“Pakrita cilvēciņi!” 84 gadus vecā autovadītāja noliedz, ka notriekusi cilvēkus un mēģinājusi mukt

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

18 komentāri

Pagājušā gada 12. jūnijā uz gājēju pārejas Kuldīgā notika ceļu satiksmes negadījums. Automašīna, kuru vadīja 83 gadus vecā Emīlija Kolna, notrieca 80 gadus vecu kundzi, kura guva smagus miesas bojājumus. Tiesas sēde notika 21. martā Kurzemes rajona tiesā Kuldīgā, tā ilga četras stundas, un klātesošie atzīst, ka vēl ilgi paliks atmiņā. Apsūdzētā, izejot no tiesu nama, iekāpa savā automašīnā un aizbrauca, lai gan tiesnese ieteica to nedarīt.

Viens no klātesošajiem tiesas sēdē, “Latvijas Avīzes” žurnālists Artis Drēziņš, atminas jau neierasto tiesas sēdes sākumu. Pazīstamā suitu sieva un sklandraušu cepēja ieradās ar nokavēšanos un skaļi paziņoja: “Es jums tūlīt visu paskaidrošu!”

Artis Drēziņš
“Latvijas Avīzes” žurnālists

Advokāta nebija, viņa pati teica, ka viņai advokātu nevajag. Kāpēc advokātam stāstīt to stāstu, lai advokāts atkārto, ka viņa pati var izstāstīt to stāstu. Cietušo pusē bija advokāte.

Apsūdzība pēc Krimināllikuma pantiem par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā cietušajam nodarīts smags miesas bojājums, un vietas atstāšanu. Kā “Bez Tabu” norādīja prokurore Guna Lapsa, apsūdzētā savu vainu neatzina, tāpēc izlīgums nebūtu iespējams.

Vineta Ķine
cietušo advokāte

Cietušie tiesā patiesībā nevēlējās neko, ja jūs domājat kaut kādu naudas izteiksmē kompensāciju, morālo vai materiālo, manis pārstāvētā cietusī teica, es tikai priecājos, ka esmu dzīva, man nevajag neko.

Cietušajai konstatēti divi galvaskausa paura un galvas pamatnes lūzumi un asinsizplūdums smadzenēs. Tiesā kundze teica, ka pēc avārijas pazaudējusi garšu, ožu, sliktāka kļuvusi dzirde un redze. Artis Drēziņš gan norāda, ka bijuši divi notriektie, bet vīrietis atteicies no cietušā statusa, jo nebija nopietnas traumas, un kļuvis par liecinieku.

Artis Drēziņš
“Latvijas Avīzes” žurnālists

Laimīgā kārtā ieradās arī visi pārējie liecinieki. Sieviete, kas laida gājējus no pretējās puses, bija arī liecinieks, kas dzinās pakaļ Emīlijai un panāca benzīntankā, un atrada uz loga tīrītāja notriektās kundzes brilles un notriektā kunga kartes, kuras kungs bija turējis krekla kabatiņā. Ja tas viss atrodas uz priekšējā stikla un priekšējais stikls vēl ir bojāts, tad tā nebija vienkārši “aizķeršana”.

Emīlija Kolna gan tiesā apgalvojusi, ka notikuma vietu nav pametusi, vien braukusi uz degvielas uzpildes staciju un uzreiz pēc tam būtu atgriezusies. “Bez Tabu” saņem aculiecinieka fotogrāfiju ar Emīlijas automašīnu uzreiz pēc avārijas, kad kundze bija piestājusi benzīntankā. Pati apsūdzētā gan teikusi, ka stikls ieplīsis, jo pirms tam viņu apdzinis smagais auto un vējstiklā ielidojis akmens.

“Jau neskaitāmas avārijas, un vienmēr noliedz savu vainu, pagriež visu tā, it kā citi vienmēr vainīgi. Tā arī bija, ka viņa laikam sajauca pedāļus un deva gāzi, nevis bremzēja. Tā arī tiesā secināja, un aculiecinieki redzēja, ka viņa nebremzē,” ziņo aculiecinieks.

“Nekāda empātija pret otru, tāds nihilisms pret likumu, pret tiesu varu, pret līdzcilvēkiem, kaut ko tādu es neesmu savā tiesu praksē piedzīvojusi,” norāda cietušo advokāte Vineta Ķine. Turklāt tiesā atklājies, ka Emīlijai nav spēkā derīgas autovadītāja medicīniskās izziņas, par to gan pagaidām apsūdzētajai var piemērot 40 eiro naudas sodu, ja tiek pieķerta, vadot transportlīdzekli.

