Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

70 komentāri

Dobeles novadā ar savu ”Mercedes” automašīnu, iebraucot grāvī, apmetot kūleni un piezemējoties uz jumta, avarē Valsts policijas ceļu policists. Aculiecinieki, kuri redzējuši viņa uzvedību pirms un pēc avārijas, ziņo, ka amatpersona bijusi alkohola reibumā. Pēc tam, kad notikumā vietā ierodas avarējušā tēvs, kurš arī ir Valsts policijas amatpersona, ceļu policijas ekipāža no Dobeles neveic alkohola pārbaudi šoferim un nereģistrē avāriju.

24. marta agrā rītā, pēc pulksten 5.00, Dobeles novadā, netālu no Miltiņiem, iebraucot grāvī, pie sava ”Mercedes” stūres avarēja Valsts policijas ceļu policijas specrotas likumsargs Gatis Skrūzmanis. Aculiecinieks, kurš vēlas palikt anonīms, ziņo, ka likumsargs naktī no piektdienas uz sestdienu (pirms avārijas) izklaidējies Jelgavas naktsklubos.

”Tas notika agrā sestdienas, 24. februāra, rītā, pēc tam, kad naktī no piektdienas uz sestdienu Jelgavas naktsklubos dzēra ceļu policijas specrotas policists Gatis Skrūzmanis. Pēc tam uzreiz viņš sēdās pie ”Mercedes” stūres. Būdams alkohola reibumā, izraisīja avāriju un centās slēpt savu izdarīto noziegumu, viņam palīdzēja citi policisti, lai netiktu fiksēts alkohola reibums un Skrūzmanis netiktu sodīts,” stāsta persona.

Aculiecinieki ziņo par neadekvātu uzvedību pirms avārijas un iespaidiem pēc tās

”Bez Tabu” izdodas sazināties ar citu personu, kura esot bijusi aculieciniece manierei, kādā konkrētā ”Mercedes” šoferis braucis ap pulksten 5.00. Apdzīvotā vietā, kur atļautais braukšanas ātrums ir 50 km/h, šoferis esot braucis labi, ja ar 20 km/h un pie stūres esot uzvedies neadekvāti.

”Šķibē viņš mani gandrīz nokantēja no ceļa. Viņš gandrīz bija apstājies, es viņu gribēju apdzīt, ieslēdzu pagrieziena rādītāju. Nezinu, kāpēc viņš parāva stūri uz manu pusi, varbūt bija piedzēries. Es sāku bremzēt, tad viņš apstājās. Bet jā, viņš mani centās tā kā taranēt,” stāsta aculiecinieks.

Nedaudz vēlāk ”Mercedes” avarēja grāvī, apmetot kūleni un piezemējoties uz jumta. Žurnālistam izdodas sazināties arī ar vairākiem aculieciniekiem, kuri piestāja ceļa malā, lai palīdzētu avarējušajam.

”Es biju un manas paziņas. Mēs no Rīgas braucām. Izvilkām viņu [šoferi] ārā [no automašīnas]. Palīdzējām izrāpties ārā. Diezgan ”sutā” viņš bija. Alkohola reibumā šādi braukt… Man pašam ir divi mazi bērni. Nedod Dievs, šitāds pretī izbrauks. Tur būtu letālas sekas. Viņš teica, ka viņam brauc radinieks pakaļ no Jelgavas,” ziņo aculiecinieks.

”Viņš bija galīgi piedzēries. To varēja noprast gan pēc elpas, gan pēc tā, ka kājās nestāvēja. Mēs vilkām viņu ārā, kad viņš pats [policists Gatis Skrūzmanis] teica, ka tēvs tūlīt atbrauks. Pēc laiciņa piebrauca policijas buss, mūs dzina prom. To čalīti [šoferi] ielika policijas busā. Tā es arī sapratu. Viņš vēl teica: ”O, re kur tētis atbrauca”. Pūst mēs, protams, nevarējām viņam likt, bet to varēja redzēt, ka viņš ir alkohola reibumā,” ziņo cits aculiecinieks.

