“Lai mani sodītu, man vēl jāpiemaksā?” Par saskatāmu radara uzņēmumu policija piedāvā samaksāt 18 eiro

Maija Kuzņecova

Autors: Maija Kuzņecova

Bez Tabu žurnāliste un digitālā satura redaktore

6 komentāri
“Lai mani sodītu, man vēl jāpiemaksā?” Par saskatāmu radara uzņēmumu policija piedāvā samaksāt 18 eiro
F64

2010. gadā uz Latvijas ceļiem parādījās stacionārie radari. Ja pārsniedz ātruma ierobežojumus – pārkāpums tiek fiksēts video uzņēmumā un fotoattēlā, kas vēlāk tiek nosūtīts uz deklarēto dzīvesvietu kopā ar protokolu. Attēls kā pielikums pilda pierādījuma funkciju; taču – ko darīt, ja iesūtītajā attēlā nav redzams ne tikai automašīnas numurs, bet pat spēkrata aprises? Šāda situācija radusies arī “Bez Tabu” skatītājas Ievas vīram, kurš ierakstītā atbildē Satiksmes drošības pārvaldei lūdzis iesūtīt saprotamāku attēlu, taču atbilde protokola saņēmēju ir pamatīgi pārsteigusi!

Ieva raksta: ”Mums atsūtīts fotoradara uzņēmums. Ne ar lupu, ne citām pieejamām ierīcēm ne automašīnas numuru, ne fiksēto ātrumu redzēt nevar. Tiek aizsūtīta ierakstītā vēstulē lūgums pēc kvalitatīva foto, uz ko tiek saņemta atbilde, ka tas ir maksas pakalpojums un maksā 18 eiro!”

Lai pārliecinātos, ka patiešām saņemtajā attēlā automašīnas numurzīme nav saredzama, lūdzām Ievai attēlu atsūtīt.

Ieva
Iestājas par vīra tiesībām

“Virs fotoradara foto mikroskopiskā drukā ir arī ātrums (fiksētais), ko nav iespējams atšifrēt par ar jebkādām palīgierīcēm. Ja būtu skaidri redzams a/m numurs, sods būtu nekavējoties samaksāts!”

Kāpēc radusies šāda situācija, “Bez Tabu” devās pie Valsts policijas satiksmes Drošības pārvaldes priekšnieka Normunda Krapša, kurš skaidroja, ka “patiesībā šajā gadījumā no mušas uzpūsts zilonis”. Protokola saņēmējs ir tiesīgs ierasties Valsts policijas satiksmes Drošības pārvaldē, lai apskatītu gan foto, gan video uzņēmumu klātienē bez maksas, kas bijis norādīts arī atbildes vēstulē. Taču gadījumā, ja ierašanās prasa papildu līdzekļus vai lielu laika patēriņu, ir iespēja sarunāt un šos uzņēmumus nosūtīt uz personai tuvāko iecirkni.

Normunds Krapsis
Valsts policijas satiksmes Drošības pārvaldes priekšnieks

Šo 18 eiro iespēju parasti izmanto personas, kuras vēlas iesniegt prasību tiesā, lai pievienotu lietai detalizētus dokumentus. Iepriekš nekad nav bijušas šādas problēmas, lai gan atzīstam, ka, protams, attēls varēja būt saskatāmāks, un tā ir mūsu kļūda. Tomēr vienmēr ir iespēja pazvanīt, lai noskaidrotu ērtāko veidu, kā pārliecināties, ka uzņēmumā ir pareizais automobilis.

Šis nav stāsts par to, ka nav atrasts īstais pārkāpējs, bet gan vienkārši par nesaskatāmu attēlu, jo tas tomēr ir izdrukāts uz papīra un, iespējams, zaudējis to kvalitāti, kas pieejama mums.

“Bez Tabu” aizkadrā bija iespēja pārliecināties, ka automašīnas numurs piefiksēts saskatāmi, taču datu drošības dēļ to nedrīkstam atainot sižetā.

Kā ierosinājumu citiem autovadītājiem, kas saskārušies ar līdzīgu situāciju – zvaniet uz Valsts policijas satiksmes Drošības pārvaldi vai arī atbildes vēstulē norādiet savu tālruņa numuru, kā ar jums sazināties policijai, lai nolemtu par ērtāko veidu, kā pārliecināties, ka fotoradara uzņemtajā attēlā ir tiešu jūsu spēkrats.