CSDD neļauj apskati iziet ar automašīnu, kur lukturī ir LED spuldzīte

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

291 komentārs

Jānis jau trešo gadu ir īpašnieks “Volkswagen” spēkratam. Šogad tehniskās apskates stacijā autovadītājam bija aizķeršanās. Tehniskās apskates laikā Jānim aizrādīts par LED lampiņām, kas ievietotas atpakaļgaitas lukturos.

Autovadītājs saņēmis aizrādījumu, ka spuldzes ir neatbilstošas. Viņam dotas 30 minūtes, lai tās nomainītu, pretējā gadījumā netiktu piešķirta atļauja piedalīties ceļu satiksmē. Jānis to arī izdarījis, taču, uzreiz pēc apskates, ieskrūvējis atpakaļ LED lampiņas. Autovadītājs rāda dokumentus, ka pirms gada šo pašu braucamo apskatījis tas pats speciālists, taču pērn nekādi aizrādījumi par lampiņām nav bijuši.

Ieskrūvētās LED lampiņas izdodas arī skaņas signālu, tādējādi, braucot atpakaļgaitā, tiek brīdināti citi satiksmes dalībnieki un gājēji. Jānis norāda, ka tas ir viens no plusiem.

Jānis
Neizpratnē par CSDD rīcību

Es visu laiku apskates gāju Rīgā. Ogrē biju šogad un pagājušogad. Ogrē neviens no manām paziņām nebrauc uz tehnisko apskati. Šīm lampiņām spilgtums ir pilnīgi identisks. Šī gaisma ir ekonomiskāka, tagad arī visās pilsētās, uz šosejas kvēlspuldzes maina pret LED gaismām. Tad sanāk, ka arī uz šosejas ir jāmaina atpakaļ.

Viņš lūdzis pasaukt arī maiņas vecāko, taču arī šis darbinieks Jānim neesot spējis paskaidrot, kas ir pārkāpts.

Ceļu satiksmes un drošības direkcijā “Bez Tabu” norāda, ka pārbaudītājs rīkojies atbilstoši.

Mārtiņš Mālmeisters
CSDD pārstāvis

Ja lukturim ir paredzēta kvēlspuldze, tad attiecīgajam lukturim nepieciešama tikai un vienīgi kvēlspuldze. Protams, LED tehnoloģijas ir labas tehnoloģijas, taču to nedrīkst likt kvēlspuldzes vietā, tas neatbilst normatīvajiem aktiem. Auto ražotājs ir noteicis standartu, kas nepieciešams attiecīgajā lukturī, šis standarts ir sertificēts. Vadoties pēc normatīvajiem aktiem, pieņemam lēmumu, ka attiecīgā lampiņa neder attiecīgajā lukturī.

Satiksmes drošības eksperts Oskars Irbītis norāda, ka arī vecākas paaudzes lukturus ir iespējams aprīkot ar LED spuldzītēm, taču tur īpaša uzmanība jāpievērš ražotāju norādījumiem.

Oskars Irbītis
satiksmes drošības eksperts

Tas tomēr ir satiksmes drošības jautājums, arī citās valstīs tam rūpīgi seko līdzi. Ja tās ir Ķīnā ražotas gaismiņas, tās pārsvarā ir nepārbaudītas, netestētas diodes. Ja lukturis ir paredzēts lietošanai ar kvēlspuldzēm, ir veikti īpaši aprēķini, kur atrodas kvēldiegs, visi reflektori sarēķināti tieši uz šo spuldzīti. Ja izmanto netestētas spuldzītes, veidojas nepareizi staru kūļi. Gaisma var neatstaroties uz aizmugurē esošo automašīnu, bet var novirzīties, piemēram, sānis.

CSDD regulāri organizē pārbaudes ārpus tehnisko staciju telpām. Pērn pārbaudīti 7 tūkstoši spēkratu, šogad jau 10 tūkstoši. Kaut atsevišķi nav izdalīti pārkāpumi par neatbilstošām spuldzēm, zināms, ka tie ir daži gadījumi gadā.

291 komentārs