“Ja ielūzīs, pat Tēvreize neglābs!” Daugavas ledus pie Līvāniem – “lielceļš” automašīnām

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

5 komentāri

Spītējot Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) ekspertu brīdinājumam, ka atrasties uz ūdenstilpju ledus ir bīstami, Līvānos Daugavas ledus pārtapis par ceļu, pa kuru ziemā iedzīvotāji brauc ar automašīnām. Pašvaldība neliek šķēršļus šai riskantajai nodarbei.

Februāra sākumā ”Bez Tabu” viesojas Daugavas krastā pie Līvāniem, kur novēro, ka pretējā upes krastā dzīvojošie šķērso upi ar automašīnām. Salīdzinoši īsā laika posmā likteņupi šķērso daudz spēkratu.

Riskē, jo tā ērtāk un izdevīgāk

Vasarā iedzīvotājus un viņu automašīnas pāri Daugavai pārceļ pārcēlājs, taču ziemā tas nedarbojas. Tomēr Dignājas pagasta iedzīvotājiem nokļūšana otrā krastā ir aktuāla visu gadu, tāpēc riskē, norādot, ka ”brauc uz civilizāciju”: brauc uz veikaliem, darbu, dodas pie ārstiem. Ledu kā ceļu izmanto, jo tuvākais tilts teju 30 kilometru attālumā – Jēkabpilī – esot pārāk tālu, turklāt ceļš līdz tam neesot no labākajiem.

Bezbailīgs šoferis

Kas šeit dzīvo, tie jau zina, kāds ir tas ledus. Es te jau no bērnības dzīvoju. Man Daugavas otrā krastā vectēva mājas. Visu laiku ir staigāts un braukāts. Nav bail. Zinām, kad var un kad nevar.

”Bez Tabu” filmēšanas komanda veic urbumu Daugavas ledū un pārliecinās, ka konkrētajā vietā ledus patiesi ir biezs – aptuveni 30 centimetru. Tomēr, kā ”Bez Tabu” norāda VUGD un vietējie iedzīvotāji, upē ir straume, tāpēc arī ledus biezums dažādās vietās var svārstīties.

Arī tie, kuri pārbraukuši pāri upei, apzinās risku.

Laimonis un Gunita
izvērtē risku

Tas sals nav bijis tik ilgstošs. Ledus it kā 20, 30 centimetru, visās vietās nav vienāds. Mēs šogad pirmo reizi šeit braucam. Kad saprotam, ka bīstami, mēs neriskējam. Ja lūzīs, tad pat Tēvreize nepalīdzēs. Ir jau krituši iekšā gudrinieki pie paša krasta. Ir jāsaprot, kad vairs nevar braukt uz ledus.

Arī iedzīvotājs Vitālijs uzskata, – “jābūt uzmanīgam, nevajag līst kur nevajag, te ir straume, tālāk vispār nav aizsalis.”

Zemledus makšķernieks Jānis, sastapts bļitkojam netālu no krasta, norāda, ka viņam esot baisi skatīties, kā citi brauc pa ledu, lai gan pats to ir darījis. Viņš atminas, ka pirms vairākiem gadiem palīdzējis izvilkt ielūzušu automašīnu.

Pašvaldība nebrīdina par bīstamību, glābēji kritiski par improvizēto ceļu

”Bez Tabu” komanda upes krastos nemana nevienu brīdinošu zīmi, kas varētu likt aizdomāties par bīstamību uz ledus.

Līvānu novada domes amatpersonas uzskata, ka zīmes neatturēs iedzīvotājus no upes šķērsošanas ar auto. Domnieki izprot iedzīvotāju nepieciešamību šķērsot Daugavu.
Aija Usāne
Līvānu novada domes izpilddirektora vietniece

Jā, brīdinājuma zīmju varbūt nav. Mēs dažkārt neiedomājamies par tiem riskiem, bet tāda ir tā dzīves situācija. Apstākļi tajā krastā iedzīvotājiem spiež pārvietoties šādi. Pats cilvēks izvērtē bīstamību un izdara izvēli [braukt vai nebraukt uz ledus]. Ja būtu šī zīme, jūs domājat, ka nebrauktu? Es arī braucu pāri.

Tāpat domē stāsta, ka brīdināšana notiekot plašsaziņas līdzekļos, kad upes ledus kļūst nedrošāks.

VUGD ļoti kritiski vērtē braukšanu pa Daugavas ledu, uzskata šādu nodarbi par bīstamu, uzsverot, ka upe ar savu straumi un nevienmērīgo ledus biezumu var sagādāt ļoti nepatīkamus pārsteigumus.

Tāpat VUGD uzskata, ka pašvaldībai būtu vismaz preventīvi jābrīdina cilvēkus par bīstamību. Kā labo piemēru glābēji piesauc pašvaldības, kuras noteikušas vispārēju vai daļēju aizliegumu atrasties uz ūdenstilpju ledus.