Sūdzību dēlis: “Vai lombards var izmantot manis ieķīlāto preci?”

Sūdzību dēļa lietošanas noteikumi

Rubrika "Sūdzību dēlis" ir satura platforma, kurā Bez Tabu skatītāji un lasītāji dalās ar piedzīvoto un novērojumiem.

Skaties.lv pakalpojumu lietotājs atbild par to, ka viņa publiskotais saturs skaties.lv satura platformā "Sūdzību dēlis" ir iegūts likumīgi un lietotājam ir tiesības šo informāciju lietot un izmantot šādā veidā.

Portālā skaties.lv satura platformā "Sūdzību dēlis" ir aizliegts ievietot informāciju, tai skaitā, bet ne tikai, kuras publiskošanas rezultātā tiek aizskartas trešo personu intelektuālā īpašuma tiesības, kura ir personas godu un cieņu aizskaroša, kura aicina uz vardarbību, rasu naidu vai citu prettiesisku darbību veikšanu.

Lietotājs atbild par sekām, kuras rodas šādas informācijas publiskošanas, nosūtīšanas vai ievietošanas portāla skaties.lv satura platformā "Sūdzību dēlis" rezultātā. Portāls skaties.lv neuzņemas atbildību par lietotāja ievietotās informācijas patiesumu un lietotāja pausto viedokli, tai skaitā, par personas goda un cieņas aizskārumu, kā arī par trešo personu intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu, kas radies informācijas ievietošanas satura platformā "Sūdzību dēlis" rezultātā.

Ja portāla skaties.lv redakcija konstatē augstākminētās informācijas izvietošanu satura platformā "Sūdzību dēlis", tai ir tiesības šo informāciju dzēst, kā arī liegt lietotāja piekļuvi portālam skaties.lv bez iepriekšēja brīdinājuma.

Portāls, neskaitot augstākminētos gadījumus, patur tiesības pēc jebkādas nepieciešamības dzēst vai labot ievietotos materiālus rubrikā "Sūdzību dēlis" bez iepriekšēja brīdinājuma un skaidrojuma.

0 Komentāru
“Vai lombards var izmantot manis ieķīlāto preci?”
Ilustratīvs foto: Leta

“Labdien. Ieķīlāju mobilo telefonu Cēsu lombardā “Banknote”, izpērkot preci, pamanīju, ka tā ir sabojāta un iekārtā kaut kas meklēts. Sakiet, lūdzu, vai lombardiem ir tiesības izmantot preci?” vaicā Elīne.

Kā vēstīts portālā lvportals.lv:

“Lombardiem jānodrošina nodoto ķīlu uzskaite, jāpievieno tās apraksts. Turklāt visas ķīlas ir arī jānofotografē. Datus par ķīlu lombarda darbiniekam jāreģistrē uzskaites sistēmā nekavējoties pēc kreditēšanas līguma noslēgšanas. Šo noteikumu 56. un 57.punktā minētos ķīlu uzskaites datus glabā ne mazāk kā vienu gadu no ķīlas izpirkšanas dienas vai ne mazāk kā piecus gadus no ķīlas pārdošanas dienas.

Lombardam jānodrošina, ka ķīla tiek glabāta drošā vietā, speciāli tam paredzētā glabātavā un jānodrošina arī tas, lai pie ķīlām nevarētu piekļūt nepiederošas personas. Ir jāveic pastāvīga videonovērošana.

Turklāt ķīla ir arī obligāti jāapdrošina. Civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas atbildības limits par apdrošināšanas periodu nedrīkst būt mazāks par kredīta devēja izsniegto aizdevumu kopējo summu.

Lai nodrošinātu lielāku ķīlas drošību, glabātavai jāatrodas vienā ēkā ar klientu apkalpošanas zāli, taču tai jābūt izolētai no citām telpām. Ieeja glabātavā nedrīkst atrasties vietā, kur klienti to var ieraudzīt vai arī kur tie var viegli iekļūt. Tāpēc kredīta devējam (lombardam) ir pienākums noslēgt vienu vai vairākus līgumus ar apsardzes uzņēmumiem. Nosacījumi, kas lombardiem jānodrošina ķīlas drošībai, noteikti MK noteikumu 53.punktā.

Ja ķīla ir lielgabarīta un to nevar uzglabāt glabātavā, to var glabāt speciāli iekārtotā telpā, kas var atrasties gan ēkā, gan arī stāvlaukumā. Tomēr jānodrošina tādi glabāšanas apstākļi, lai nepiederošas personas nevarētu ķīlām piekļūt. Vietā, kur glabā lielgabarīta ķīlas, arī ir jānodrošina diennakts apsardze un videonovērošana.

Jānorāda, ka Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 155.10 pants nosaka, ka lombardus par normatīvo aktu neievērošanu var sodīt ar naudas sodu – no divsimt desmit līdz tūkstoš četrsimt eiro. Savukārt, ja pārkāpums tiek izdarīts atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas – naudas sodu no trīssimt piecdesmit līdz četrtūkstoš trīssimt eiro.”