Valsts nepiedod cilvēcisku kļūdu! Par nejaušu kļūmi, iegādājoties vinjeti, “izģērbj” uzņēmēju

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

9 komentāri

Uzņēmējs no Ilūkstes novada kļūdījies, iegādājoties vinjeti uzņēmuma kravas transportlīdzeklim, nopircis to citam spēkratam, kuram tā nebija nepieciešama. Domādams, ka vinjete iegādāta, transportlīdzeklis devies ceļā, bet vinjetes neesamību konstatējis fotoradars. Uzņēmējs ir neizpratnē par valsts bardzību, sodot viņu par cilvēciskā faktora veicinātu kļūmi, tāpat sodītais norāda uz nepilnībām Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) uzturēto vinješu iegādes sistēmā, – tā nebrīdina, ja ievada konkrētam transportlīdzeklim neatbilstošus datus, tādējādi iekasē naudu par nederīgām vinjetēm.

Guntara uzņēmums reģistrēts Ilūkstes novadā, Subatē. Tas nodarbojas ar lauksaimniecības tirdzniecību un kravu pārvadājumiem. Firmas priekšnieks stāsta, ka vienmēr godprātīgi valstij maksājis par vinjetēm, lai pa Latvijas galvenajiem autoceļiem varētu pārvietoties ar uzņēmuma kravas transportlīdzekļiem. Pagājušā gada rudenī kārtējo reizi vēlējās iegādāties vinjeti “IVECO” markas kravas busam, kura valsts reģistrācijas numurs ir LR-800. CSDD uzturētās vinješu iegādes sistēmas ailē, kurā jāievada valsts reģistrācijas numurs, no sistēmā saglabātajiem numuriem nejauši izvēlējās cita uzņēmuma autoparkā esošā transportlīdzekļa valsts reģistrācijas numuru. Šis spēkrata numurs – LL-800 – no “IVECO” transportlīdzekļa valsts reģistrācijas numura atšķiras ar vienu burtu. Nejauši iegādājās vinjeti krietni smagākam “Scania” kravas auto, kas tobrīd nemaz neatradās Latvijā, tāpēc vinjete tam nebija nepieciešama.

Guntars
lūdz valstij piedošanu

Esam iegādājušies vinjetes vairākām automašīnām. Sistēmā tur saglabājas to numuri, var izvēlēties numuru pie apmaksas. Pērkot vinjeti, šoreiz “pārlēca”. Tā bija neuzmanības kļūda.

Domādams, ka vinjete iegādāta, firmas darbinieks devās ceļā ar “IVECO” transportlīdzekli.

Guntars
lūdz valstij piedošanu

Auto vienreiz pabrauca gar fotoradaru autoceļā Rēzekne-Grebņeva, izkrāva kravu un brauca atpakaļ.

Vienā dienā dažu stundu laikā spēkratu bez vinjetes fotoradars fiksēja divas reizes, vēlāk firmai piemēroja divus sodus, katru 500 eiro apmērā.

Guntars vērsās Valsts policijā, skaidrojot, ka pieļāvis kļūdu, pērkot vinjeti, lūdza atcelt sodus, tomēr likumsargi bija nepielūdzami.

Guntars
lūdz valstij piedošanu

Cilvēciskais faktors – to viņi neizskata! Tas bija pirmais šāds atgadījums mūsu uzņēmumam! Esam otrais lielākais uzņēmums Ilūkstes novadā, esam vienmēr apzinīgi pirkuši vinjetes. Arī šoreiz, bet nejauši citai automašīnai.

Turpinājumā Valsts policijas komentārs.

Juris Jančevskis
Valsts policijas Satiksmes uzraudzības un koordinācijas biroja priekšnieks

Vadītājs pirms izbraukšanas nav pārliecinājies, vai nodoklis ir apmaksāts. Sekas tam ir tādas, ka uzņēmums saņēma protokolu par naudas sodu. Tas, ka ir veikta samaksa par citu transportlīdzekli, nav pamats, lai atceltu piemēroto naudas sodu.

Uzņēmuma priekšnieks Guntars centies panākt sodu atcelšanu tiesā, tomēr Daugavpils tiesa tos paturējusi spēkā, norādot, ka pārkāpums izdarīts aiz neuzmanības.

Jāatzīmē, ka ar iegādāto vinjeti otrs spēkrats – “Scania” – , kam tā nejauši iegādāta, nevarētu braukt, jo CSDD sistēmā, lai gan izvēlēts “Scania” spēkrata valsts reģistrācijas numurs, norādīta krietni vieglākā “IVECO” busiņa masa. Šāda vinjete uzskatāma par nederīgu. Guntars ir neizpratnē, kāpēc CSDD nav nodrošinājis brīdinošo funkciju, proti, kāpēc pirms iegādes sistēma nepaziņo, ka ievadītā transportlīdzekļa masa neatbilst transportlīdzeklim, kura valsts reģistrācijas numuru izvēlas. Valsts policijā uzskata, ka brīdināšana par ievadīto datu neatbilstību noderētu, jo pasargātu no nederīgu vinješu iegādes.

Ieva Bērziņa
CSDD pārstāve

Vinješu mājaslapa sadarbībā ar mūsu klientiem ir veidota tā, lai pats klients varētu brīvi manipulēt ar informāciju. Vinjete tiek pirkta visam transportlīdzekļa sastāvam. Piemēram, var nopirkt ne tikai pašam kravas transportlīdzeklim, bet arī piekabei. Līdz ar to cilvēkiem ļoti uzmanīgi jāseko līdzi informācijai, ko ievada.