Iedzīvotāji neizpratnē par prasīto stāvvietas maksu Likteņdārzā, kas izbūvēta tieši par iedzīvotāju ziedojumiem

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

65 komentāri

Jau vairākus gadus Koknesē veido Latvijas Likteņdārzu. Par iedzīvotāju ziedojumiem labiekārtota teritorija – izveidoti vairāki apskates objekti, tostarp izbūvēta autostāvvieta. Taču iedzīvotāji ir neizpratnē, kāpēc autostāvvieta ir maksas pakalpojums, ja reiz tā tapusi tieši par cilvēku atstātajiem ziedojumiem. 

Koknesietei Rasmai Likteņdārzs asociējas ar tuva cilvēka zaudējumu. Ziemassvētku kaujā dzīvību zaudējis kundzes tēvs. Tāpēc izveidoto vietu uztver kā piemiņas un atceres vietu, kur vēlas klusi aiziet, nolikt svecīti un noskaitīt lūgšanu. Nevis to darīt par maksu, jo automašīna kaut kur ir jānoliek.

Piekrīt Kokneses iedzīvotāja Džeta, kura uzskata, ka atbildīgajiem par Likteņdārzu būtu atkārtoti jāizvērtē jautājums par maksas pieprasīšanu, iebraucot teritorijā.

Blakus 180 tūkstošu eiro vērtajam stāvlaukumam novietota izkārtne, uz kuras redzams, ka automašīnas atstāšana teritorijā ir maksas pakalpojums. Vieglā auto novietošana izmaksā divus eiro, bet, piemēram, autobusam ar tūristiem septiņus eiro.

Dienā, kad “Bez Tabu” viesojas Likteņdārzā, automašīnu nav daudz. Ieradies autobuss ar pirmsskolas vecuma ceļotājiem. Tā šoferis Aigars uzskata, ka cena nav pārlieku dārga: “Ja septiņus eiro izdala uz pasažieru skaitu, nekas daudz jau nesanāk,” domās dalās autobusa šoferis.

Tāpat Rita, kura ieradusies pastaigāties pa Likteņdārzu, uzskata, ka samaksas prasīšana ir tikai normāls solis: “Tā ir stāvvieta, kas ir labiekārtota, iekārtota. Ir tikai normāli, ka par to ir jāmaksā.”

Pagriežoties uz ceļu, kas ved uz Likteņdārzu, priekšā redzamas ceļazīmes, kas liecina, ka stāvēt un apstāties ceļa malā aizliegts. Tuvākā vieta, kur spēkratu atļauts atstāt bez maksas, atrodas pusotra kilometra attālumā.

Likteņdārza administratīvā direktore Linda Galino skaidro, ka iedzīvotāju sašutums par naudas iekasēšanu neesot jaunums – ir saskārusies ar apmeklētāju jautājumiem par to, kāpēc ir jāmaksā. Taču skaidro, ka parasti cilvēku attieksme mainās, kad apstākļi ir paskaidroti.

Linda Galino
Likteņdārza administratīvā direktore

“Tā attieksme mainās, kad mēs cilvēkiem pastāstām, ka Likteņdārzs top tikai par cilvēku ziedojumiem. Mums nav atsevišķa finansējuma no valsts vai kādas pašvaldības.”

Tāpat informē, ka uz Likteņdārzu iespējams atnākt pa dabas taku, kas esot netālu. Tomēr Kokneses iedzīvotāja Džeta, kura ir māmiņa diviem bērniem, kategoriski noliedz, ka tas būtu vienkārši izdarāms.

Ja ceļš līdz Likteņdārzam pa dabas taku ir sarežģīts, pārstāve Linda Galino informē par iespēju tikt pie kartēm, kas sniedz iespēju teritoriju apmeklēt bez maksas.

“Mēs aicinām vietējos ļaudis piedalīties Lielajā talkā, kas parasti notiek pavasarī, aprīlī. Nākot talkā, palīdzot mums, mēs izsniedzam talkas dalībniekiem gada karti. Šī karte dod tiesības apmeklēt Likteņdārzu neierobežotu skaitu reižu,” informē Linda.

Arī Kokneses pašvaldības priekšsēdētājs aicina cilvēkus pret prasīto samaksu izturēties ar sapratni, domājot ne tikai par Likteņdārza turpmāko labiekārtošanu, bet arī algām, kuras darbiniekiem ir jāizmaksā.

Tuvākajā laikā nav plānots samaksu par autostāvvietu atcelt.

Foto

65 komentāri