Šis vīrietis ir šokā par 500 000 eiro parādu Latvijas Gāzei. Kā tas vispār varēja notikt?!

6 komentāri
Šis vīrietis ir šokā par 500 000 eiro parādu Latvijas Gāzei. Kā tas vispār varēja notikt?!
Foto: Ekrānuzņēmums

558 tūkstoši eiro – šādu summu AS Latvijas Gāze piedzen no sava klienta par dabasgāzes zagšanu. Apvainojumi balstīti melīgos pierādījumos, tā uzskata gāzes patērētājs.

Raidījums Bez Tabu līdz šim ziņojis par vairākiem gadījumiem, kuros AS Latvijas Gāze vaino savus klientus dabasgāzes zagšanā. Līdz šim lielākā piedzenamā summa, par ko informēts raidījums, ir 15 tūkstoši eiro. Tomēr nu palīdzību lūdz rekordparādnieks Māris Mežzaķis – no viņa piedzen vairāk nekā pusmiljonu eiro.

Gāzes skaitītāja pārbaude pērnā gada augustā, kā skaidro uzņēmumā Latvijas Gāze, veikta, jo M. M. Mežzaķim piederošajā daudzdzīvokļu namā Rīgā, Cēres ielā 2A divu gadu periodā novērots aizdomīgi neliels gāzes patēriņš.

Nelielais patēriņš, kā informē nama īpašnieks, skaidrojams ar to, ka iedzīvotāji sākuši apmesties mitekļos vien 2015. gada sākumā. Līdz šim laikam divus gadus namā veikti remontdarbi.

Tika turēts nedaudz siltuma priekš strādniekiem, lai varētu veikt būvdarbus – skaidro mājas īpašnieks.

Tomēr gāzes piegādātāju nepārliecina šis arguments. ”Teikt var daudz ko, bet fakts: nenoliedzami bija iejaukšanās gāzes apgādes sistēmā, bija radītas iespējas patērēt [gāzi] nelegāli.”

Gāzes skaitītāja pārbaudē konstatēts, ka plomba atrodas vietā, kur tai nav jābūt. Tomēr tā nav bijusi norauta, bet gan izstiepta plombas stieple. Uzņēmums piesaistījis valsts tiesu ekspertu Aivi Ivaško, kurš ekspertīzes rezultātā secinājis: ”Plombēšanas auklas ir iespējams pakļaut dinamiskam spēkam (stiepšanai), tās nesabojājot.”

Tas nozīmē, ka gāzes patērētājs apzināti stiepis stiepli, lai pārvietotu plombu. Tomēr gāzes zagšanā vainotais arī piesaistījis neatkarīgu Latvijas Neatkarīgo ekspertu asociācijas speciālistu Eduardu Teni, vaicājot viņam: ”Vai blombas stiepli iespējams stiept?”. Slēdzienā eksperts raksta – to izdarīt nav iespējams, turklāt sarunā ar raidījumu Bez Tabu norāda uz aizdomīgu AS Latvijas Gāze rīcību.

”[Stieple] no stiklvielas un aptīta ar drāti. Tā nestiepjas vispār,” skaidro gāzes zagšanā vainotā piesaistītais speciālists. ”Man ir kādi trīs vai četri materiāli, kuros figurē tas [”Latvijas Gāzes” piesaistīts] eksperts, kurš taisa ekspertīzes bez jebkādiem pierādījumiem. Absurds! Pilnīgs absurds! Visu laiku viens eksperts. Droši vien, šis tur saņem algu [no ”Latvijas Gāzes”].”

Valsts tiesu eksperts Aivis Ivaško, kurš spriedis par labu gāzes uzņēmumam, kā vēsta amatpersonas deklarācija, patiesi lielu daļu ienākumu gūst no AS Latvijas Gāze par ekspertīžu veikšanu, 2014. gadā saņemot no uzņēmuma vairāk nekā 10 tūkstošus eiro.

Vainotais pats reiz bijis gāzes biznesā, tomēr nu gāzes zagšanas apvainojumu dēļ atņemta komercdarbības licence. Viņš uzskata, ka gāzes sistēmu pārbaudes esot vien aizsegs, proti, pārbaudot ar mērķi ko atklāt, pēcāk eksperts safabricētos pierādījumus apstiprināšot.

Latvijas Gāzes darbiniekiem pat nav jāpierāda ir vai nav [zagts]. Ja ir aizdomas, tad viņi uzreiz saņem piemaksas, teic vainotais klients.

Uzņēmuma pārstāvis V. Makaris noliedz visus apvainojumus, uzsverot, ka zagšanu daļēji apstiprinājusi arī tiesa, jo civilprasības rezultātā apķīlāts M. Mežzaķa īpašums. Turklāt pret viņu uzsākta arī krimināllieta pēc Krimināllikuma 182. panta pirmās daļas ”Nelikumīgas darbības ar patērētās elektroenerģijas, siltumenerģijas un gāzes komercuzskaiti”.

Apķīlāt īpašumu tiesu pārliecināja vēl kāds pierādījums, proti, pretlikumīgi izbūvēts krāns, kas nav iekārtas projektā, ar kura palīdzību nepieciešamības gadījumā iespējams pārtraukt gāzes padevi uz ierīci, kas mēra gāzes spiedienu, līdz ar to patēriņu skaitītājs nefiksē.

Lai gan nav paredzēts gāzes iekārtas projektā, vainotais zādzībā skaidro: ”Šis krāns ir speciāli iebūvēts tāpēc, lai varētu veikt gāzes vada hermētiskuma pārbaudes. Pēc katras remonta reizes ir jāpārbauda gāzes vads ar visām klātesošajām iekārtām. Citādāk to izdarīt nevar. Tikai pievienojoties pie krāna.”
Tomēr Latvijas Gāzē norāda – šāda ierīce tiek uzstādīta gāzes zagšanas mērķa vārdā.

”Bija iejaukšanās gāzes apgādes sistēmā, bija radīta iespēja patērēt nelegāli. Tālāk jau policijas un tiesas ziņā ir uzdevums to pierādīt,” uzņēmuma nostāju skaidro pārstāvis V. Makaris.

Foto

Video

6 komentāri