“Mani smacē, man ir ļoti grūti elpot!” Smiltenes pusē jūra iedzīvotāju sūdzas par putekļaino ceļu

5 komentāri

Variņu pagasta iedzīvotāja Vija, tiekoties ar “Bez Tabu”, pie sava nama sapulcē arī kaimiņus. Tā gan esot vien neliela daļa no iedzīvotājiem, kuru mājas atrodas vietējā grants ceļa tuvumā. Un visi kā viens ir neizpratnē, kāpēc vēl joprojām cilvēkiem nākas smakt putekļos.

Vija arī iemūžina situāciju dienās, kad valda sausums un tveice. Ceļš ir gana noslogots. Te visai intensīvi pārvietojas arī smagā tehnika.

Vijas ģimene iedzīta tik lielā izmisumā, ka pie mājas jāizvieto plakāts ar uzrakstu “Lūdzu, piebremzē! Put!”. Tiesa gan, šo uzrakstu ievēro vien retais šoferītis.

Vija
cīnās sava un kaimiņu vārdā

Šeit mums ir ātruma ierobežojums – 60 kilometri stundā. Šajā 5,5 kilometru posmā. Bet ļoti maz, kas ievēro.

Kaimiņiene Mārīte Variņu pagastā dzīvo jau kopš bērnības. Kundzei pirms pieciem gadiem pasliktinājās veselība.

Mārīte
nevēlas nosmakt putekļos

Es tiku slimnīcā. Un nevarēju saprast, no kā man tas ir – mani smacē, man ir ļoti grūti elpot. Izrādījās, ka tie ir putekļi, visparastākie putekļi.

Savukārt cits kaimiņš Māris norāda, ka vakaros allaž smeldz kakls, jo pa dienu nācies elpot no ceļa atpūstos putekļus.

Karīna:

Mums varbūt jāsāk ziedot naudiņu tam ceļam, jo ārstē bērnus, un cilvēki arī ziedo. Mēs jau vairs neredzam citu iespēju. Mēs te runājam krustu šķērsu. No novada braukuši, ir solījuši, bet mums nekas te nemainās.

Inga:

Smiltenes novads, kur augt… Nu, kur tad mēs te varam augt? Putekļos? Vai tad mums nav bērnu? Mazbērni arī atbrauc uz laukiem svaigu gaisu elpot, bet, kas mums te ir?!

Izbraukšana no Variņu pagasta centra ir visai glauna – pa asfaltu. Taču drīz vien sākas grants ceļš, taču nav nevienas ceļazīmes, kas norādītu, ka šeit mainās ceļa segums un turpmākos 5,5 kilometrus būs jābrauc pa grants segumu, tostarp gar Vijas māju.

Smiltenes novada pašvaldībā gan uzreiz noraida visus pārmetumus, uzsverot, ka šis ceļš ir “Latvijas Valsts ceļu” pārziņā.

Andris Lapiņš
Smiltenes novada domes izpilddirektors

Katram ir sava saimniecība. Pašvaldība atbild, pirmkārt, par saviem ceļiem, valsts droši vien, pirmkārt, par savējiem. Bet, protams, mēs vienmēr esam gatavi sadarboties un meklēt variantus. Tāpat kā ir šie atsevišķie gadījumi, kad pašvaldība ir pat pārņēmusi valsts ceļu posmu. Jā, pagaidām tas ir valsts ceļš.

VAS ”Latvijas Valsts ceļi” norāda, ka autoceļa Cirgaļi-Palsmane-Ūdrupe norādītais grants posms esot vērtējams kā apmierinošā stāvoklī esošs. Pašreiz ceļa posms pie Variņu pagasta tiekot uzturēts ar ikdienas uzturēšanas līdzekļiem.

