18 komentāri

Raidījums Bez Tabu saņem ziņas no skolotajiem dažādās Latvijas vietās, ka solīts makā nekrīt. Izglītības ministra solījums: pedagogu algas pēc reformas nesamazināsies, bijuši tukši vārdi.

Daļai skolotāju šogad nācies saņemt pat par simts eiro zemāku atalgojumu par tādu pat slodzi, kāda bijusi pagājušajā gadā.

Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve taisnojas, ka tagad tiekot apkopots, cik lielas ir pedagogu algas. Negrib ticēt, ka atalgojuma samazinājums attiecas uz daudziem pedagogiem.

Viņasprāt, iespējams, neesot pareizi salīdzināta šā gada slodze ar iepriekšējā gada. Atzīst, ka algas samazinājums varētu būt pedagogiem, kam ir augstāka kvalifikācijas pakāpe, un tajās skolās, kur skolēnu skaits kļuvis mazāks, īpaši vidusskolu klasēs…

Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja gan uzskata, ka reforma nav izdevusies, piebilstot:

Foto: LETA

Foto: LETA

Inga Vanaga, Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja

Jāsaka paldies pašvaldībām, ka viņi ieguldīja savus brīvos līdzekļus, lai pedagogiem par septembri vispār izmaksātu atalgojumu. Problēma radusies, jo ministrija nevarēja ātrāk veikt aprēķinus par mērķdotācijas sadali, lai virzītu valdībai apstiprināšanā.

Foto

Šī mācību gada četriem mēnešiem skolotāju algām esot paredzēti deviņi miljoni eiro. Inga Vanaga ir sašutusi par to sadalījumu: “Joprojām no 9 miljoniem ir nesadalīti 1,7 miljoni, ko ministrija atļāvās novirzīt internātskolu izdevumu segšanai.

Šie 9 miljoni bija sākotnēji rezervēti pedagogu darba samaksas sistēmas ieviešanai. Šie 1,7 miljoni, mūsuprāt, bija jāiztērē tām pedagogu grupām, kurām neiedeva. Mūsuprāt, ļoti nekorekti šie aprēķini veikti. Te jārunā par ierēdniecības profesionalitāti un godaprātu. ”

Izglītības ministrijas pārstāve taisnojas, ja finansējumu novirza internātskolu uzturēšanai un tās darbinieku (tostarp to, kas nav skolotāji) atalgojumam, nekāds pārkāpums neesot.

Reforma esot izdevusies. Samazināta netaisnība pedagogu algu sadalījumā, taču vērtēs, ko varētu uzlabot un pilnveidot. Iespējams, pēc Jaunā gada tikšot ieviestas korekcijas.

Video

TOP komentāri

 • mamma
  +8 +8 0

  mamma

  izsmiekls - nu jā, algu samazinājums varētu būt īpaši tiem, kam lielāka pieredze un kvalifikācija...
  Izsmiekls vēl arī par ko - reforma tika pieprasīta, lai likvidētu lielo atšķirību mazo lauku skolu un lielo pilsētu skolu pedagogu atalgojumā. Rezultāts - atšķirība ir tikai pieaugusi.
  Vēl izsmiekls - reformu pieprasīja, lai apmaksātu VISU, ko skolotājs skolas un skolēnu dēļ dara. Bija pilotskolas, kurās skolotāji uzskaitīja laiku, ko patērē darbam- izrādījās, ka katrs (uz 21 kontaktstundu) strādā vairāk nekā 40 stundas nedēļā. Šķiet, tieši šī iemesla dēļ no šo modeli klusītēm izmeta mēslainē. Rezultātā skolotāju samaksa par stundu ir samazinājusies un papildus apmaksāto stundu skaits par gatavošanos, labošanu utt. ir samazināts, piemaksas par kvalitātes pakāpi faktiski ir samazinātas, reāli samaksa par to pašu kontakstundu skaitu ir samazināta.

  Plus ļoti ciniska attieksme no ministra - ja gribat lielas algas, slēdziet skolas, atņemiet vecākiem iespēju bērniem izvēlēties skolu (tostarp - tuvāk mājām un ar mazāku bērnu skaitu klasē), taisiet klases ar 40 skolēniem un atlaidiet minimums 1/3 daļu pedagogu - tad jūs par darbu, kas iepriekš nozīmēja praktiski divas slodzes, varēsiet saņemt 680 eiro pirms nodokļiem - pēc nodokļiem 483 eiro, kas ir 137 eiro vairāk nekā pirms tam par 1 slodzi skolotājam ar 10 gadu darba pieredzi.

  Un tagad - lielākā daļa skolotāju ir laimīgi, ja viņiem nav īpaši mazāk (solītās lielās algas vietā!) un cieš klusu. Un vispār skolotāji tāda pacietīga tauta - un tas tiek izmantots praksē gadu no gada - ikreiz valdība sola labumus līdz septembrim, septembrī skolotāji uzsāk gadu ar cerībām, bet nezinādami, kādām - tad atklājas, ka lietas sastāv pavisam citādi (šoreiz izrādījās, ka ir veikta tikai reforma, bet algu paaugstinājuma grafiks nemaz nav izstrādāts), tad skolotāji saprot, ka atkal ir piešņākti - ar katru gadu vairāk - BET - kā nu tā, bērni taču nevar nemācīti palikt, streikot - tas ir fui fui, kur skolotāja godaprāts un atbildība...
  Bet sabiedrība varētu saprast, ka šī reforma ir arī PRET viņu bērniem - viņu bērniem būs jābrauc varbūt tālu uz skolu un viņu bērniem būs jāmācās milzu klasēs, kur nevar būt nekādas runas par individuālu pieeju. Un būs jārēķinās, ka šī iemesla dēļ daudziem būs nepieciešami privātskolotāji, tātad - sākas daļēja maksas izglītība.
 • arī
  +8 +8 0

  arī

  Mans algas samazinājums ir pr 51 eiro! Vai strādāju mazāk?Nē,vairāk! Kur loģika?
 • Inga
  +6 +6 0

  Inga

  Mana alga ir samazinājusies par 200eiro. Bet darba apjoms palielinājies. PALDIES PAR REFORMU. SKOLOTĀJI MUMS IR JĀSTREIKO!!!!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl