Rīdziniek, Rīgas satiksme par tavu naudu izvieto kameras un novēro tevi! Vai likumīgi?

15 komentāri
Rīdziniek, Rīgas satiksme par tavu naudu izvieto kameras un novēro tevi! Vai likumīgi?
Foto: Bez Tabu

Rīdzinieki uztraukti, ka uzņēmums Rīgas satiksme novēro gan sabiedriskajā transportā braucošos pasažierus, gan citus satiksmes dalībniekus. Iedzīvotāji uzskata, ka uzņēmums iejaucas privātajā telpā un novērošana, iespējams, ir pretrunā ar personas datu aizsardzību.

Pirmās novērošanas kameras Rīgas ielās uzstādītas 2005. gadā, turpmāko piecu gadu laikā to skaits audzis līdz tūkstoš vienībām. Nu vairs rīdziniekiem nav ne jausmas, cik novērošanas acu viņiem uzglūn.

To pulkam pievienojušās arī kameras, kas izvietotas sabiedriskajā transportā un ārpus tā, tādējādi vērojot, piemēram, nopakaļ braucošos transportlīdzekļus.

Artūrs, neizpratnē par novērošanu

Jaunākajos trolejbusos izvietotas kameras, kas vērstas uz aizmugurē braucošajiem. Ar kādām tiesībām viņi mani filmē? Esmu viņiem devis atļauju? Kā es varu zināt, kur un kādam mērķim dati tiek izmantoti un apstrādāti?

Arī citi Bez Tabu uzrunātie iedzīvotāji pauž sašutumu, tomēr vairākiem novērošana ir vienaldzīga.

Foto

Uzņēmuma Rīgas satiksme pārstāve Ieva Pastare min vairākus iemeslus, kāpēc novēro rīdziniekus:

Šī ir drošība, lai redzētu, kas notiek sabiedriskajā transportā un ārpus tā. Attiecībā uz kamerām ārpusē mēs varam konstatēt ceļu satiksmes negadījumus. Varam noskatīties ierakstus un nodot policijai, tādējādi ir vieglāk izskatīt dažāda veida gadījumus.

Bez Tabu jau iepriekš stāstījis par Datu valsts inspekcijas vēršanos pret autovadītājiem, kuri inspekcijā nereģistrē videoreģistratoru novērošanu un datu apstrādi, proti, nemaksā valsts nodevu par šo rīcību.

Rīdzinieki vaicā, vai Rīgas satiksme ir reģistrējusi šo masveidīgo novērošanu. Ja ir, vai par to maksā rīdzinieki?

“Mūsu rīcībā esošā informācija liecina, ka Rīgas satiksme reģistrējusi personas datu aizsardzības speciālistu. No likuma izriet, ka uzņēmums var izvēlēties – reģistrēt vai nu personas datu apstrādi, vai norīkot personas datu aizsardzības speciālistu.

Konkrētajā gadījumā Rīgas satiksme reģistrējusi personas datu aizsardzības speciālistu. Ja ir reģistrēts speciālists, valsts nodeva nav jāmaksā,” informē Olga Graudiņa, Datu valsts inspekcijas pārstāve. Kā norāda uzņēmumā Rīgas satiksme, pagaidām novērošanas kameras izvietotas jaunākajos transportlīdzekļos, bet vēlāk tās uzstādīs visos.

Video