vājš mierinājums tiem, kuri nav gatavi ikdienā valkāt veļas knaģi degunā.