Tēvs policists, iespējams, glābj dēlu policistu. Citi likumsargi labvēlīgi

Notikuma vietā piestāja Dobeles pašvaldības policijas automašīna, kura, kā stāsta aculiecinieki, izdzenāja ”liekās acis”. Dobeles kārtībsargi raidījumam skaidro, ka piestājuši, nejauši braucot garām. Kāpēc aiztriekuši aculieciniekus, kuru liecības varētu noderēt Valsts policijas darbiniekiem, nekomentē.

Tāpat zināms, ka notikuma vietā ieradās arī avarējušā policista Gata Skrūzmaņa tēvs Andris Skrūzmanis, kurš ir Valsts policijas Jelgavas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas likumsargs. Aculiecinieki, pēc tam, kad viņiem likts pamest notikuma vietu, braucot prom, sazinājušies ar 112, lai piesaistītu Valsts policiju, kas, kā paši uzskatījuši, neļautu izsprukt sveikā iespējamajam dzērājšoferim.

”Bez Tabu” zināms, ka 112 zvanu centrā aculieciniekus savienoja ar Valsts policijas Dobeles iecirkni. Lai gan ceļu policijas ekipāža ieradās notikuma vietā, ”Bez Tabu” zināms, ka avārija nav reģistrēta un kolēģim policistam nav veiktas alkohola pārbaudes.

Saruna ar Dobeles ceļu policistu priekšnieku Jāni Retko

Kāpēc ceļu satiksmes negadījumu policisti nereģistrēja? Kāpēc neveica alkohola pārbaudes? Vai policisti piesedza ”savējo”, kad notikuma vietā bija avarējušais kolēģis un viņa tēvs, arī policists? Šos jautājumus ”Bez Tabu” uzdod Dobeles iecirkņa vecākajam inspektoram, iecirkņa ceļu policistu tiešajam priekšniekam Jānim Retko, kuru pašu ”Bez Tabu” nesen pieķēra pārkāpjam likumu. Turpinājumā žurnālista un J. Retko sarunas fragments:

· Policists J. Retko: Atkal filmēs, ja? Kā man neiet. [..] Ceļu satiksmes noteikumos ir punkts, kas nosaka, ka, ja ceļu satiksmes negadījumā iesaistīts tikai viens transportlīdzeklis, nav cietuši cilvēki vai nav nodarīti bojājumi trešās personas mantai, transportlīdzekļa vadītājs drīkst atstāt negadījuma vietu, neziņot policijai par negadījumu. Tas arī laikam bija tāds gadījums, kāpēc inspektors neformēja.

· Žurnālists: Bet viņš bija notikuma vietā, kopā ar tēvu. Kā policistiem bija jārīkojas?

· Policists J. Retko: Mašīna ir viņa, zaudējumi nav nodarīti, cietušo nav. Tīri juridiski nebija pamata formēt negadījumu. Turklāt pats cilvēks to nevēlējās.

· Žurnālists: Bet policistiem pārbaudot šofera identitāti, neatklājas, kur viņš strādā? Viņš pats un tēvs, kurš turpat bija, nestādījās priekšā kā policisti? Ja nē, vai viņiem tas nav jāziņo obligāti pēc avārijām, jāpūš [alkometrā]?

· Policists J. Retko: Principā ir tāda iekšējā kārtība [policijā]. Viņš [ceļu policists, kurš ieradās notikuma vietā] stāsta, ka viņš nezināja, ka avarējis policijas darbinieks. Ja apliecību nerāda, uz sejas nav rakstīts, ka viņš ir policijas darbinieks.

· Žurnālists: Jūs būtu licis viņam pūst alkometrā?

· Policists J. Retko: Ja būtu manāmā alkohola reibumā, bet, ja nav vizuālu pazīmju un smakas, man nav tiesību veikt alkohola pārbaudi. Tas būtu goda un cieņas aizskārums, viņš varētu pateikt: ”Kāpēc mani uzskata par dzērāju?”

