”Tā tas notiek!” Ķīniešu veikaliņā Madonā krāpjas un neizsniedz čekus

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

30 komentāri

”Bez Tabu” pusgada laikā jau otro reizi pieķer veikala pārdevējas, kuras par pirkumiem neizsniedz čekus. Nauda tiek ielikta atvilktnē zem kases aparāta, kur dienas laikā sakrājas prāva summa.

Pērnā gada augustā Madonā tika atklāts veikals ”Rigo”. Tajā iespējams iegādāties plaša klāsta sadzīves preces, sākot ar rotaļlietām, beidzot ar smaržām. Kad ”Bez Tabu” veikalā ierodas ar slēpto kameru, tajā atrodas vēl daži pircēji. Kāda sieviete nolemj iegādāties bikses un ādas jaku. Pārdevējai tiek iedota viena 50 eiro banknote, kā arī monētas. Čeks par pirkumu izsniegts netiek, saņemtā nauda, īpaši neslēpjoties, tiek ielikta atvilktnē zem kases aparāta.

Aizsteidzoties notikumiem pa priekšu, jānorāda, ka pēc brīža šajā atvilktnē rīta agrumā tiks uzietas divas 50 eiro banknotes, kā arī lērums ar dažādām monētām. Atliek vien minēt, cik liela summa dienas laikā netiek reģistrēta kases aparātā, rezultātā izvairoties no patiesā uzņēmuma apgrozījuma uzrādīšanas.

Veikalā strādā tās pašas pārdevējas, kuras ”Bez Tabu” šādi rīkojoties pieķēra jau pērnā gada novembrī. Pārdevējas īpaši nesamulst, kad noprot, ka atkal viņu darba vietā viesojas raidījuma filmēšanas komanda.

Veikala pārdevēja

”Šeit tā notiek. Tā tas notiek. Es neko neatbildēšu. Neesmu tiesīga neko teikt. Prasiet vadītājam.”

Pieminētais veikala vadītājs ierīkojis ”biroja” telpas blakus laikošanas kabīnēm, kur viņu atrodam skatāmies telefonā kādu filmu. Vīrieša sejā lasāms pārsteigums par raidījuma ”Bez Tabu” interesi, taču meistarīgi tiek radīts iespaids, ka ķīniešu izcelsmes kungs nesaprot žurnālistu vēlmi noskaidrot, kādēļ par pirkumiem netiek izsniegti čeki. ”Nesaprotu,” ir vienīgā frāze krievu valodā, ko vīrietis ir spējīgs pateikt. Viņš noliedz, ka saprastu latviešu, krievu, kā arī angļu valodu. Gluži tāpat reaģē arī vēlāk atnākusī veikala īpašniece Li Kang. Pat izmantojot plaši izplatīto Google tulkotāju, ķīniešu izcelsmes uzņēmēji turpina radīt iespaidu, ka nesaprot, ko filmēšanas komanda vēlas viņiem pajautāt.

Parādot atvilktnes saturu veikala vadītājiem, tie turpina runāt ķīniešu valodā un nepaskaidro, kādēļ pirkumi netiek reģistrēti kases aparātā.

Telpas tiek nomātas no ”Maxima” veikala, kā pārstāve Liene Dupate-Ugule norāda, ka līdz šim nav saņemtas oficiālas sūdzības. ”Esam pieprasījuši paskaidrojumu no telpu nomniekiem, kad to saņemsim, attiecīgi rīkosimies. Mūsu sadarbības partneriem jāievēro godprātīga uzņēmējdarbība,” stāsta veikala telpu nomnieku pārstāve Dupate-Ugule.

”Bez Tabu” zināms, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) inspektori arī savulaik devušies pārbaudē uz veikalu, taču VID nedrīkst atklāt, kas pārbaudē konstatēts. Vien zināms, ka arī dienesta inspektoriem bijušas grūtības sazināties ar ārvalstu izcelsmes uzņēmējiem.

Foto