Stop! Pirms revakcinēties pret ērču encefalītu, uzklausi ieteikumus!

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

8 komentāri

Latvijas infektoloģijas centrs ziņo, neraugoties uz auksto laiku, šonedēļ jau piesūkusies pirmā ērce. Tas nozīmē, dodoties brīvdienās pie dabas krūts, jābūt uzmanīgiem pat tad, ja esam potējušies pret ērču encefalītu.

Runājot par vakcinēšanos, raidījumam Bez Tabu vecmāmiņa Dzintra stāsta savu pieredzi : “Mazdēliņam pienācis laiks revakcinēties pret ērču briesmām. Uzzinājām, ka vajag veikt antivielu noteikšanu laboratorijā, lai zinātu, vai revakcinācija nepieciešama. Noteiktais līmenis esot no 4 līdz 6, bet mums uzrādīja 521. Kāpēc nekur netiek reklamēts, ka vajadzētu pārbaudīties, pirms kaut ko vakcinēt?”

Ja revakcinējamies, kad tas vēl nav nepieciešams, Dzintars kundze apēķinājusi, ka zaudējam arī finansiāli. Noteikt antivielas izmaksājot 5 reizes mazāk nekā vakcinēties.

Dubults neplīst un nebūšot nekāda nelaime, ja pret ērču encefalītu tiks veikta revakcinācija, pat ja saglabājusies imunitāte pēc pirmās potes. Tā pārliecināta Latvijas inefktelogijas centra virsārste Velga Ķūse, taču labāk esot pirms potēšanās veikt laboratorisku testēšanu.

Vakcinēšanās pret enecefalītu nav lēta, bet 27 Latvijas novados vakcinācija pacientiem līdz 18 gadu vecumam ir bez maksas.

Medicīnas zinātņu doktore, homeopāte Inese Joksta gan iesaka revakcināciju veikt vien tajos gadījumos, ja antivielu tests uzrāda, ka tas nepieciešams. Pretējā gadījumā varot rasties veselības sarežģījumi. Runājot vispārīgi par nepieciešamību vakcinēties, daktere iesaka būt piesardzīgiem un skaidro, kāpēc – piemēram, pret Laima slimību, ko izplata ērces, pote nedarbojas.

Iesaka alternatīvas metodes, kā sevi pasargāt no saslimšanas ar ērču encefalītu, tostarp ņemt talkā dzīvu vardi. Esot praksē pierādījies, ka tā var palīdzēt un izstāsta, kā tieši.

Vardi gan grūti noķert, bet vislabāk to varot pievilināt ar folijas gabaliņu, jo vardes lecot uz spožo foliju un, tad jāliek lietā tauriņu ķeramo tīklu un varde būs rokā.

Daktere Joksta arī iesaka neaizrauties ne tikai ar vakcinēšanos, bet arī ar D vitamīna lietošanu. Ja pārdozējam un lietojam vairāk nekā nozīmēts, kā bieži notiekot, tad sevi sklerotizējam un radām veselības problēmas.

Latvijas infektoloģijas centra virsārste gan paliek pie sava, drošākais veids, kā sevi pasargāt no saslimšanas ar ērču encefalītu, tomēr ir vakcinēties, bet izvēle ir katra paša ziņā. Tam piekrīt abas dakteres.

Foto

8 komentāri