Vienas CSDD filiāles darbiniekiem dažādas izpratnes! Topošais motociklists izbrāķēts neatbilstošas jakas dēļ

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

6 komentāri

Jaunieša tuvinieki ir neizpratnē, kāpēc Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) Jelgavas filiālē topošais motociklists nav pielaists atkārtota eksāmena kārtošanai neatbilstoša ekipējuma dēļ, ja, kārtojot eksāmenu pirmoreiz iepriekš tajā pašā vietā ar identisku ekipējumu, nekādus aizrādījumus nebija saņēmis.

”Bez Tabu” redakcijā vēršas Dobeles iedzīvotājs Tālis, kura dēls vēlas iegūt motociklista tiesības. 17 gados jaunietis ir jau finiša taisnē, atlicis vien nokārtot braukšanas eksāmenu. Pirmoreiz uz A1 kategorijas braukšanas eksāmenu puisis devās augusta beigās, bet šis mēģinājums izrādījās neveiksmīgs – kļūdījās figūru laukumā.

Otrais mēģinājums bija 5. septembrī. Uz to pašu CSDD Jelgavas filiāli viņš devās identiskā ekipējumā, stāsta jaunieša tēvs Tālis. Tomēr šoreiz puisis izbrāķēts, eksāmenam nesākoties – pirms pārbaudījumiem figūru laukumā.

Tālis
topošā motociklista tēvs

Puika nāca atpakaļ, bija tāds uzvilcies. Teica, ka nav pielaists eksāmenam. Viņam pateica, ka apģērbies nepiemērotā ekipējumā.

Kā stāsta topošā motociklista tēvs Tālis, CSDD darbinieks esot aizrādījis, ka jaunais censonis izvēlējies drošai braukšanai neatbilstošu jaku.

CSDD pārstāve Ieva Bērziņa apstiprina, ka šāds patiesi bijis atraidījuma iemesls.

Ieva Bērziņa
CSDD pārstāve

Mēs ikdienā strādājam ar jaunajiem, topošajiem motobraucējiem. Eksāmenu laikā viņi ir satraukušies. Figūras un iekļaušanās ceļu satiksmē eksāmena laikā nepadodas tik labi kā autoskolā, braucot kopā ar to, kurš viņus apmāca. Līdz ar to notiek dažādi negadījumi. Tāpēc, rūpējoties par jaunajiem satiksmes dalībniekiem, arī šis puisis nav pat pilngadīgs, mēs pieņēmām lēmumu, ka apģērbs nav atbilstošs.

Topošajam motociklistam ir jāievēro Ministru kabineta noteikumi, kuros noteikts, ka pretendentam eksāmenā jābūt tērptam motociklu vadītājiem paredzētā apģērbā vai jālieto aizsargi, kas paredzēti ceļgalu, elkoņu un plecu aizsardzībai kritiena gadījumā, kā arī jālieto cimdi un slēgti apavi, kas nodrošina potīšu aizsardzību.

Atšķirīgas izpratnes

Jaunieša tēvs Tālis ir neizpratnē, jo pirmajā mēģinājumā dēls uz eksāmenu esot devies identiskā ekipējumā.

Tālis
topošā motociklista tēvs

Bija tāda vējjaka ar kapuci, viegla jaka, jo bija karsts. Bija ģērbies tāpat kā pirmajā reizē. Bez jakas bija visi aizsargi un viss pārējais. Pagājušoreiz pielaida pie eksāmena bez jebkādiem komentāriem un piezīmēm, bet šajā situācijā vispār nepielaida. Kāpēc tāda nekonsekvence vienā un tajā pašā filiālē? Es skaidrojos ar CSDD darbiniekiem. Viņi teica, ka pirmajā reizē varbūt bija pielaidīgāki, bet nevienā vārdā netika pateikts, ka piever acis.

Taujāta, kāpēc vienā filiālē darbiniekiem ir atšķirīgas izpratnes par drošu inventāru, CSDD pārstāve Bērziņa atbild: ”Mēs vairāk pētījām pēdējo gadījumu, kas nebija tik sens. Tik tiešām jaunietim nebija braukšanai atbilstoša ekipējuma. Pirmajā gadījumā kopskats [ierakstā] ir tālāks, tāpēc nevaram novērtēt situāciju, bet mēs aicinām ģimeni un jaunieti ceļu satiksmē piedalīties droši.”

Vērtīgs padoms

Radio, televīzijas personība un aizrautīgs motociklists Valdis Melderis iesaka parūpēties par drošību arī pēc eksāmena.

Valdis Melderis
radio, TV personība un aizrautīgs motociklists

Kamēr neesi nokritis, nesaproti, kā tas ir braukt bez ekipējuma. Filmās rāda, kā krīt no moča, pieceļas, notrauš putekļus un atkal aiziet! Daudziem patīk ticēt pasakām. Ir jāuzvelk cimdi. Ir tik stulbi staigāt ar asiņainām plaukstām. Smagākajās krišanas reizēs es priecājos, ka esmu bijis pilnā ekipējumā. Manā jakā ir materiāls, kas slīdot neizberžas. Ir arī aizsargi uz elkoņiem, pleciem un muguras. Bikses ir īpašās ”džīnas”, kurām arī ir nedilstošs materiāls. Ir arī ceļu un gurnu sargi. Runājot par ķiveri, jāatbild uz jautājumu: cik vērtas ir tavas smadzenes? Ja tās nav neko vērtas, tad ir pilnīgi vienalga, vai brauc ar vai bez ķiveres. Visnedrošākā ķivere ir ar vaļēju sejas daļu. Trešdaļa kritienu notiek tieši uz sejas. Ja ar tādu krīti, tad arī brauc pa asfaltu ar žokli. Ej nu savāc pēc tam!