“Samaksāju 250 eiro, firma pazuda, uzlika “ignoru”!” Kā autoskolas pielāgojas Covid-19 apstākļiem?

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

Pirms valstī izsludināja ārkārtējo situāciju nolūkā ierobežot Covid-19 infekciju, rīdzinieks noslēdza līgumu ar autoskolu “Fortūna”, iemaksājot teju 250 eiro. Līgums nosaka, ka kopš parakstīšanas brīža mēneša laikā autoskolai jāuzsāk teorijas apmācība grupā, tomēr ārkārtējās situācijas apstākļos pulcēšanos aizliedza. Klients ir saprotošs, tomēr viņu pārsteidz autoskolas komunikācija, proti, tās neesamība: autoskola neinformē, vai teorijas apmācība tiks rīkota tiešsaistē internetā; ja ne – vai samaksātā nauda ir atgūstama. “Bez Tabu” skaidro, kā autoskolas organizē darbu ārkārtējā situācijā.

Vēloties iegūt smagā transportlīdzekļa tiesības, ar autoskolas “Fortūna” Rīgas filiāli rīdzinieks Andris sadarbību uzsāka marta sākumā. Dažas dienas vēlāk valstī izsludināja ārkārtējo situāciju, vēl vēlāk – noteica pulcēšanās aizliegumu. Andris ar to samierinās, tomēr ir sašutis, ka nu autoskolas darboņi gluži vai gaisā izkūpējuši. Labprāt uzzinātu, vai drīzumā plānota grupas apmācība tiešsaistē, ja ne – vai iespējams atgūt samaksātos 248 eiro?

Andris
neapmierināts autoskolas klients

Zinot situāciju valstī, zvanīju, viņi [“Fortūna”] uzreiz pateica, ka nav viņu problēma. Vienkārši brutāli nometa klausuli. Tā arī pēc tam, kopš 15. vai 16. marta dien dienā mēģinu viņus sazvanīt, bet telefons izslēgts. Apmācību varētu rīkot tiešsaistē, visu kustināt uz priekšu, bet viņi vienkārši tam visam uzlikuši “ignoru”. Sanāk, ka esmu samaksājis 250 eiro, firmā vienkārši pazudusi, sazvanīt nevar.

Arī uz “Bez Tabu” telefona zvaniem “Fortūnas” Rīgas filiāle neatbild.

Turpinājumā Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) komentārs.

Santa Zarāne
PTAC pārstāve

Līdz ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu iestājas “force majeure” apstākļi, tāpēc puse – autoskola – nevar izpildīt savus pienākumus, kas izriet no līguma. Vajadzētu būt tā, ka autoskola pati izlemj, kā rīkosies: vai nu atmaksā patērētājiem naudu un līgumus lauž, vai ir vienošanās par to, ka līgumu izpilda uzreiz, līdz ko tas ir iesējams, pēc ārkārtējās situācijas beigām. Mācību procesu var mēģināt piedāvāt attālināti [tiešsaistē], ja patērētāji spēj pieņemt šādu pakalpojumu.

Klientus nedrīkst turēt informācijas badā, norāda PTAC pārstāve Santa Zarāne.

Santa Zarāne
PTAC pārstāve

Šī noteikti ir sliktā lieta. Autoskolai ir jākomunicē ar patērētājiem, kuri slēguši līgumus un samaksājuši naudu. Autoskolai būtu jāsniedz informāciju par pieņemtajiem lēmumiem. Jābūt komunikācijai, lai vienotos par situācijas risinājumu.

Citas autoskolas pielāgojas ārkārtējai situācijai

“Bez Tabu” sazinājās ar vairākām citām autoskolām, kurās informēja, ka iet līdzi laikam un, pielāgojoties ierobežojumiem, uzsāks attālinātu teorijas apmācību grupā. Tāpat raidījumam izdodas sazināties ar “Fortūnas” Daugavpils filiāli, kurā informē, ka Latvijas otrajā lielākajā pilsētā autoskola gan rīkos tiešsaistes apmācību, par ko klienti esot informēti. Sazvanītā Daugavpils filiāles pārstāve gan nespēj komentēt, kāpēc vienas autoskolas dažādās filiālēs valda nekonsekvence un atšķiras komunikācija ar klientiem. Daugavpils iestādes pārstāve gan raidījumam sola, ka sazināsies ar Rīgas kolēģiem, lai atgādinātu par nepieciešamību komunicēt ar galvaspilsētas klientiem.

Lai mazinātu Covid-19 infekcijas izplatību, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) nopauzēja braukšanas pārbaudījumu rīkošanu, tomēr, kā “Bez Tabu” informē CSDD, drīzumā braukšanas eksāmenus atsākšot, to laikā auto salonā būšot barjera starp CSDD pārstāvi un topošo autovadītāju. Tāpat, ievērojot striktus drošības pasākumus, atsākti CSDD teorijas eksāmeni tiem, kuri pabeiguši apmācību autoskolās.

Vienā no “Bez Tabu” sazvanītajām autoskolām stāsta, ka ārkārtējā situācijā atceltas braukšanas nodarbības, pārējās autoskolās gan praktiskās nodarbības notiek, kas arī novērojams galvaspilsētas ielās. CSDD stāsta, ka iestāde nav devusi rīkojumu uz laiku pārtraukt braukšanas nodarbības un visus transportlīdzekļus aprīkot ar aizsargbarjerām.