“Lielā ātrumā to galviņu var arī nepamanīt!” Policija aicina ūdensmotociklu braucējus ievērot drošību

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

1 komentārs

“Ir vasara, ceļojumi savā ziņā aizliegti, jāizklaidējas Latvijā. ”Facebook” daudzi piedāvā izīrēt ūdensmotociklus. Vai var to darīt?” jautā “Bez Tabu” skatītāja Diāna.

“Vai var braukt bez ūdens transporta tiesībām un no cik gadiem?” turpina skatītāja.

Ūdensmotociklu piedāvājums ir dažnedažāds, sākot ar privātiem sludinājumiem internetā un sociālajos tīklos, beidzot ar oficiāliem ūdensmotociklu nomu punktiem. Vai tiešām atšķiras arī prasības, kurš un kā drīkst vizināties ar ūdensmotocikliem, to “Bez Tabu” devās skaidrot Ceļu satiksmes un drošības direkcijā (CSDD).

Direkcijas pārstāve Ilze Šipkēviča norāda, ka arī šā pārvietošanās līdzekļa legālai vadīšanai ir obligāti nepieciešama attiecīga vadītāja apliecība, turklāt ūdensmotociklu nedrīkst vadīt personas, kas ir jaunākas par 16 gadiem. Prasības vadītāja apliecības iegūšanai gan neesot īpaši bargas, proti, jāiemaksā noteikta naudas summa par eksāmenu un apliecības izgatavošanu, kā arī, protams, sekmīgi jānokārto teorētiskais eksāmens, ko var izdarīt tiešsaistē. Ja eksāmens pirmajā reizē ir nesekmīgs, tad atkārtoti to var veikt jau nākamajā dienā.

Pēc nejaušas izvēles “Bez Tabu” atrada vairākus ūdensmotociklu iznomātājus, lai noskaidrotu, vai paši iznomātāji zina, kādi ir noteikumi.

Bez Tabu: Kas no manis ir vajadzīgs?

Ūdensmotociklu iznomātājs Nr.1: Ē, nekas! Nauda! Vestes man ir. Viss ir. Instruktāža arī. Pateikšu, kur braukt, kur – nebraukt.

Ūdensmotociklu iznomātājs Nr.2: Būtu vēlamas tiesības. Nu, jā, teiksim, būtu vēlams. Ja nav, tad visa atbildība uz tevi, pats saproti.

Ūdensmotociklu iznomātājs Nr.3: Ir tā, ka, ja jūs atbraucat pie mums, tāpat tās tiesības policija prasa, bet viņi šeit ir reti. Ja jūs braucat tepat – mūsu piestātņu tuvumā, tad parasti nekādu problēmu nav bijušas. Bet, ja jums patīk ūdensmotocikli, tad es rekomendētu tās tiesības nolikt.

Valsts policijas pārstāvis Artūrs Plaudis, kurš pats esot kaislīgs ūdensmotociklu fans, uzsver, ka braukšana ar šo jaudīgo transportlīdzekli ir jāuztver ļoti nopietni. Ja cilvēkam trūkst iemaņu un pieredzes, tas var izvērsties bīstami visiem, arī pašam braucējam. Īpaši piesardzīgiem jābūt peldētāju tuvumā. “Traucoties ar ātrumu 100 kilometri stundā, kas mūsdienu ūdensmotociklam vairs nav nekas īpašs, to mazo peldētāja galviņu ir ļoti grūti pamanīt.”

Nedēļas nogalē pirms Jāņiem sociālajos tīklos publicēts video, kas uzņemts Liepājas Karostas pludmalē. Divi ūdensmotocikla vadītāji vizinājušies visai tuvu peldētājiem. Noskatoties video, Plaudis ar kolēģi kritizē braucēju uzvedību un rīcību, norādot zelta likumu – jo tālāk no cilvēkiem, jo labāk un drošāk visiem.

Apliecības iegūšana likumā noteiktajā kārtībā gan ne vienmēr ir kopsolī ar kuģošanas pieredzi. Viens no sazvanītajiem ūdensmotociklu iznomātājiem pat uzsver, ka apliecības iegūšanas laikā ir nepieciešams pārbaudīt arī praktiskās iemaņas, kā tas ir, piemēram, autovadītāja apliecības iegūšanā.

Kas attiecas uz atpūtas kuģu vadītāja apliecībām, tad pērn izsniegtas ap 3000 šādu dokumentu, bet šogad līdz intervijas brīdim tās saņēmuši aptuveni 1000 cilvēku. Par atpūtas kuģa vadīšanu bez attiecīgā dokumenta, var piemērot naudas sodu no divdesmit līdz piecdesmit naudas soda vienībām, kas ir aptuveni 250 eiro. Un, ja, piemēram, ūdensmotociklu vada alkohola vai narkotisko vielu reibumā, tad var arī zaudēt citu transportlīdzekļu vadīšanas apliecības, ja tādas ir. Rezultātā var nākties kļūt par simtprocentīgu gājēju.
1 komentārs