“Pilni kapi ar cilvēkiem, kuriem bija priekšroka!” Drošākās un bīstamākās gājēju pārejas

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

2 komentāri

Visā Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā ir aptuveni 350 neregulējamu gājēju pāreju objekti. Rīgas domes Satiksmes departaments to uzlabošanas darbus veic ik gadu, tas gan nenozīmē, ka Rīgā un visā Latvijā trūkst slikto un bīstamo piemēru.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas eksperts Ziedonis Lazda uzskata, ka neregulējama gājēju pāreja būtībā ir tas pats, kas ceļa šķērsošana jebkurā vietā, tikai ceļu satiksmes noteikumi dod gājējiem priekšroku.

Ziedonis Lazda
CSDD eksperts

Ilgu laiku bija tāds stereotips, ka gājēju pāreja ir apzīmējums, bet droša neregulējama gājēju pāreja prasa arī speciālu apgaismojumu, barjeras, kas ievada gājēju pareizajā trajektorijā, brauktuves sašaurinājumu, lai samazinātu braukšanas ātrumu.

Šāda veida infrastruktūras uzlabojumi liedz autovadītājiem pieļaut kļūdu, un šobrīd neregulējamu gājēju pāreju ierīkošanu regulē stingri noteikumi. “Piemēram, nedrīkst neregulējamu gājēju pāreju ierīkot pāri ceļam, kur ir vairāk par divām braukšanas joslām abos virzienos,” tā CSDD eksperts Ziedonis Lazda.

Protams, vēsturiski saglabājušies gana daudz slikto piemēru, un pašvaldību uzdevums būtu pārejas padarīt pēc iespējas drošākas. Autožurnālists Pauls Timrots uzskata, ka jebkuras gājēju pārejas šķērsotājam obligāts ir acu kontakts ar autovadītāju.

Pauls Timrots
autožurnālists

Avārijas notiek tad, kad kāds paļaujas uz likumu, nevis reālo dzīvi. Tikko tu iedomājies, ka tev ir kaut kāda priekšroka, tu jau esi sevi apdraudējis. Tev vienmēr ir jāpaskatās, vai autovadītājs tiešām tevi redz un bremzē. Pilni kapi ar cilvēkiem, kuriem uz pieminekļa var uzrakstīt “viņam bija priekšroka”.

Tāpat arī gājēju pienākums tomēr ir parūpēties par to, lai būtu redzami diennakts tumšajā laikā, bet, kā novēro “Bez Tabu”, tautiešu iecienītākā abģērba krāsa ir melnā.

2 komentāri