”Jūs esat debils?” Automašīnas izīrētājs nedēļām ilgi neatdod iemaksāto drošības naudu

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

17 komentāri

Negodprātīgs kravas automašīnas izīrētājs iekasē ievērojamu drošības naudu, ko klientam neatdod vēl vairākas nedēļas pēc tam, kad automašīna jau ir atdota atpakaļ.

Valteram radās nepieciešamība no savām lauku mājām Cēsu pusē pārvest dažādas mantas uz Jūrmalu. Lai to izdarītu, Valters internetā atrada kādu piedāvājumu mašīnu izīrēt. Ar automašīnas īpašnieku abas puses vienojās, ka Valters par automobiļa izmantošanu samaksās 40 eiro, kā arī 100 eiro drošības naudu. Tāpat tika noslēgts līgums vienā eksemplārā, ka palicis pie spēkrata īpašnieka Mareka B.

Automašīna atradās Rīgā, Valmieras un Bruņinieku ielas krustojumā esošā auto servisa teritorijā. Spēkrata īpašnieks norādījis, ka drošības naudu būs iespējams atgūt pēc vairākām dienām, jo viņš izbraukšot no galvaspilsētas. Tas Valteru apmierinājis, un viņi noslēguši darījumu.

Valters mantas pārvedis un kravas automašīnu novietojis iepriekš sarunātajā vietā. Arī atslēgas nolicis norādītajā vrakā. Kopš automašīnas nomas pagājušas jau divas nedēļas, taču drošības naudu Valters tā arī nav atguvis.

Valters
Nevar atgūt samaksāto drošības naudu

Es viņam piezvanīju. Viņš atbildēja, ka pašreiz nav Rīgā, esot 200 kilometrus no Rīgas. Kad būšot nepieciešamība kādam citam iznomāt busu, tad brauks uz Rīgu, noteikti man pazvanīs. Nu jau pagājušas vairākas nedēļas, taču naudu tā arī neesmu atguvis.

Valters “Bez Tabu” klātbūtnē vēlreiz zvana spēkrata iznomātājam Marekam B., kurš norāda, ka naudu var arī pārskaitīt. Kaut iznomātājam tiek nosūtīts bankas konts, nauda tā arī netiek pārskaitīta.

Par spēkrata iznomātāju Mareku B. internetā lasāmas dažas sūdzības. “Bez Tabu” sarunā ar viņu tikšanos, taču Mareks B. tā arī neierodas. Telefonintervijā Mareks ignorē jautājumus par neatdoto drošības naudu.

Mareks B.: Jums vairāk nav ko darīt?

Žurnālists: Kādēļ neatdodat naudu?

Mareks B.: Neesat apsitušies nedaudz?

Žurnālists: Varat atbildēt, kādēļ naudu neatdodat?

Mareks B.: Jūs varat atbildēt?

Žurnālists: Jā, varu. Neesmu apsities.

Mareks B.: Nu.

Žurnālists: Kad atdosiet klientam naudu?

Mareks B.: Kādam klientam?

Žurnālists: Tam, kurš pagājušajā svētdienā iznomāja busiņu!

Mareks B.: Kādu busiņu?

Žurnālists: Jums ir atmiņas zudumi?

Mareks B.: Jūs esat debils?

“Bez Tabu” zināms, ka Mareks automašīnas iznomāšanā iesaistījis arī blakus esošā servisa vadītāju ar palamu Zirgs. Kravas mašīnas tiek turētas servisa teritorijā, un Zirgs no klientiem reiz iekasējis arī Marekam paredzēto drošības naudu.

Latvijas Auto nomas asociācijas priekšsēdētājs Arnis Jaudzems uzsver, ka, nomājot automašīnu, obligāti jāslēdz līgums. Valters norāda, ka līgums bijis vienā eksemplārā un palicis pie automašīnas īpašnieka.

Arnis Jaudzems
Latvijas Auto nomas asociācijas priekšsēdētājs

Visdrošākā apmaksa ir ar bankas karti. Katrā gadījumā, ja arī iznomātājs darīs nepareizi, vienmēr var sūdzēties savai bankai. Banka var izvērtēt šo darījumu, ja tas ir nepamatots, vienmēr var atskaitīt atpakaļ. Kādreiz likās, ka vietējie iznomātāji, kuri strādā skaidrā naudā, būs lētāki, mazāks depozīts, taču šobrīd arī lielās, starptautiskās nomas pārgājušas uz mazākiem depozītiem vai vispār bez depozītiem. Un nav vairs tas vecais noteikums, ka ir tikai kredītkartes, var būt arī debetkartes.

Valters par notikušo vērsies arī Valsts policijā, taču saņēmis atteikumu ierosināt krimināllietu.