“No palmas nokāpuši vai no meža iznākuši?!” Eksperts par Tukuma policistu dumpošanos pēc “Bez Tabu” gada balvas saņemšanas

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

34 komentāri

Valsts policija pēc “Bez Tabu” gada balvas saņemšanas nominācijā ”Gada policists 2018” pauž neapmierinātību par izrādīto ”godu”.

“Bez Tabu” žūrija lēma un skatītāji balsojumā piekrita, ka balva piešķirama par ceļu satiksmes negadījumu Tukumā, skolas pagalmā (teritorijā, kurā darbojas dzīvojamās zonas noteikumi), kur saskrējās bērns velosipēdists un vietējais ceļu policists pie sava personīgā auto stūres. Vairāki ceļu satiksmes noteikumu pārzinātāji izteicās, ka sadursmē vainojams automašīnas šoferis, bet likumsargi secināja, ka vainīgais ir velosipēdists, kā rezultātā automašīnas apdrošinātājs vērsās pret mazā velosipēdista vecākiem ar regresa prasību par auto remontu. Bērna vecāki uzskata, ka policisti izlīdzējuši kolēģim. Savai aizstāvībai policija publisko video, kurā iemūžināta sadursme.

Pēc “Bez Tabu” sižeta pagājušajā gadā sadursmē iesaistītās automašīnas apdrošinātājs ”Balta” atsauca regresa prasību pret bērna vecākiem par nepilniem 500 eiro. Kā skaidro ”Balta” Atlīdzību direktors Ingus Savickis, šāds lēmums pieņemts, ”izvērtējot visus pieejamos dokumentus un informāciju, kā arī citus faktorus, tajā skaitā ekonomisko pamatojumu prasības celšanai.” Tieši raidījums “Bez Tabu” bija tas, kurš pērn apdrošinātājam nosūtīja dokumentu – policistu notikuma vietā noformētu protokolu, kurā shematiski attēlota transportlīdzekļu atrašanās vieta, kustība. Tāpat šajā dokumentā paši likumsargi apstiprinājuši, ka konkrētajā teritorijā – skolas pagalmā – ir spēkā tie paši noteikumi, kas dzīvojamās zonās (priekšroka gājējiem un velosipēdistiem visā brauktuves platumā). Apdrošināšanas kompānija, izvērtējot šo informāciju, secinājusi, ka velosipēdists nav vainīgs avārijā. Tāpat uzskatīja arī vairāku autoskolu pārstāvji.

Policija aizstāvas ar video. Kur tas bija agrāk?

Šā gada sākumā, pēc balvas saņemšanas, Valsts policija savā “Facebook” kontā publicēja ierakstu, kurā pausts sašutums. Ieraksta sākumā policija, starp citu, šaubās arī par “Bez Tabu” balvu, kas piešķirta gadu iepriekš, par ”nopelniem” 2017. gadā. Vēlāk seko Tukuma iecirkņa priekšnieka Janeka Baha komentārs. Valsts policijas ieraksts “Facebook” kontā lasāms šeit.

Ierakstam pievienots arī skolas novērošanas kameras video, kurā iemūžināta sadursme. Tajā redzams, ka automašīna nav notriekusi velosipēdistu. Iemūžināts, ka riteņbraucējs, braucot ar lielāku ātrumu nekā automašīna, ietriecas automašīnā, kad tā izripo no ēkas stūra. Ar ierakstu policija vēsta, ka sadursmi izraisījis velosipēdists.

Noskaties skolas novērošanas kamerā fiksēto sadursmi!

Uz Valsts policijas ierakstu reaģējuši daudzi ”Facebook” lietotāji. Liela daļa iestājas policijas pusē, daudzi – turpina uzskatīt, ka sadursmē vainojams automašīnas šoferis.

Jāuzsver, ka “Bez Tabu” komanda šo ierakstu pērn, veidojot sižetu, lūdza gan Tukuma novada pašvaldībai, gan Valsts policijai, tomēr žurnālistu lūgums netika uzklausīts, līdz ar to nebija iespējams video integrēt sižetā, ļaujot skatītājiem par to izdarīt secinājumus un izteikt viedokli.

Bez Tabu komanda, veidojot sižetu, izmantoja tās rīcībā esošos materiālus, dokumentus, kurus lūdza analizēt vairākiem ekspertiem, kuri, savukārt, secināja, ka velosipēdists nav vainojams sadursmē.

Valsts policijas Tukuma iecirkņa priekšnieks pauž, ka likumsargi esot sašutuši par pieteikumu pirms balvas pasniegšanas, kurā apgalvots, ka policists notriecis velosipēdistu.