Kuldīgas tiesas tiesnese Anita Simsone “Bez Tabu” paskaidroja, ka šobrīd līdz 15. aprīlim pēc Kolnas kundzes lūguma tiek gatavots motivēts spriedums, tad būs desmit dienas apelācijas sūdzības iesniegšanai. Piespriests trīs gadu cietumsods nosacīti ar tiesību atņemšanu uz pieciem gadiem. Ja tas netiek pārsūdzēts, lēmums stājas spēkā, ja tiek, tiesāšanās turpinās.
Vineta Ķine
cietušo advokāte

Šis sods jau agri vai vēlu stāsies spēkā, es neticu, ka atzīs viņu par nevainīgu, tas nav iespējams. Ja sods stāsies spēkā, un viņa tiks pieķerta, vadot automašīnu, tad ir viens vai divi administratīvie pārkāpumi, tiesa pārskatīs spriedumu, un mainīs sodu noteikto, un tad ir Iļģuciema cietums tāds Rīgā.

Zināms, ka uzreiz pēc tiesas sēdes, Emīlija paziņojusi, ka turpinās braukt un sēdusies savā sudraba “golfiņā”, viņai sekojusi policijas ekipāža. Kuldīgā runā, ka Emīlija turpina vadīt automašīnu, tāpēc “Bez Tabu” dodas uz viņas saimniecību, lai to pārbaudītu.

Brīdī, kad Bez tabu ierodas Emīlijas Kolnas saimniecībā, visapkārt valda klusums, arī kundzes automašīnu nekur nemana. Izrādās, Emīlija kopā ar slaucējām atrodas kūtī, un no sākuma draud sūdzēties tiesībsargam, ka tiek traucēta darbā.

Raksts avīzē neatbilstot patiesībai, tāpat negadījums noticis 7., nevis 12. jūnijā. Emīlija tiesas lēmumam nepiekrīt, to pārsūdzēs un šoreiz pieaicinās arī advokātu.

Emīlija Kolna
apsūdzētā avārijas izraisīšanā

Es nevienu nenotriecu, man mašīna bija pilnīgi apstājusies, uz gājēju pārejas bija tukšums, bet viņi no veikala bija iznākuši un pļāpāja. Es skatos, ka neviens neiet, un sāku braukt uz priekšu, neskatījos vairs uz sāniem, bet uz priekšu, man ceļš ir brīvs. Un pēkšņi redzu, ārprāts, sānos gar spoguli nogāžas viena sieviete, un priekšā paklūp vīrietis ar iepirkuma maisu, bet uzreiz pieceļas kājās.

Tāda ir apsūdzētās versija par notikušo, turklāt kundze nesaprašanā, ja jau bijuši divi cietušie, kāpēc līdz tiesai viens pazudis? Turklāt cietušie jau tajā pašā dienā no slimnīcas izrakstīti, to pastāstījis policists. Tomēr tagad Emīlija automašīnai pie stūres neesot sēdusies, jaunais “golfiņš” iedzīts šķūnī.

“Medicīniskā pārbaude man nav izieta tāpēc, ka mani tajā pirmajā negadījumā policists satrieca, uztriecās virsū stāvošai mašīnai,” norāda Emīlija. Gadījums, kuru piesauc Emīlija Kolna, glabājas arī “Bez Tabu” arhīvā. 2012. gada septembrī netālu no Emīlijas saimniecības notika divu automašīnu sadursme.

Otru automašīnu vadīja Jānis Gulbis, bijušais Valsts policijas darbinieks, kurš noliedza jebkādu ietekmi policijas lēmumā. Policija paziņoja, ka avārijā vainīga Emīlija, kundze šo lēmumu pārsūdzēja Kuldīgas tiesā, kur viņu attaisnoja, pēc tam apgabaltiesa atstāja spēkā Valsts policijas lēmumu.

Emīlija Kolna
apsūdzētā avārijas izraisīšanā

Ar vienu aci gandrīz neredzu, bet ar vienu aci brauc daudz cilvēku visu mūžu, un es braukšu. Ja policists mani sabrauca, lai viņi atbild par to. Tagad es nebraucu, mani kaimiņš aizved uz Kuldīgu, kad man vajag, man jau jāvada saimniecība.

Emīlija uzskata, ka veselība atļauj vadīt automašīnu, tikai Kuldīgas policija neliekot mieru un sastādot protokolus. Apsūdzētās sirdsapziņa esot tīra un neuzskata, ka pelnījusi tik bargu sodu.

18 komentāri