“Akas vāks lido, sabojā auto, pašvaldībai vienalga!” Jēkabpils vietvaras neizdarība apdraud dzīvības; šoferis mēnešiem cīnās par taisnību

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

9 komentāri

Jēkabpilī transportlīdzeklis uzbrauc nenostiprinātam kanalizācijas akas vākam, pēc kā tas ietriecas pretī braucošajā automašīnā, to saskādējot. Automašīnas īpašnieks jau vairākus mēnešus izmisīgi cīnās ar akas vāka īpašnieku – Jēkabpils pašvaldību – par kompensāciju spēkrata remontam.

Pagājušā gada 14. oktobrī ap pulksten 7:10 no rīta Aigars brauca pie sava “BMW” stūres pa Varoņu ielu Rīgas virzienā, pretī brauca sabiedriskais autobuss. Varoņu ielā 4 autobuss uzbrauca  nenostiprinātam kanalizācijas akas vākam, kas pēcāk ietriecās Aigara “BMW” un no tā atsitās vēl vienā automašīnā. Abi spēkrati tika saskādēti.

Aigars
nesekmīgi cīnās par taisnību ar Jēkabpils pašvaldību

Ārā bija tumšs, lija lietus, redzamība bija diezgan slikta. Virzoties pa ceļu, pretī brauca 2. maršruta autobuss. Dzirdēju troksni zem autobusa apakšas, bet sākumā nesapratu. Es redzēju, ka no autobusa apakšas izlido kaut kas, bet nesapratu kas. Tad tas priekšmets lidoja zem manas automašīnas priekšējā riteņa un, atsitoties pret manu automašīnu, turpināja lidojumu atpakaļ pretējā joslā un trāpīja pretī braucošajā automašīnā. Atsitoties pret to, tas turpināja lidot un ielidoja grāvī.

Pēc tam, kad akas vāks “sabučoja” divas automašīnas, to šoferi apstājās, izsauca policiju, kas sastādīja ceļu satiksmes negadījuma protokolu, tajā fiksējot notikuma detaļas, arī akas vāka lidojumu. Pēc formalitāšu aizpildīšanas, abu automašīnu vadītāji turpināja ceļu, jo bojājumi to neliedza. Vēlāk Aigars sazinājās ar “Swedbank”, kurā iegādājies OCTA polisi, domājot, ka apdrošinātājs kompensēs skādi, tomēr Aigars palika bešā.

Aigars
nesekmīgi cīnās par taisnību ar Jēkabpils pašvaldību

Sazinājos ar apdrošinātāju, tur man telefoniski paskaidroja, ka tas nav ceļu satiksmes negadījums, nav OCTA gadījums, jo nav vainīgā transportīdzekļa.

Tam, ka notikušais nav ceļu satiksmes negadījums, līdz ar to nav konstatējams OCTA gadījums, nu piekrīt arī Valsts policija.

Rolands Bērziņš
Valsts policijas Jēkabpils iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieks

Tika pieņemts lēmums par atteikšanos uzsākt administratīvo lietvedību saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 239. panta pirmo daļu, kas nosaka, ka šādā situācijā nav noticis administratīvais pārkāpums. Tālāk personai, kurai nodarītas materiāls kaitējums, civiltiesiskā kārtā jāvēršas tiesā.

Vāks pieder pašvaldībai, kāpēc vilcinās segt zaudējumus?

Nenostiprinātais akas vāks pieder Jēkabpils pašvaldībai. Cerot uz domnieku godaprātu un sirdsapziņu, Aigars vērsās pašvadībā. Iesniegumā  saskādētā “BMW” īpašnieks pieprasīja vietvarai kompensēt zaudējumus, tomēr naudu par nepieciešamajiem remontdarbiem no vietvatas viņš nav saņēmis jau vairākus mēnešus. Viņš pieprasa 691 eiro, ko remontdarbu tāmē noteicis autoserviss “Jekabpils Autocentrs”.

Aigars
nesekmīgi cīnās par taisnību ar Jēkabpils pašvaldību

Vērsos pašvaldībā ar iesniegumu, lai man sedz radušos zaudējumus. No pašvaldības saņēmu atbildi, kura bija negatīva. Pašvaldība neuzskata, ka tas ir radies viņu darbības vai bezdarbības rezultātā.

Atbildē Aigaram pašvaldība pauž, ka “nav iespējams konstatēt cēloņsakarību starp mantas bojājumu un pašvaldības darbību vai bezdarbību”. Aigaram nav lieku nepilnu 700 eiro, lai saremontētu automašīnu.

Aigars
nesekmīgi cīnās par taisnību ar Jēkabpils pašvaldību

Lasot pašvaldības atbildes, es nesaprotu, kādi vēl pierādījumi vajadzīgi. Ir policijas fiksēti fakti. Sanāk tā: aku vāks lido, sabojā mašīnu, bet pašvaldībai vienalga. Sak’ pats vainīgs, ka tur braucu!

Sarunā ar “Bez Tabu” Jēkabpils pilsētas pašvaldība gan pauž citu nostāju: vairs nenoliedz lidojošā akas vāka un avārijas cēloņsakarību, bet gan norāda, ka Aigaram jāsaremontē automašīna par saviem līdzekļiem un, lai saņemtu kompensāciju, pašvaldībā jāiesniedz maksājumu apliecinošs dokuments.

Anna Šinkarjuka
Jēkabpils pašvaldības juriste

Tāme nav pietiekošs dokuments. Ir nepieciešams rēķins par faktiski veiktajiem darbiem.

Taujāta, ko darīt, ja naudas remontam nav, bet tas, ka automašīnu pabojāja pašvaldības īpašums, ir fakts, Jēkabpils vietvaras juriste Anna Šinkarjuka teic, ka “šādu jautājumu es nevaru komentēt, tā ir katra cilvēka izvēle, kā viņš veic šīs darbības”. 

Tāpat Šinkarjuka uzskata, ka autoservisa sastādītā remontdarbu tāme ir neadekvāti augsta, iesaka Aigaram atrast vietu, kur remontdarbi būs lētāki. “Bez Tabu” neizdodas sazināties ar otra cietušā auto īpašnieku, tomēr pašvaldībā informē, ka viņš ievērojis pašvaldības nosacījumus: saremontējis auto par saviem līdzekļiem, pēc tam vietvara viņam naudu atdevusi.

Policija: Lidojoši vāki apdraud drošību, veselību un dzīvību

Šādi nenostiprināti kanalizācijas aku vāki var nodarīt lielu kaiti, tam apliecinājums ir daudzas interneta vidē publicētās, iemūžinātās smagās transportlīdzekļu avārijas. Par laimi, konkrētajā notikumā Jēkabpilī cieta tikai “dzelži”, tomēr turpat blakus brauktuvei ir arī ietve, kur mēdz soļot gājēji, kuri teorētiski arī var tikt apdraudēti.

Rolands Bērziņš
Valsts policijas Jēkabpils iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieks

Viennozīmīgi, šādi gadījumi nav pieļaujami. Tie apdraud cilvēku, drošību, veselību un dzīvību.

9 komentāri