”Faktiski velosipēda vadītājs ietriecās, nevis otrādi, kā tika apgalvots balvas pasniegšanas pieteikumā, nevis sižetā. Sižetā bija korekti. Mani kolēģi jau saskaras ar negatīvām sekām. Viņiem zvana un sauc visādos vārdos. Viņiem vēl policijā ilgi jāstrādā. Kas būs, ja katrs otrais viņu lēmumu šādi apšaubīs un būs šāda reakcija,” par kolēģiem iestājas Janeks Bahs.

“Bez Tabu” sazinājās ar vienu no daudziem Valsts policijas sabiedrisko attiecību speciālistiem un lūdza komentēt, kāpēc sižeta vajadzībām netika izsniegts video, tomēr Sabiedrisko attiecību nodaļā lūgums netika uzklausīts.

Lūgts komentēt ceļu satiksmes negadījumu un sekojošo lietas izskatīšanu, Bahs aizvien uzskata, ka kolēģi izdarījuši pareizus secinājumus.

 

Janekta Bahs

Janekta Bahs
Valsts policijas Tukuma iecirkņa priekšnieks

Jā, priekšroka [dzīvojamā zonā] ir velosipēdista vadītājam, bet video skaidri redzams, ka autovadītājs brauca maksimāli lēni, lai maksimāli ātri varētu reaģēt. Līdz ko parādījās šķērslis [velosipēdists], viņš arī reaģēja. Ja velosipēda vadītājs būtu izvēlējies pareizu braukšanas ātrumu, viņš [autovadītājs] būtu spējis noreaģēt, un velosipēdists būtu varējis izmantot savu priekšrocību ieraudzīt auto un apbraukt to.”

 

Ceļu satiksmes noteikumu pārzinātāju viedoklis, noskatoties video 

Nupat ”piedzimušo” video “Bez Tabu” lūdza komentēt autoskolas pārstāvei, kura secinājumos aizvien nav oriģināla – ir pārliecināta, ka vainīgs sadursmes izraisīšanā bija automašīnas vadītājs. Visas vainas uzvelšana velosipēdistam, kā rezultātā ar regresu pret puikas vecākiem vērsās apdrošinātājs, neesot bijis pareizi.

 

Anna Ruņģe

Anna Ruņģe
Autoskolas ”Krasts” direktore

Tur labās rokas likums darbojas. Gan dzīvojamā zonā, gan stāvvietu teritorijā. Es vispār nevaru saprast, par ko ir ”cepiens”! Lai viņš [velosipēdists] nesas. Tās ir viņa tiesības. Pirmkārt, nekur nav pierādīts, ka viņam [velosipēdistam] ātrums pārsniedz 20 km/h. Otrkārt, automašīnas vadītājam jāapzinās, ka tā ir dzīvojamā zona, kur priekšroka gājējiem un riteņbraucējiem visā brauktuves teritorijā. Laikam viņam jāuzdāvina līmlapiņas ar atgādinājumu, kura ir labā un kura ir kreisā roka. Tāda sajūta, ka cilvēks vai nu nokāpis no palmas, vai tikko izgājis no meža!

“Bez Tabu” video iemūžināto sadursmi lūdz komentēt arī Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pārstāvim. Viņš šo situāciju salīdzina ar mācību braukšanu dzīvojamā zonā.

 

Juris Teteris

Juris Teteris
CSDD Kvalifikācijas daļas vadītājs

Visticamāk, ka būtu tā, ka eksāmena automobilis būtu pilnīgi apturēts, lai varētu pilnīgi un absolūti droši redzēt, ka aiz šī stūra nav neviena bērna, kurš tajā brīdī skrien, pārvietojas ar velosipēdu vai pārvietojas citā veidā.

Taujāts komentēt vairāku ekspertu viedokli par labu velosipēdistam, Tukuma iecirkņa priekšnieks Bahs saka, ka katrs savā jomā ir profesionālis, bet ”policisti lemj par juridiskām lietām, kas ietver sevī vainu, vainas formas, subjektīvo pusi, attieksmi pret nodarījumu, iespēju novērst sadursmi.”

CSDD: Nevajadzētu būt šādai transportlīdzekļu kustībai

CSDD pārstāvis Teteris kritiski vērtē lielo automašīnu plūsmu, kas novērojama Tukuma Raiņa ģimnāzijas pagalmā.

 

Juris Teteris

Juris Teteris
CSDD Kvalifikācijas daļas vadītājs

Skolas teritorija izskatās, ka ir pārvērsta par stāvlaukumu, kur nemitīgi ir transportlīdzekļu kustība. Šajā gadījumā tur bija tas velosipēdists, citā gadījumā tur var būt bērni, kuri iziet no skolas kopā bariņā. Viņi var arī skriet. Šādā vietā nevajadzētu atrasties automašīnām. Nevajadzētu būt transportlīdzekļu kustībai.

Konkrētās skolas teritorijā aizliegts iebraukt laika posmā no pulksten 7.00 līdz 15.00, izņemot ar atļaujām. Tomēr arī pēc stundām šeit sastopami bērni ārpusstundu nodarbībās.

 

34 komentāri