“Pašvaldība neuztur ielu, bet soda mūs!” Autovadītāji nikni par haosu Pārdaugavā un nesaudzīgiem policijas sodiem

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

1 komentārs

Rīdzinieki, dzīvojoši Pārdaugavā, Gregora ielas apkaimē, neizpratnē, kāpēc viņus soda par auto novietošanu ārpus ceļa robežas, kur teorētiski ir ietve un it kā arī zaļā zona, lai gan realitātē tur ir vien sen kā sabrukušas ietves fragmenti un zaļā zona ir ļoti apšaubāma. Tāpat brauktuves robeža ir grūti nosakāma, jo ielas segums ir ļoti bēdīgā stāvoklī. Iedzīvotāji pieprasa pašvaldībai sakārtot ielu, jo pašreizējā situācijā, novietojot spēkratus ielas malā, rīdzinieki nevis apzināti pārkāpj noteikumus, bet gan pielāgojas esošajai bēdīgajai situācijai.

Gregora ielas apkaimē dzīvojošie rīdzinieki gadiem ilgi novietojuši automašīnas ielas malā, ņemot vērā, ka iekšpagalmos visiem spēkratiem vietas trūkst. Līdz nesenai pagātnei nevienam neesot bijušas pretenzijas, bet pēdējā laikā autovadītājus par to soda Rīgas pašvaldības policija, domājams, kāda neapmierināta iedzīvotāja uzsūtīta.

Automašīnas iedzīvotāji novieto ceļa malā, kur, kā pašiem šķiet, tās nevienu netraucē, turklāt uzskata, ka brauktuves nomale ir saprātīgākā novietošanas vieta, jo iela ir divvirzienu, līdz ar to, novietojot automašīnas šādi, pretimbraucošie uz brauktuves var pārvietoties bez aizķeršanās. Ja novietotu transportlīdzekļus nevis uz nomales, bet uz brauktuves, samainīšanās būtu apgrūtināta šaurības dēļ, turklāt arī pretējā pusē atļauts novietot automašīnas.

Pēdējā laikā kāds iedzīvotājs, kuram, kā lēš šoferi, nav autovadītāja apliecības un automašīnas, uzrīda Rīgas pašvaldības policistus, kuri naski soda automašīnu īpašniekus par spēkratu novietošanu it kā ārpus ceļa robežas, kur teorētiski saskata zaļo zonu un ietvi. Realitātē tur no ietves jau sen nekas nav palicis pāri, vietām vīd sabrukuša asfalta fragmenti, tāpat zaļā zona tur neesot redzēta sen. Šo zonu gājēji nekad neizmantojot, jo otrā ielas pusē ir kārtīgi ieklāta ietve.

Alla
dzīvo Gregora ielas apkaimē, sodīta par automašīnas novietošanu neatļautā vietā

Pašvaldības policijas apciemojumi un sodīšana, protams, ir nepatīkama. Man reāli ir bail, jo patiesībā tas sods izmaksā autiņbiksītes uz mēnesi bērnam. Esmu bērnu kopšanas atvaļinājumā. Tas manā ģimenes budžetā ir liels robs. Ja citiem ir divas automašīnas, sodos maksā 60 eiro. Es nezinu, kur likt automašīnu! Pagalmā ļoti maz vietu.

Ja automašīnu novietotu uz brauktuves, par ko nesoda šajā vietā, pretimbraucošajiem būtu ļoti apgrūtinoši samainīties un veidotos sastrēgumi, jo arī otrā ielas pusē atļauts novietot spēkratus. Jāuzsver, ka arī otrā ielas pusē, piespiežoties pie ietves apmalei, kur spēkratus ļauts novietot, “parkošanās” ir ļoti neērta, jo tur ir diezgan dziļš grāvis visas ielas garumā – lietusūdens aizvadīšanas grāvis. Ja tajā iebrauc un tur novieto automašīnu, spēkrats tiek atstāts slīpumā – izkāpšana no automašīnas ir apgrūtinoša (verot durvis, tās atsitas pret ietvi). Ja automašīnas novieto uz brauktuves pirms šī grāvja un ja pretējā pusē spēkratus “noparko” uz brauktuves, nevis tur, kur tās līdz šim novietojuši iedzīvotāji, uz brauktuves vietas, kur braukt, ir vēl mazāk. Līdz ar to iedzīvotāji norāda, ka pielāgojas esošajai situācijai, nevis ko apzināti pārkāpj.

