Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

10 komentāri

Latvijā cilvēkiem, kuriem ir piešķirta invaliditāte, ir paredzēti dažādi atvieglojumi. Gan nodokļos, gan, ja nepieciešams, dažādu tehnisku līdzekļu iegādei. Pirmās un otrās grupas invalīdiem ar likumu ir paredzēta arī bezmaksas sabiedriskā transporta izmantošana visā valstī. Šādu pat atvieglojumu vēlas arī trešās grupas invalīdi, par ko nu portālā manabalss.lv sākta parakstu vākšana.

Tā būtu laba papildus motivācija daudziem trešās grupas invalīdiem iespējams meklēt labāku darbu, ko šobrīd daudzi nedara jo nav spējīgi apmaksāt transporta izdevumus. Jo sevišķi, ja darbs tiek piedāvāts citā pilsētā. Tas ir viens no pamatojumiem, kamdēļ aizsākta balsu vākšana ar cerību, ka izdosies savākt nepieciešamos desmit tūkstošus un tad šī iniciatīva tiks iesniegta izskatīšanai Saeimā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti
Raimonds
Iniciatīvas autors

Latvijā gandrīz 62 000 cilvēku ir trešās grupas invaliditāte. Tas ir pietiekami liels skaits un es uzskatu, ka viņi būtu nedaudz vairāk jāatbalsta. No vienas puses – viņi ir vis veselākie un viņiem nav tik izteiktas problēmas, kā citu grupu invalīdiem, bet no otras – Valsts atbalsts viņiem ir vismazākais.

Šobrīd trešās grupas invalīdi sabiedrisko transportu bar brīvu var izmantot Rīgā un Jūrmalā. Šāda lēmuma pieņemšana ir katras pašvaldības ziņā. Puisim pašam ir trešā invaliditātes grupa. Iniciatīvu atbalsta ari Latvijas nedzirdīgo savienība.

Viņu arguments ir, ka daudziem trešās grupas invalīdiem, jo sevišķi no lauku rajoniem, tas dotu iespēju iziet no mājas. Savienības prezidents Edgars Vorslovs stāsta, ka skaudrā patiesība ir tāda, ka invaliditātes pensijas ir mazas, cilvēki, jo sevišķi no lauku rajoniem, nevar atļauties naudu tērēt braukšanai. Attiecīgi daudzi vienkārši ir spiesti sēdēt mājas.

Sarunas ar Labklājības ministriju par šo tēmu jau bijušas, bet beigušas bez rezultāta. Vienīgā atbilde – nav naudas, lai pārvadātājiem kompensētu izdevumus par bez maksas pārvadātajiem cilvēkiem. Uz ierosināto iniciatīvu ministrijā raugās piesardzīgi.

 

Dace Kampenusa
Labklājības ministrijas pārstāve

Mūsuprāt atbalsta sistēma cilvēkiem ar invaliditāti nākotnē būtu jāpārstrukturē tā, nevis tiek sniegts automātisks atbalsts, kurš piesaistīts konkrētai grupai, bet gan jāvērtē katra cilvēka nepieciešamības.

Labklājības ministrijā dzirdam, ka invalīdiem ir daudz un dažādi atvieglojumi. Piemēram nav jāmaksā par makšķernieku kartēm, atlaides auto tehniskajās apskatēs. No visiem trešās grupas invalīdiem šobrīd strādā aptuveni 40%. Priekšlikumam, ka vismaz šī daļa varētu bez maksas braukt ar sabiedrisko transportu, ministrija nepiekrīt.

Šobrīd vienīgā cerība ir, ka portālā tiks savākts nepieciešamais balsu skaits. Uz doto brīdi nobalsojuši ir 1600.

Foto

TOP komentāri

 • Nelaimīgs
  +2 +2 0

  Nelaimīgs

  Esmu 3. grupas invalīds ar 4. pakāpes vājdzirdību, 29 gadi un bez bērniem. Pašreiz aktīvi meklēju darbu Rīgā jau ļoti ilgu laiku, taču problēma ir tā, ka dzīvoju provincē un man brauciens uz pilsētu izmaksā 20 eiro ieskaitot ēšanu un transportu abos virzienos. Bieži nesekmīgu interviju rezultātā palieku joprojām bezdarbniekos, sēžu pie vecākiem un gaidu nākamo mēnesi, kad varēšu atkal izkustēties un meklēt darbu tālāk. Jauniem braucieniem vienkārši nav naudas. Ja būtu iespēja tikt vaļā no transporta izdevumiem kā tas ir 1. un 2. grupai domāju man būtu daudz vairāk iespēju sākt vienreiz strādāt... Bet Labklājības Ministrijai pārstāvei izskatās, ka tas nerūp, jo mums jau ir "labi" tāpat.
 • 1. grupas invaliditāte
  +2 +2 0

  1. grupas invaliditāte

  Protams, ka vajag atbalstu, tikai nepiekrītu, ka atbalsts ir vismazākais, piemēram es nekur nevaru nemaz izbraukt, jo man vajag palīgus, man tādu nav, par tiem pabalstiem kurus LV saņemu - varu noalgot asistentu uz 1 dienu.
  Tā nu tādi kā es vispār nekur nebrauc un izdzīvot palīdz radinieki (veikt pamat vajadzības). Tad nu kuram ir sliktāk? Bet nu ja Latvijā taisās tērēt LV svētkiem tādas summas un citur tā izniekot naudu, tad vajadzētu vispirms nodrošināt normāli dzīvi tiem kuriem nav tā paveicies, ne (ar normālu dzīvi es domāju lai varētu vismaz izdzīvot bez radinieku palīdzības) ?
 • Roko

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl