Pie cilvēku iecienīta ezera Talsu novadā nezināmi ļaundari izlikuši paštaisītas lamatas

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

2 komentāri

Mordangas ezera apkaimē – Talsu novadā – kāds pastaigu cienītājs nejauši uzdūries pāris koka gabaliem ar sadzītām naglām un skrūvēm. Izskan vairāki minējumi, kam tad domātas šīs lamatas.

Rihards Pakalns

Bieži ar ģimeni dodamies pastaigāties pa mežu. Tikai šoreiz neplānoti sanāca gandrīz – ne tikai mašīnai riepas saplēst, kas nebūtu tik briesmīgi, bet gan manam mazajam, kas skraidīja pa celiņu un čiekurus lasīja, gandrīz kāju uzlikt vai pašam uzkrist! Esiet modri un skatieties, kur braucat, liekat kāju, jo šoreiz uz abām pusēm saskrūvētas skrūves saknēs bija Mordangas mežos.

Publicētais ieraksts raisīja ražīgu viedokļu apmaiņu. Vieni slavē šādu un līdzīgu lamatu licējus, lai tādējādi apkarotu pa mežu braucošos motociklistus un kvadriciklistus. Taču lielākā daļa tomēr ir pret šādām darbībām, jo tās apdraud pilnīgi visus, kuri sper soli mežā.

Mordangas ezera apkaimē dzīvojošie šo to arī ir dzirdējuši. “Ar kvadricikliem ir gan, un močiem arī. Bet tur, lai kāds liktu iekšā naglas… It kā visi pazīstami tie iemītnieki tajos ezeros. Es nezinu, vai pensionārs ies liks naglas iekšā,” norāda Monika.

Teju visa teritorija ap Mordangas ezeru ir “Latvijas valsts mežu” īpašums. Tikmēr ezera vidū uz savdabīgas pussalas atrodas “Latvijas autoceļu uzturētāju” Mācību centrs. Teritorijas darbinieks Andis apstiprina, ka ezera apkaimi patiešām izmanto motociklisti, taču viņš ar tiem ļoti labi sadzīvojot. Tiesa gan, lielu skādi nodara citi atpūtnieki, kuri aiz sevis ezera krastā atstāj lielu miskasti.

To, ka Mordangas ezera apkaime ir iecienīta vieta motoizklaidēm, apliecina arī kāds pērnā gada februārī uzņemtais un sociālajos tīklos ievietotais video. Iespējams, ka uz meža ceļa saliktās lamatas domātas tieši motobraucējiem. Iespējams, ka tās atstātas, lai pārmācītu atpūtniekus, kuri piesārņo apkārtni.

Neatkarīgi no “mērķa”, Latvijas Motoklubu asociācija nosoda šādu rīcību.

Aivars Freimanis (Frīdis)
Latvijas Motoklubu asociācijas prezidents

Šeit ir tā trauslā josla starp mežu un pļavu turētājiem un motobraucējiem. Motobraucējiem kaut kur braukt vajag, tas ir skaidrs. Savukārt tie zemju turētāji atkal ir pikti: “Kāpēc pa manu ceļu brauc. Brauciet pa kaimiņa ceļu”. Cik tad nu tālu tas var eskalēties – ja tu, maita, liksi man skrūves, nu tad gan es tev zemeņu dobes izbraukāšu, un pamēģini mani noķert, tādus putekļus sataisīšu… Vai vajag mums tur tādu kariņu starp motociklistiem un zemju turētājiem. Es tomēr aicinātu uz kopīga risinājuma rašanu šai problēmai.

Valsts meža dienesta ģenerāldirektora vietnieks Normunds Jurkāns gan uzsver, – ja motociklisti brauc pa ceļiem un brauktuvēm, tad īpašu iebildumu nevienam nav. “Bet viņi braukā pa dzīvnieku takām, izbraukā zemsedzi. Vienvārdsakot, es gribētu teikt, ka mežā nevar uzvesties kā mājās, vienmēr ir jāuzvedas kā ciemos.”

Gan motobraucēji un satiksmes eksperti, gan likumsargi un mežu sargātāji mēģina rast kompromisu. Ar īpašo ētikas kodeksu motobraucējus aicina cienīt dabu un zemju īpašnieku tiesības, bet privāto teritoriju saimniekus aicina būt pretimnākošākiem.

2 komentāri