“Jā, varbūt es kādu apdraudu…” Mārupes dzīvojamajā zonā “nesas kā negudri”

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

4 komentāri

Mārupieši no Gerberas ielas apkaimes, kur transportlīdzekļu kustība pakļauta dzīvojamās zonas noteikumiem, ceļ trauksmi – ik dienu viņus apdraud steidzīgi šoferi, kuri krietni pārkāpj atļauto maksimālo ātrumu. Arī “Bez Tabu” Pierīgā darbdienas rītā novēro, ka teju neviens šoferis neievēro atļauto braukšanas ātrumu.

“Bez Tabu” redakcijā vērsies satraukts Gerberu ielas iedzīvotājs

Mārupes iedzīvotājs

Esam noguruši no pārmērīgā ātrumā braucošiem auto pa dzīvojamās zonas ielām. Te šoferi tā ”atvelk”, ka bail kāju spert uz Gerberu ielas! Šoferi domā – te taču nav luksoforu, nav fotoradaru, var braukt, kā grib, neskatoties uz to, ka jābrauc uz 20km/h! Dzīvojamai zonai ir jābūt drošai vietai bērniem! Te uz ielas drīkstu pat bumbu spēlēt, bet autobraucēji ne tikai pārsniedz ātrumu, bet arī taurē, apdzen, kulakus rāda, ja tu brauc ar 20km/h vai ej ar kājām, stumjot bērnu ratiņus ne pārāk tuvu ielas malai! Gerberu ielā satiksmes intensitāte (pīķa stundās 7.00-9.00 un vakarā 16.00-19.00) ir diezgan liela. Lūdzam ierasties attiecīgi šajos laikos. Esam rakstījuši arī Valsts Policijai, tai skaitā personīgi arī galvenajam ceļu policistam Normundam Krapša kungam, bet nereizi neesam redzējuši šeit kādu Policijas ekipāžu vai fotoradaru.

Gerberu ielas apkaimē “Bez Tabu” viesojas darbdienā pulksten 7.00 rītā. Raidījuma komanda novēro, ka rīta stundās šeit patiesi ir ļoti intensīva satiksme. Teju visi šoferi ignorē 20 km/h maksimālā braukšanas ātruma ierobežojumu. “Bez Tabu” izskaitļo, ka ātrums tiek pārsniegts uz pusi, cits pamanās braukt pat teju trīs reis reizes ātrāk, nekā te atļauts.

Kad raidījuma komanda steidzīgos šoferus pārsteidz nesagatavotus, iznākot no slēpņa un apstādinot spēkratus, autovadītāju atbildes pārsteidz: dažs piekrīt, ka apdraud, bet neko vainīgs nejūtas; cits stāsta, ka steidz vest bērnu uz bērnudārzu, tai pat laikā aizmirstot, ka ar ātro braukšanu apdraud gājējus, tai skaitā citus bērnus; vēl kāds šoferis pat nezina, cik ātri drīkst braukt dzīvojamā zonā.

Šoferis, kurš brauca aptuveni ar 50 km/h lielu ātrumu, teic: ”Zinu, ka atrodos dzīvojamajā zonā. Nu jā, es varu apdraudēt. Protams, vienmēr visus var apdraudēt.”

”Pārkāpu, zinu. Vienmēr tā nebraucu, meitiņu ”skrienu” vest uz bērnudārzu,” taisnojas šoferis.

”Zinu, kāds atļautais ātrums dzīvojamā zonā. Nepaskatījos [spidometrā], droši vien, ka pārkāpu,” teic cits šoferis.

“Bez Tabu” komanda pārbauda šoferu pacietību: Gerberu ielā pārvietojas ar 20 km/h lielu ātrumu, savukārt citi šoferi viens pēc otra salīdzinoši lielā ātrumā dzīvojamajā zonā apdzen žurnālistu vadīto automašīnu.

Par šoferu steigu sašutuši arī uzklausītie mārupieši no Gerberu ielas.

Leons
arī satrauks par šoferu uzvedību dzīvojamā zonā

Bērni var neaprēķināt un izskriet pēkšņi. Pie tādiem ātrumiem automašīnas uzreiz nenobremzēs. Tad vēl mēdz būt tā: drāžas ar 70 km/h un vēl runā pa telefonu.

Pavisam nesen “Bez Tabu” ziņoja par steidzīgiem šoferiem Jūrmalā, arī dzīvojamā zonā. Toreiz Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis informēja, ka konstatēto ātruma pārkāpumu skaits dzīvojamās zonās palielinās. Tāpat Krapsis teica, ka likumsargi iespēju robežās šoferu uzvedību šajās teritorijās kontrolē, tomēr nav iespējams policistu nolikt uz katras ielas, līdz ar to galvenais ceļu policists aicināja pašvaldības rūpēties par iedzīvotāju drošību, izveidojot drošu infrastruktūru. Krapsis arī kritizē pašvaldības, kuras, iekārtojot dzīvojamās zonas, izvieto vien ceļazīmes, kuras šoferi nereti ignorē, tāpēc iespējami daudzās teritorijās būtu nepieciešams izmantot piespiedu ātruma samazināšanas risinājumus.

“Bez Tabu” Mārupē novēro, ka te, dzīvojamajā zonā, Gerberu ielas nogrieznī, nav neviena ātrumvaļņa. Mārupes novada domnieki gan pagaidām nesteidzas ar drošas infrastruktūras ieviešanu Gerberu ielā.

Ilze Žunde
Mārupes novada domes pārstāve

Protams, ātrumvaļņi, ceļazīmes un citi risinājumi ir derīgi, bet tās ir papildu izmaksas. Tā ir jūsu pašu [mārupiešu] naudiņa. Cienīsim viens otru, pārvietosimies, ievērojot ceļu satiksmes noteikumus. Esam saņēmuši signālus [no Gerberu ielas], bet šobrīd nav pieņemti nekādi lēmumi attiecībā uz kaut kādām izbūvēm un izmaiņām konkrētajā ielā. Tiek ievērotas prioritātes, tiek skatīts, kuras ir bīstamākās vietas, mazāk bīstamas vietas. Tiek vērtēts katrs iesniegums. Uz katru iesniegumu uzreiz nereaģē. Tiek vērtēts, kur šo naudiņu novirzām.

Valsts policijā informē, ka notiekošo Gerberu ielā neatstās bez ievērības.