Jānis
dzīvo Gregora ielas apkaimē, sodīts par automašīnas novietošanu neatļautā vietā

Iepriekš policija brauca te grarām, bet nekad nesodīja, bet vienā dienā to sāka darīt. Uzlika sodus visai rindai. Tas ir nenormāli! Traktējums ir “ārpus ceļa robežas”. Ja skatās uz šo ceļu, tā malu, robeža ik pēc metra mainās: pusmetru pa kreisi, pusmetru pa labi. Tas nav normāli! Ceļam jābūt ar skaidru robežu. Tad var precīzi pateikt.

Pašvaldība soda, bet – par ko? Par pašas neizdarību?

Iedzīvotāji pieprasa Rīgas domes Satiksmes departamentam (RDSD) sakārtot konkrēto ielu, ieklājot jaunu segumu, jo vecais ir briesmīgā stāvoklī, vai vismaz ierīkot ceļmalu, kur legāli varētu novietot automašīnas, jo nekam citam šī mala pagaidām nav izmantojama. Pašvaldība gan tuvākajā laikā neplāno vērienīgus remontdarbus Gregora ielā, informē RDSD pārstāve Ilze Dimante.

Ilze Dimante
RDSD pārstāve

Autovadītāji pārkāpj noteikumus, jo automašīnas novieto zaļajā zonā. Iela vēsturiski būvēta tik šaura. Tā ir sliktā stāvoklī, bet ne kritiskā. Vienā pusē ir teknes zona, lai varētu notecēt lietus ūdens. Tur vispār nav lietus ūdens kanalizācijas sistēmas. Līdz ar to vienā pusē ir šis grāvis, savukārt otrā pusē ir zaļā zona, kuru paši iedzīvotāji ir izbraukājuši, novietojot tur automašīnas. Lai uzlabotu stāvokli Gregora ielā, ir nepieciešama pilnīga ielas pārbūve, kas nozīmē, ka jāparedz visu komunikāciju izbūve, sakārtošana, tai skaitā lietus ūdens kanalizācijas izbūve. Tas būtu finansiāli ietilpīgs projekts. Šobrīd tomēr svarīgāk ir sakārtot jau esošo infrastruktūru: tiltus, kas gaida pārbūvi; ielas, kur uzsākti remontdarbi, un Eiropas Savienības projekti. Līdz ar to tuvākajos trīs gados mēs neveiksim būtiskus uzlabojumus Gregora ielā.

Taujāta, vai ielas malu, kur iedzīvotāji novieto automašīnas, kā nupat atklājies, neatļauti, varētu pārvērst legālā spēkratu novietošanas vietā, RDSD pārstāve Dimante norāda, ka arī tam esot nepieciešams būvprojekts. “Tā vienkārši kaut ko nedara. Tam visam jābūt ar būvprojektu. Šobrīd mēs neko neplānojam.”

Gregora ielas apkaimē uzklausītie rīdzinieki vaino pašvaldību bezdarbībā.

Alla
dzīvo Gregora ielas apkaimē, sodīta par automašīnas novietošanu neatļautā vietā

Mēs, iedzīvotāji, maksājam nodokļus. Arī policija tiek līdzfinansēta no mūsu nodokļiem, arī Rīgas dome pārtiek no nodokļu maksātāju naudas. Sanāk, ka cilvēki, kuri saņem algas no mūsu nodokļiem, atbrauc un soda mūs par to, ka neizdara savu darbu. Šī iela ir pašvaldības īpašums. Jābūt labam saimniekam! Vai šo var uzskatīt par labas saimniekošanas praksi? Nē! Bet viņi mums par to liek sodus! Neuztur īpašumu, bet soda mūs! Bet mēs vienkārši pielāgojamies situācijai.