Pat sapņos nerādījās, kādas galvassāpes būs jāpiedzīvo, kad MOGO līzinga auto nāksies norakstīt

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

9 komentāri

Lai arī Latvijā ir noteikta kārtība, kas nosaka, ka likumu nezināšana neatbrīvo no atbildības, visus likumus cilvēks nevar zināt. Ne vien tos, kuri kaut ko aizliedz, bet arī tos, kuri pašam cilvēkam var dot kādu labumu. Piemēram – atgūt nodokļus.

Tas bija pirms vairākiem gadiem, kad Bez Tabu skatītāja dēls līzingā iegādājās busiņu. Katru mēnesi maksā līzingu, līdz viss nomaksāts. Spēkrats pa tam lāgam jau savu ir nokalpojis, tehniskā apskate beigusies. Saprotot, ka dzelzs zirgs vairs nav remontējams, nolemj, ka tas nododams metāllūžņos. Sāk skaidrot, kā tas izdarāms, un saprot, ka ir sprukās.

”Es zvanu līzinga kompānijai, tie saka, ka man auto jāpārreģistrē uz sava vārda. Zvanu CSDD, tur man saka, ka jā, tā ir jādara un vēl jāsamaksā transporta nodoklis. Par ko? Es to mašīnu gribu nodot metāllūžņos, nevis braukt?”

Kungs nepiekrīt kārtībai, ka jāmaksā nodoklis, jo viņš gatavs transportu pēc pārrakstīšanas tai pat dienā nodot metāllūžņos. Viņš parēķinājis, ka, samaksājot nodokli un pēc tam auto norakstot, viņš zaudēs kaudzi naudas. Nodoklis ir 250 eiro, bet maksa par metāllūžņu kaudzi 100 eiro.

Kā izrādās, kungam neviens nav pateicis, ka Latvijā jau pāris gadus darbojas kārtība, ka līzinga devējs, kad visa nauda ir saņemta, elektroniski to atzīmē datubāzē.

Jānis Aizpors
CSDD pārstāvis

Ja cilvēks ir pabeidzis līzinga maksājumus, līzinga kompānija izdara atzīmi elektroniskajā datubāzē. Cilvēkam nav nekur jāiet.

Ja šāda atzīme ir, cilvēks var pa tiešo iet uz kompāniju, kurai spēkratu nodos utilizēšanai, un norakstīt auto. Tad nekāds nodoklis nav jāmaksā.

Tātad sanāk, ka kungam līdz galam kāds nav izskaidrojis viņa iespējas. Savukārt, ja kāds uz sava vārda braucamo ir piereģistrējis gada sākumā un nomaksājis nodokli, bet gada vidū auto nodod metāllūžņos, viņam arī ir iespēja atgūt nodokli. To nosaka likums.

”Šajā gadījumā ir jāiesniedz pamatots iesniegums, vienalga, vai uz papīra, vai elektroniski brīvā formā. Mēs tos izskatām un atmaksājam.”

Nodokļu iekasētāju pārstāve Oksana Hvaleja pastāsta, ka ir vairākas iespējas, kā cilvēks vēl var atgūt nodokļus vai to daļu, kuri saistīti ar auto transportu.

Ja transporta līdzeklis noņemts no uzskaites, ja nodoklis par vienu un to pašu auto samaksāts divas vai vairākas reizes, ja nodeva maksāts par spēkratu, kurš reģistrējams Latvijā, taču kāda iemesla dēļ šo reģistrāciju nedrīkst veikt un tā tālāk.

Ir absolūti skaidrs, ka visus likumus un normas cilvēks nevar zināt un atminēties. Atliek paļauties, ka dažādu iestāžu darbinieki godprātīgi izskaidros visu, ko un kā likums katrā konkrētā situācijā paredz.
9 komentāri