Bijušais auto turētājs šokā – no viņa piedzen zaudējumu atmaksu 1700 eiro par avāriju, ko izraisījis autovadītājs Vācijā 

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

3 komentāri

Smiltenes puses iedzīvotājs Andrejs jūtas bez vainas vainīgs. Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas birojam, kurš pieprasa no vīrieša gandrīz 1700 eiro. Pat ar jurista palīdzību nav varējis pierādīt, ka taisnība ir viņa pusē.

Andrejs strādā ceļu būves firmā. Viņam, kā turētājam, piedāvāja paņemt mašīnu un piekritis arī. “Paņēmu. 2011. gadā gāju prom no firmas un piemirsu to noņemt, un, ka tā ir uz mana vārda,” viņš apgalvo.

Īpašnieks bijis uzņēmums, kurā Andrejs savulaik strādājis un neesot bijis ne jausmas, kas ar auto noticis. Piecus gadus pēc tam, kad pārtraucis darba attiecības, saņēmis paziņojumu, ka norādītās automašīnas vadītājs Vācjā izraisījis ceļu satiksmes negadījumu.

Andrejs

“Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas birojs sūta, ka esmu gandrīz 1700 eiro par avārijas izraisīšanu parādā.”

Andrejs pārsteigts, ka naudu pieprasa no viņa, lai gan ir zināms autovadītāja vārds un uzvārds, kas izraisījis avāriju. Arī iepriekš autovadītājs Vācijā pārsniedzis atļauto braukšanas ātrumu, ko fiksējis fotoradars un Andrejam pat ir atsūtīta viņa fotogrāfija.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas biroja pārstāvis Juris Stengrevics stāsta, ka avārija izraisīta ar neapdrošinātu automašīnu, kura reģistrēta Latvijā, tāpēc atlīdzību cietušajiem izmaksājis Vācijas birojs un naudu pieprasa no mūsu biroja. LTAB atlīdzību izmaksājis, bet naudu grib atgūt.

Lai to piedzītu, vieglākais ceļš bijis to pieprasīt no Andreja, kurš skaitījies transportlīdzekļa turētājs. Avārijas izraisītāju esot sarežģītāk sameklēt, jo viņš esot Vācijā, bet auto īpašnieks esot firma, kas likvidēta.

Ja Andrejs kā auto turētājs būtu veicis atzīmi CSDD, ka tāds vairs nav, līdz notikusi avārija, tad no viņa nepieprasītu zaudējumu atmaksu.

Andrejs

“CSDD biju, mēģināju noņemt no uzskaites, bet nevarot noņemt, jo firma likvidēta un viņiem neesot kur vēstules sūtīt.”

Jurists Edgars Džeriņš gan pārliecināts, ka LTAB nav tiesīgs pieprasīt zaudējumu atmaksu no Andreja kā no auto turētāja.

Edgars Džeriņš
Jurists

“Saskaņā ar likumu var vērsties ar regresa prasību, ja nav nopirkta OCTA polise, pret īpašnieku vai pret līzinga ņēmēju, vai pret tiesīgo lietotāju. Šinī gadījumā, ja cilvēks reģistrācijas apliecībā ierakstīts kā turētājs, nav likumā noteikta pamata prasīt no viņa regresa prasību.”

CSDD pārstāvis Jānis Aizpors stāsta, ka auto īpašnieks arī neesot neatrodams, jo pēc avārijas tā pārstāvis gan iegādājies OCTA polisi, gan veicis citas darbības, tostarp automašīnu pārdevis un tagad transportlīdzeklis reģistrēts Rumānijā. Andrejs vairs neskaitoties transportlīdzekļa turētājs un ar to saistītos paziņojumus vairs nesaņems.

Arī gandrīz 1700 eiro piedzīšanu no viņa Latvijas Transportlīdzekļu biroja pārstāvis Juris Stengrevics raidījumam “Bez Tabu” sola pārskatīt.

Foto

3 komentāri