No lielveikala kopā ar naudas sodu! Autostāvvietas apsaimniekotāji – kārtības sargi vai blēži?

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

11 komentāri

Auto stāvlaukumu apsaimniekotājs SIA “Cityparks Latvija” neinformē un maldina šoferus negodīgas peļņas vārdā, pārliecināti daudzi iedzīvotāji, kuri ar apsaimniekotāja attieksmi saskārušies stāvlaukumā Rīgā, kura apsaimniekošanu nupat uzņēmies komersants.

Rīgā, Vienības gatvē 113 esošā lielveikala automašīnu stāvlaukumu SIA “Cityparks Latvija” apsaimnieko kopš pērnā gada decembra. Gar veikala sienu esošās stāvvietas, kuras vēl nesen iecienīja veikala apmeklētāji, nu drīkst izmantot tikai un vienīgi lieltirgotavas darbinieki, kuriem izsniegtas speciālas atļaujas automašīnu novietošanai.

“Zīme, kas informē, ka stāvvieta paredzēta automašīnām ar “Cityparks” atļaujām atrodas veikala galā, tumsā vai braucot no otras puses nav redzama. Es un daudzi citi autovadītāji kontrolierim to skaidrojām, kurš savā varas apziņā bija nepielūdzams un ļoti pašapmierināts.

Uz kvīts par šo “pārkāpumu” ir uzlikts soda apmērs – 35 eiro,” atminas Urzula, kura tāpat kā citi veikala apmeklētāji vakarā janvāra sākumā sodīta par stāvlaukuma izmantošanas noteikumu pārkāpšanu.

Ieriebj klientiem, kuri tērē naudu veikalā

Sašutis ir arī mūziķis, Riču ģimenes dalībnieks Kaspars Pudniks, kurš lielveikalā iepērkas jau 10 gadus, bet arī iekritis “Cityparks Latvija” izliktajās lamatās, kuras neesot pamanījis, kad esošā kārtība, kā pats saka, nemanāmi mainījusies.

Bija liela krēsla, sniga sniegs. Bet satiksmes kustībā visu ir jāredz. Iespējams, tai zīmei priekšā bija kāda piegādes automašīna vai kaut kas cits, kāpēc to nepamanīju. Tur ir kreisais pagrieziens.

Visur kustība – priekšā, aizmugurē automašīnas, gājēji. Ja tajā brīdī kaut kas ir priekšā, protams, ka neredzi. Un piebraucot pie sienas un noparkojoties, vairs arī nevar redzēt zīmi.

Tā kā es uz šo veikalu braucu jau 10 gadus, nemaz neienāca prāta, ka kaut ko ļaunprātīgi pārkāpju.

Dienā, kad Bez Tabu komanda apmeklē stāvlaukumu, pa zīmei, kas informē par darbinieku stāvvietām gar veikala sienu, izvietotas abos veikala galos (arī pie ieejas tirgotavā). Tomēr Bez Tabu novēro, ka cilvēki ieraduma dēļ aizvien novieto tur spēkratus, ignorējot norādes.

Informē par kārtību vien tad, kad daudzi jau līgumsodus saņēmuši

Līdz ar “Cityparks Latvija” iesaistīšanos stāvlaukuma apsaimniekošanā mainījusies arī kārtība apmeklētāju stāvlaukuma lietošanas noteikumos.

Lai gan šeit jau trīs gadus ir norāde, ka novietot auto drīkst ne ilgāk par divām stundām, kopš decembra kā obligāta prasība ir auto novietošanas laika norādīšana uz priekšējā paneļa. Ja tas netiek darīts, kontrolieris neaizdomājoties izraksta soda kvīti.

Šodien par auto novietošanas laika norādīšanu informē daudzas zīmes, kas piemontētas gan pie apgaismes stabiem, gan ieejas veikalā. Tomēr vēl nesen norādes neesot bijušas, tādēļ daudzi šoferi sodīti ar 35 eiro.

“Tas viss ir tikai tagad uzlikts. Ja viņi [“Cityparks Latvija”] teiks, ka jau no pašā sākuma, es saku – muļķības, tā nav! Es te katru dienu iepērkos un visu redzu,” stāsta Jānis, kurš arī saņēmis soda kvīti, jo neesot zinājis par auto novietošanas laika norādīšanas nepieciešamību.

SIA “Cityparks Latvija” vadītājs Māris Priednieks nenoliedz, ka agrāk informatīvo zīmju bijis mazāk.

Pēc savas iniciatīvas mēs izvietojam papildzīmes un nepārtraukti tās papildinām, redzot, ka cilvēki aizvien tās neredz. Sākotnēji mēs brīdinājām vairāk nekā tūkstoš autovadītāju, kuri neievēroja noteikumus, bet diemžēl situācija neuzlabojās. Līdz ar to bijām spiesti sodīt.

Līgumsods piemērots, bet kurš vienojās par līgumattiecībām?

Apsaimniekotājs uzņēmies ieviest kārtību stāvlaukumā pie lielveikala Vienības gatvē pēc tam, kad to šeit uzaicinājis teritorijas īpašnieks, kurš, savukārt, vēlējies cīnīties ar šoferiem, kuri atstāj spēkratus stāvlaukumā visas dienas garumā un dodas ikdienas gaitās citur.

Kaspars Pudniks un citi šoferi atsakās apmaksāt līgumsodu, jo neuzskata, ka piekrituši līgumiskām attiecībām ar stāvlaukuma apsaimniekotāju.

“Līgumsods nozīmē, ka es kā Kaspars esmu noslēdzis līgumu ar “Cityparks” par to, ka es piekrītu viņu izdomātiem noteikumiem. Tā kā es neesmu slēdzis nekādu līgumu un neesmu informēts par to, kāda velna pēc man izraksta līgumsodu par kaut kādu punktu neievērošanu?” vaicā K. Pudniks.

SIA “Cityparks Latvija” gan norāda, ka, iebraucot stāvlaukumā, šoferi pabrauc garām lietošanas noteikumiem, kas lasāmi uz metāla plāksnēm, un attālināti vienojas par līgumattiecībām.

Jurists Edgars Džeriņš gan norāda, ka, nosakot attālinātu līgumisku vienošanos, apsaimniekotājam jānodrošina iespēja iepazīties ar līguma noteikumiem, iebraucot autostāvvietā.

“Distances līguma slēgšana slēgšana ir iespējama, bet jautājums – vai noteikumi ir saskatāmi vai saprotami norādīti, lai šoferis varētu ar tiem iepazīties, atrodoties automašīnā? Daudzviet nav iespējams tos burtus salasīt,” skaidro Jurists E. Džeriņš.

Kā novēro Bez Tabu, iebraucot stāvlaukumā pie lielveikala Vienības gatvē, plāksne ar noteikumiem novietota šoferim neērtajā pusē un noteikumu teksts uzdrukāts maziem burtiem.

Tāpat stāvlaukumu apsaimniekotāji bieži grēko, jo nenoskaidro, kurš cilvēks pārkāpuma brīdī atrodas pie stūres, bet gan izraksta sodu automašīnai, proti, īpašniekam.

“Ja viņi [autostāvvietu apsaimniekotāji] atsaucas uz to, ka ir noslēgts distances līgums, viņiem jāpierāda, kas ir otra līgumslēdzējpuse. Sūta man kā automašīnas īpašniekam, bet es nekādu līgumu neesmu slēdzis,” skaidro E. Džeriņš.

Foto

11 komentāri