“Samaksāju tūkstoti nodokļos par auto, policija to ignorē un izraksta 200 eiro sodu!” Šoferis par netaisnību un birokrātijas mašinēriju

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

9 komentāri

Latvietim Agnim ir cieša saikne ar Poliju, jo tur atrodas uzņēmums, kurā viņš strādā. Tā kā bieži uzturas Latvijā un ir likumpaklausīgs, samaksājis nodokli – tūkstoš eiro, lai mūsmājās gadu varētu braukt ar Polijā reģistrēto automašīnu. Vīrieti šokē Latvijas Valsts policijas darbinieki, kuri aptur viņa vadīto auto Rīgā un izraksta milzu sodu par it kā nesamaksātu nodokli. Patruļpolicisti ignorē Agņa uzrādītos pierādījumus par nodokļa nomaksu.

Agņa sirdsapziņa Latvijas priekšā ir tīra: aizvadītajā vasarā Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) samaksāja milzu summu (nodokli) – tūkstoš eiro, lai ar savu Polijā reģistrēto automašīnu gadu varētu netraucēti braukt Latvijas teritorijā. Lai gan nodeva samaksāta līdz nākamā gada vasarai, Valsts policija pēc apturēšanas Rīgā oktobra beigās Agni sodījusi ar 200 eiro sodu, pārmetot, ka it kā šis nodoklis nav samaksāts.

Agnis
autovadītājs

“Viņi [policisti] sākumā nemaz nepateica, kāpēc esmu apstādināts. Domāju, ka varbūt esmu ātrumu pārkāpis. Paņēma manus dokumentus, aizgāja uz savu mašīnu, tad atnāca ar jau sarakstītu protokolu ar 200 eiro sodu, jo it kā neesmu nomaksājis nodokli par ārzemēs reģistrētas automašīnas izmantošanu Latvijā. ”

Esi godprātīgs, bet policistus tas neinteresē

Agnis stāsta, ka pēc protokola izrakstīšanas policistiem uzrādījis pierādījumus, kas apliecina nodokļa apmaksu: informāciju telefona ekrānā no CSDD e-pakalpojumiem, kā arī izziņas lapu, ko CSDD Agnim izsniedza iestādē pēc nodokļa samaksāšanas. Tomēr policisti neesot vēlējušies iedziļināties, jo viņu rīcībā esošajā datubāzē neesot informācijas par nodokļa apmaksu.

Agnis
autovadītājs

“Man uz rokas citu pierādījumu nav un nevar būt. Jautājums: kā es vispār varu pierādīt, ka esmu samaksājis. Viņi pasaka, ka neesmu, tad tā ir vienīgā patiesībā? Absurds!”

CSDD “Bez Tabu” apstiprina, ka par konkrēto auto nodoklis samaksāts vasarā, kā to saka Agnis. CSDD datubāzē “viss ir kārtībā, šī informācija ir”, apgalvo nodokļa iekasētājiestādes pārstāvis Rolands Rumba.

Pateicība par godprātību – iekraušana bezjēdzīgā birokrātijā

Uz centieniem pierādīt, ka visu ir samaksājis, patruļpolicisti esot atbildējuši, ka protokolu nevarot anulēt, aicinājuši sodu pārsūdzēt pie citiem kolēģiem policijā, stāsta Agnis.

Agnis uzskata, ka līdz ar šo likumsargu ieteikumu ir ierauts bezjēdzīgā birokrātijā, jo viņam ar tiem pašiem dokumentiem jādodas uz policiju, jāraksta iesniegums par soda pārsūdzību, savukārt policisti lietas izskatīšanu var vilcināt 30 dienas, kā to ļauj likums.

Agnis
autovadītājs

“Pat ja sapratīs, ka neesmu vainīgs, ko tas dod? Man savs laiks jātērē, arī valstij, policijai laiks un resursi jātērē. Tā vietā tās stundas varētu izmantot dzērājšoferu ķeršanai, kas būtu daudz jēdzīgāk. Dodot šādu padomu par iespēju pārsūdzēt sodu, viņi noveļ vainu no sevis, liekot man tērēt laiku, iet skaidroties. Ja visur apkārt tiek stāstīts, ka policija veic preventīvo darbu, tad manā gadījumā tas tā nebija. Vienkārši pataisīja mani par pārkāpēju.”

Policistu priekšnieks: Patruļnieki varēja darīt citādāk, pieprasīšu paskaidrojumu

Ideālā gadījumā policisti varēja pārbaudīt informāciju autovadītāja apturēšanas vietā, tādējādi bez protokola un sekojošās pārsūdzības varētu iztikt, teic Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Ansis Pumpurs.

Vaicāts, kāpēc policisti neatrada datubāzē informāciju par konkrēto automašīnu, Pumpurs saka, ka nezina konkrētās situācijas apstākļus, tomēr vispārīgi skaidro, ka dažkārt mēdzot notikt tehniskās ķibeles ar iekārtām patruļas automašīnas ierīcēs vai datubāzēs. Tomēr, kā stāsta Pumpurs, patruļpolicisti varēja noskaidrot nepieciešamo informāciju, sazinoties ar citiem kolēģiem, jo šofera uzrādītie dokumenti (izziņa par nodokļa apmaksu) ir jāpārbauda.

Pumpurs arī teic, ka policistiem ir jāpaskaidro šoferim apturēšanas iemesls. Ja tas būtu izdarīts, šoferis būtu uzreiz pasniedzis pierādījumus, kurus pārbaudītu, pēc kā, visticamāk, līdz protokola rakstīšanai nemaz netiktu.

No konkrētajiem patruļpolicistiem tiks pieprasīti paskaidrojumi, informē Pumpurs. Viņš arī teic, ka Agņa lieta tiks izskatīta pēc iespējas ātrāk un sods tiks atcelts, 30 dienas nebūšot jāgaida.

Foto

9 komentāri