Siguldietis sievai izsolē nopērk auto, iemaksā naudu un paliek ar “garu degunu”

86 komentāri

“Sievai radās vēlme pēc jaunas mašīnas. Pētot tiesu administrācijas izsoļu lapu, ieraudzījām automašīnu. Pieņemamu – gan krāsā, gan izpildījumā, gan pēc vecuma,” Kaspars no Siguldas stāsta, kā Elektronisko izsoļu vietnē noskatījis un vēlāk arī kā juridiska persona nosolījis 2017.gadā ražoto “Renault Clio” automašīnu.

Siguldietim izsoles neesot sveša lieta, taču līdz šim izticis bez būtiskiem starpgadījumiem. Sarkanā spēkrata gadījumā gan viss ir citādi.

Edgars pirms izsoles iemaksājis oficiāli prasītās naudas summas, bet jau pēc automašīnas nosolīšanas – arī atlikušo transportlīdzekļa vērtību. Summā – vairāk nekā septiņi tūkstoši eiro. Neilgi pēc nosolītās summas pārskaitīšanas, Kaspars sazinās ar zvērināto tiesu izpildītāju, lai vienotos par automašīnas saņemšanu. 4.augusta rītā ģimene no Siguldas dodas uz tiesu izpildītājas kantori Limbažos.

Jau ierodoties norādītajā adresē un gaidot vairākus desmitus minūšu, Kaspars tramīgi apjautājies, vai var būt situācija, ka automašīnu neatvedīs. Tiesu izpildītājas aizvietotāja attrauca, ka tādā gadījumā mašīnas turētājam iestāšoties kriminālatbildība.

Automašīna reģistrēta uz uzņēmumu SIA “Krone Invest”. Firmai ir ne tikai nodokļu parāds, pret to ir arī uzsākts tiesiskās aizsardzības process. Transportlīdzeklis ticis nodots lietošanā uzņēmuma dalībniekam, kurš 4.augusta rītā solījies atzvanīt tiesu izpildītājiem. Nākamā saruna gan izkūp gaisā un līdzi tai – arī kārotā automašīna.

Kaspars

Pēc brīža viņa [tiesu izpildītājas aizvietotāja] pateica, ka automašīna nebūs, jo viņš to automašīnu esot nodevis [valdes priekšsēdētājam].

Bez Tabu sazinās ar SIA “Krone Invest” valdes priekšsēdētāju, kurš cita starpā ir arī turpat Limbažos praktizējošs advokāts. Telefonsarunā firmas direktors noliedz, ka automašīna ir viņa rokās.

Kaspars

Mums nav ne šo cilvēku telefoni, ne adreses, kur mēs viņus varam satikt un uzrunāt. Un tas īsti nav mūsu pienākums, jo mums nav nekādu juridisku saistību ar šiem te cilvēkiem. Mēs pirkām no zvērinātu tiesu izpildītāju pārstāvēta biroja, pārskaitījām naudu uz Valsts kasi. Kur nu vēl godīgāk. Tas nav aiziet “ss.lv” kādam iedot naudu un – pēc tam pats vainīgs.

Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētājas vietnieks Andris Spore gan izsaka līdzjūtību Kasparam – šādi gadījumi notiek, taču – ļoti reti. Tomēr tiesu izpildītājs neko būtiski ietekmēt vairs nevarot, kā vien vērsties prokuratūrā, lūdzot uzsākt krimināllietu pret konkrētās automašīnas turētāju saistībā ar mantas pazušanu.

Kaspars tikmēr zaudē optimismu, norādot, ka automašīna jau var vairs nebūt tādā stāvoklī, kādā tā bija izsoles brīdī.

Andris Spore
Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētājas vietnieks

Šajā gadījumā, būsim godīgi, izsoles ir tā kā riska pirkums.

Bez Tabu: Ja reiz viņš nevar tagad iegūt šo mantu, atskaitiet naudu.

Tas nav tik vienkāršs process, ņemot vērā t0, ka izsole ir notikusi, darījums ir noticis kā tāds, un tiesu izpildītājs nav tiesīgs pats pasludināt izsoli par nenotikušu. To var izdarīt tikai tiesa, un tikai pēc konkrētu personu pieteikumiem.

Siguldietis tikmēr kritizē valstī esošo sistēmu, kas pieļauj izsoles dalībnieku nokļūšanu neapskaužamā situācijā – bez naudas un mantas. “Sanāk, ka tā ir kaut kāda krāpniecība valstiskā mērogā.”

Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes pārstāvis tomēr esot optimistisks, ka pēc policijas iesaistīšanās automašīnas lietotājs tomēr nodos transportlīdzekli jaunajam īpašniekam. Tomēr, lai Kaspars atgūtu naudu vai tiktu pie nosolītās automašīnas, esot nepieciešams laiks. Cik, neviens nemākot teikt.

86 komentāri