“Bezjēdzīgi!” Mikrorajonos uzstādītās taksometru stāvēšanas zīmes liedz iespēju iedzīvotājiem atstāt automašīnu pie mājas

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

Pievienot komentāru

Situācija ar automašīnu stāvvietām Dammes ielā diži neatšķiras no tās, kuru piedzīvo autovadītāji arī citviet – daudz un dikti jāriņķo ap māju, lai atrastu brīvu vietu, kur novietot spēkratu. Tomēr iedzīvotājs Jānis ir pamanījis, viņaprāt, lieku ceļa zīmi, kas vismaz septiņām automašīnām liedz iespēju apstāties pie daudzdzīvokļu mājas.

Jānis
vietējais iedzīvotājs

Šeit ir taksometru zīme, kas norāda, ka trīs taksometri drīkst atstāt savas automašīnas, bet, ņemot vērā, ka ceļa zīme ir jāievēro 25 metrus pirms un 10 metrus pēc, sanāk, ka vismaz septiņās vietās, kur varētu atstāt automašīnu, to darīt nevar.

Jānis norāda, ka, viņaprāt, ceļa zīme ir lieka, jo taksometru, kam konkrētās stāvvietas izmantot, Dammes ielā nemaz neesot. Ņemot vērā to, ka, iespējams, daļa šoferīšu piemirsuši noteikumu par 25 metriem pirms un 10 metriem pēc ceļa zīmes, arī raidījums “Bez Tabu” piefiksē trīs automašīnas, kuras saņemtu sodu gadījumā, ja ierastos policija.

Arī Jānis ir saņēmis divus soda protokolus. Tiesa, vienu soda protokolu saņēmis, atstājot automašīnu, 23 metrus pirms ceļa zīmes, jo autovadītājiem nekas cits neatliek, kā attālumu noteikt “uz aci” – nav nekādu citu norāžu, kas autovadītājiem palīdzētu saprast, kur noteiktā taksometru stāvvieta beidzas.

Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis nenoliedz, ka policija konkrēto vietu apseko regulāri. Tāpat stāsta, ka ir izrakstīti soda protokoli, pēc kuriem likumsargi saņēmuši iebildumus no iedzīvotājiem, kuri norāda, ka nav saprotams, kur automašīnu drīkst atstāt.

Toms Sadovskis
Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis

Normatīvajos aktos nav noteikts precīzs garums šādai stāvvietai, lai skaidri varētu pateikt, kur beidzas taksometru stāvvieta. Kamēr tur neatrodas trīs taksometri, tikmēr iedzīvotājs, kurš atbrauc uz šo stāvvietu, nevar zināt, kur tā beidzas.

Autovadītājus, kuri ir saņēmuši soda protokolu, bet ir centušies ievērot noteiktos 25 metrus, kļūdoties par, iespējams, dažiem metriem, pašvaldības policija aicina sodus pārsūdzēt. Policija katru gadījumu izvērtēs – ja būs runa par dažiem metriem, kuri netika ievēroti, likumsargi sodus anulēs.

Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Ilze Dimante norāda, ka 2007. gadā dome lēmusi, ka ir nepieciešams piešķirt šādas stāvvietas taksometriem. Šobrīd, kad tirgus situācija ir mainījusies, departaments plāno taksometru stāvvietas guļamrajonos likvidēt, tādējādi, nodrošinot papildu stāvvietas apkārtnes iedzīvotājiem.

Ilze Dimante
satiksmes departamenta pārstāve

Kopumā šādas stāvvietas ierīkotas 96 vietās. Mēs esam tās apzinājuši, bet šobrīd nevaram tās likvidēt uzreiz, jo tās ir ierīkotas ar domes lēmumu. Ir nepieciešams izstrādāt dokumentu, lai atceltu šo lēmumu.

Taksometru stāvvietas saglabās Rīgas centrā un vietās, kur ir daudz cilvēku, bet mikrorajonos tuvāko mēnešu laikā zīmes likvidēs.