“Iekāpa kā savā automašīnā un aizbrauca!” Ārkārtas stāvokļa laikā Rīgā uzdarbojas autozagļi

Dārta Rasa Ozola

Autors: Dārta Rasa Ozola

7 komentāri

Vīrusa Covid-19 izplatības laikā kriminālā pasaule nesnauž – rīdziniekam Oskaram no slēgtas daudzdzīvokļu nama teritorijas nozog ģimenes automašīnu vien dažu minūšu laikā.

“Bez Tabu” skatītājs Oskars Grāvītis ar savu “Audi A4” markas auto braucis reti, tāpēc īpaši parūpējies, lai tas atrastos drošā vietā – slēgtā piemājas autostāvvietā. Viņš papūlējies, lai gadījumā, ja kāds garnadzis būtu noskatījis viņa spēkratu, tam nāktos pamatīgi pasvīst, lai to nozagtu.

Oskars Grāvītis
Kļuvis par autozagļu upuri

“Speciāls mehāniskais bloķētājs uzlikts, slēgtai teritorijai vārti uzlikti ar visu imobelaizeru, signalizāciju, tā kā pienākas, bet laikam bija noskatīta, atbrauca, iekāpa kā savā automašīnā un aizbrauca. Mašīna apstājās pirms vārtiem, viņš paņēma ar roku, vienkārši ar fizisku spēku atlauza vaļā. Motora kronšteins neizturēja.”

Bezbailīgos zagļus iemūžinājušas daudzdzīvokļu nama novērošanas kameras, to ieraksti nodoti policijai. Likumsargi vēlējušies izsekot automašīnai pa pēdām, tāpēc vērsušies pie kaimiņiem cerībā, ka arī viņu kameras fiksējušas abu steidzīgo vīriešu bēgšanu. Līdzcilvēki atteikušies palīdzēt, tāpēc policisti aicinājuši pašu cietušo doties pie ielas iedzīvotājiem, cerot, ka viņam izdosies pārliecināt par pretējo. Oskars gan uzskata, ka jārok dziļāk, proti, jāpārskata tuvākais krustojums un, ja nepieciešams, visas pilsētas novērošanas kameru ieraksti. Viņaprāt, uziet likumpārkāpēju pēdas nevajadzētu būt grūti, jo plkst. 2.50 naktī, kad viņi paviesojušies Oskara mājas pagalmā, ielās esot maz automašīnu.

Valsts policijā skaidro, ka pārbaudīt teju visu Rīgas novērošanas kameru ierakstus esot kā meklēt adatu siena kaudzē, kā arī to apgrūtinot resursu trūkums. Valsts policijas pārstāve Svetlana Meļņikova apstiprina, ka par Oskara automašīnas zādzību šobrīd uzsākts kriminālprocess – lietai pievienoti video materiāli no notikuma vietas, notiekot izmeklēšana.

Svetlana Meļņikova
Valsts policijas pārstāve

Kriminālprocesa likumā ir 190. pants, kurš paredz, dod mums tiesības pieprasīt informāciju, tai skaitā video ierakstus, varam arī izņemt, ja šis ieraksts mums nepieciešams. Procesuālā kārtība ir, un mēs varam izmantot plaši šīs iespējas. Ja tas būs nepieciešams, mēs izdarīsim visu, kas mūsu spēkos.

Oskars nolēmis meklēšanu neatstāt tikai policistu ziņā un rīkoties arī pats. Viņš ievietojis paziņojumu par nozagtu auto sociālajos medijos. Par pārsteigumu drīz vien atskanējis zvans – kāds vīrietis solījis to atdot apmaiņā pret 3000 eiro. Uz lūgumu atsūtīt pierādījumus, lai pārliecinātos, ka automašīna tiešām atrodas pie zvanītāja, Oskars saņēmis fotogrāfijas no “ss.lv” sludinājumu portāla, kurā pirms laika pats ievietojis aicinājumu iegādāties viņa spēkratu. Arī mēs cenšamies sazināties ar krāpnieku, taču tas mums neizdodas. Visticamāk, lai neradītu iespēju sadzīt pēdas, viņš izmantojis priekšapmaksas karti, kura uzreiz pēc zvana Oskaram izmesta atkritumos.

Par šādiem un līdzīgiem gadījumiem Latvijas Apdrošinātāju asociācijā dzirdēts ne reizi vien, un tieši ārkārtas stāvokļa laiks esot kā medusmaize likumpārkāpējiem. Asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins novērojis, ka parasti izjauktā vai veselā veidā atrodot mazāk par pusi nozagto auto. Visvairāk zagļiem interesējot tieši “Audi”, “BMW” un “Volvo” markas automašīnas. Ja kādreiz tās lielākoties aizdzītas austrumu virzienā, uzietas Krievijas dienvidos vai Vidusāzijas republikās, tad pēdējā laikā šī tendence esot mainījusies – nereti Latvijā zagtos spēkratus atrodot arī Spānijā un Zviedrijā. J. Abāšins stāsta, ka Oskars izdarījis visu iespējamo, lai pasargātu savu ģimenes automobili no zagļiem. Atlicis tikai novietot to vēl drošākā vietā, piemēram, garāžā, aizslēgt to ar vairākām atlēgām, taču paša sirdsmieram – transportlīdzekli apdrošināt.