Valsts pārziņā esošo grants ceļu atputekļošanu veic “Latvijas Autoceļu uzturētājs”. “Bez Tabu” ierašanās dienā Variņu pagastā pamanām ne tikai uzņēmuma greideri, bet arī divas smagās automašīnas ar cisternām, kas sūknē ūdeni no vietējā Vilciņu dīķa. Strādnieki apstiprina, ka tieši šodien tiek veikta ceļa apstrāde ar pretputekļu materiālu?
Vilnis Vigulis
VAS ”Latvijas Autoceļu uzturētājs” pārstāvis

Bez Tabu: Redzot kalendārā, kāds šodien datums [saruna notika 14.jūlijā], tad rodas jautājums, kāpēc šī atputekļošana jau nav veikta ātrāk, laicīgāk varbūt?

Jā, zināmā mērā ir taisnībā. Parasti mēs to veicam nedaudz ātrāk.

Lai arī mēs materiāla iepirkumu, kalcija-hlorīda iepirkumu, uzsākām jau pagājušā gada novembrī, Publisko iepirkumu likuma ietvaros jebkurš pretendents var iesniegt sūdzības, pārsūdzības. Un līdz ar to iepirkums tika uz brīdi apturēts. Tad, kad sūdzības iesniedzējs atsauca savu sūdzību, iepirkums tika pabeigts. Un piegādātāji šobrīd mums intensīvi un aktīvi piegādā, mēs steidzam veikt tos darbus, kas būtu bijuši jādara jau nedaudz ātrāk.

Variņu pagasta iedzīvotāji cer, ka “Latvijas Valsts ceļi” tomēr radīs iespēju veikt dubultās virsmas apstrādi, tādējādi likvidējot putekļus.

Vija
cīnās sava un kaimiņu vārdā

Šis ceļš – 5,5 kilometru posms – ir iekļauts rezerves sarakstos. Ko nozīmē rezerves sarakstos? Man teica tā, ja nu gadījumā iepirkumos paliek pāri nauda. Bet, vai paliek, es nezinu. Mūsu valstī, man tā liekas, nekad nepaliek pāri.

Jau filmēšanas dienā beidzot gar Vijas māju nolej pretputekļu šķīdumu. Šoreiz gan jāsaka – labāk vēlāk nekā nekad. Vija gan cer, ka ceļu uzturētāji vairs šādu cirku neatkārtos un nākamreiz visu padarīs krietni laicīgāk.

Bet tas prieks gan neesot pārāk liels. Cita īpašuma saimniece no Variņu pagasta raksta, ka pie visām mājām tika nolieti vien 100 metri. Bet tas esot stipri par maz, jo putekļi tāpat nāk virsū.

5 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Tie “saltiņi” ātri ienāca modē!" taisnojas pie skolas Rīgā "pieķertas" skolnieces

Covid-19 sertifikātu viltošanas rūpals: tur aizdomās Lielvārdes ģimenes ārsti, Ogres slimnīcas darbinieki sagādājuši klientus

"Lokdauna" laikā CSDD turpina apkalpot sarkanajā zonā; aicina nedrūzmēties

"Stipras sāpes, liela problēma. Un neviens...!" Liepājniecei atsaka visi uzrunātie zobārsti

"Vai komandantstundā var iziet ārā uzpīpēt?" satraucas dzīvokļa iemītniece

"Sajūta, ka esmu Brekte-2!" Latgalieša ābolu rakstos Krievija saskata nacisma slavināšanu

Jahtklubs Jūrmalā izbūvē žogu un atkārtoti bloķē tauvas joslu; vietējie pikti

"Šoziem saslims teju visi nevakcinētie!" Būvfirmas priekšnieks veic statistikas datu analīzi

"Vajadzēs atbraukt, darījums tikai skaidrā naudā!" "Bez Tabu" pieķer mediķi, kas kolēģu grupā viltojusi Covid-19 sertifikātus

Trīs bērnu mamma: Dzemdēt bija vieglāk nekā slimot ar Covid!

Bijusī īrniece šokā, saņemot paziņojumu no tiesas, ka viņai ir sens parāds namīpašniekam

Kategoriski atsaka kompensāciju autovadītājam, kura mašīnai uzkrita koks