Par šo gadījumu interesējusies arī Valsts policijas Zemgales reģiona pārvalde. Paskaidrojumos ceļu policijas ekipāžas pārstāvji, kuri nenoformēja avāriju un neveica alkohola pārbaudes, skaidro, ka kolēģim G. Skrūzmanim ļauts turpināt ceļu arī tāpēc, ka automašīna, kas apvēlās uz jumta, bija braucamā stāvoklī.

”Bez Tabu” uziet sludinājumu internetā, kurā tiek tirgots konkrētā auto vraks. Fotoattēlos redzams, ka avārijas rezultātā spēkratam nolauzta riteņu ass, pilnībā sadauzīta priekšdaļa. Turklāt sludinājuma autors min, ka motors nav iedarbināms.

Uzrādot automašīnas fotoattēlus pēc avārijas un taujājot, vai padotie nav melojuši savos paskaidrojumos, J. Retko atbild: ”Pēc bildēm neizskatās, ka būtu braucama. Grūti spriest. Te var filozofēt ilgi un dikti.”

”Bez Tabu” arī izdodas atrast vietu Jelgavā, kur pēc avārijas transportēts un iemūžināts ”Mercedes” sludinājuma vajadzībām. Šodien spēkrata tur vairs nav. Sākotnēji spēkrata pārdevējs un policista G. Skrūzmaņa draugs vienā personā piekrīt satikties ar ”Bez Tabu”, tomēr vēlāk pārdomā, uz zvaniem vairs neatbild.

Policista tēvs policists: “Kā es varu ietekmēt citu darbinieku? Kas es kaut kāds Dievs esmu?”

Raidījumam izdodas klātienē uzrunāt arī avarējušā policista tēvu Andri Skrūzmani, kurš ieradās notikuma vietā. Viņš noliedz, ka ietekmējis kolēģus no Dobeles, lai tie nesauktu pie atbildības dēlu.

”Vai es palīdzēju izmukt no nepatikšanām? Lai Dievs nogrābstās! Protams, ka nē. Es pats esmu [policijas] darbinieks, es saprotu, ar ko tas draud. Man grūti komentēt kolēģu darbu, es nebiju pilnvarots likt viņiem veikt alkohola pārbaudi. Man izskatījās, ka puika ir skaidrā. Kā es varu ietekmēt citu darbinieku? Kas es kaut kāds Dievs esmu?” teic avarējušā tēvs, Jelgavas iecirkņa kriminālpolicists Andris Skrūzmanis.

Raidījums sazinās arī ar avarējušo likumsargu Gati Skrūzmani. Viņš atsakās stāties kameras priekšā, bet telefonsarunā apstiprina, ka naktī no piektdienas uz sestdienu bijis izklaidēties Jelgavas iestādēs, tomēr tur neesot lietojis alkoholu, jo apzinājies, ka agri jābrauc. Stāsta, ka ļoti pārdzīvo par automašīnu, ko bija iegādājies vien piecas dienas pirms avārijas. Tāpat G. Skrūzmanis piebilst, ka satraukums par notikušo pēc avārijas, iespējams, licis citiem padomāt, ka viņš bija alkohola reibumā. Noliedz, ka centies ietekmēt Dobeles kolēģu darbu.

Taujāts, vai atceras, kā pārvietojās satiksmē pirms avārijas, par ko raidījumam stāstīja aculiecinieks, G. Skrūzmanis saka, ka neatceras un apšauba, ka braucis agresīvā manierē.

Iespējamos likumsargu pārkāpumus nu uzsācis izmeklēt Valsts policijas Iekšējās kontroles birojs.

Foto

TOP komentāri

 • Mārtiņš Līcis
  +51 +51 0

  Mārtiņš Līcis

  Un kapēc uz ceļiem rīko goda un cieņas aizskaršanas reidus?
 • Andrejs
  +31 +30 -1

  Andrejs

  tada darbinieki ka Retko dobeles policija strādājāt tur nekadu kartiba nebus sen viņu vajag izmest ara no policijas .Kauns pa Dobeles policijas.
 • Antra
  +31 +27 -4

  Antra

  Man, pēc negadījuma ar divriteni, nokļūstot slimnīcā, palātā ieradās policists, lika pūst "trubiņā". Kāpēc ir izņēmumi?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl